Kişiselleştirilmiş Bir Öğrenme Ortamında Öğretmenler İçin 6 Olası RolEğitimin geleceği hakkında spekülasyon yapan eğitim uzmanları ve girişimciler için bir anket sunuyor. Şirket için bu tanıtım video dayanır  Knewton  ve  Coursera  gelecekte öğrenme tahrik edecektir adaptif, bireyselleştirilmiş teknolojinin türlü model olarak.

Videonun odak noktası, bu teknolojilerin, dakika kullanıcı verilerini takip edebilmesi ve öğrenci öğrenim tercihi, en yüksek performans süreleri, önceki bilgiler ve diğer birçok bilgi dahil olmak üzere bu verilere dayanan kişiselleştirilmiş öğretimi kolaylaştırmasıdır. Yine de, öğretmenin ve öğretmenin rolünün, eğitimin tekno-kolaylaştırılmış geleceği hakkındaki bu konuşmadan büyük ölçüde eksik olduğu görülmüştür. Eğitimcinin rolüne ilişkin oldukça belirsiz bir referans , GIGAOM'daki parçaya eşlik eden bir makalede Coursera CEO'su Daphne  Koller'e atfedildi :

“Kurs Koller, eğitimdeki devrimlerden birinin, öğretmenin bilgi aktarımı ve eğitmenlerin diyaloga girdiği özgün köklere daha çok, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye ve bir disiplinin tutkusunu kıvılcımlamaya daha az olacağıdır” (23 Ekim). , 2012)

Eğiticinin Bireyselleştirilmiş Dünya Üzerindeki Rolü? 
Koller'in sözleri, öğretimin bu yeni teknolojilerin uygulanmasıyla geriye doğru (tarihsel olarak) bir adım attığını göstermektedir. Aslında, Plato'nun zamanına kadar, öğretme ve öğrenme sürecinin kişilerarası etkileşim hakkında daha fazla olduğu ve bireysel olarak bilgiyi eleştirel bir şekilde uygulayabildiği ve öğrenmeye yönelik bireysel tutkuları geliştirebileceği. Bu harika bir plan olsa da, bir eğitim modelinin hâlâ egemen olduğu bir dünyada olabileceği bir yolu hayal etmek neredeyse imkansızdır.  ve öğretmenler tek bir sınıfta düzinelerce öğrenciyle boğulmuş durumdalar. Plato, aynı anda etkileşimde bulunmaya çalışan 30 öğrenciyi hiç izlemedi. Eğitim sistemimizin gerçekliği göz önüne alındığında, ileri teknoloji eğitimi dünyasında eğitmenler için bazı gerçekçi roller burada.


Kişiselleştirilmiş bir Öğrenme Ortamında Öğretmenler İçin 6 Olası Rol

1. Kolaylaştırıcı / Öğrenim Yöneticisi:  Eğitici materyaller, videonun tanımladığı ölçüde kişiselleştirildiyse, öğrencilerin sisteme yönelttikleri çalışmanın teknik yönlerini değiştirmelerine yardımcı olacak bir kişi olması gerekir. Buna ek olarak, öğretim görevlisi, öğrencileri görevde tutmada ve öğrenenlerin uyarlamalı öğrenme sistemine önceden programlanmış standartlara erişemediğinde destek sağlamada rol oynayacaktır. Ayrıca, her öğrencinin akran çalışmalarından ziyade kendi işlerini tamamladığından emin olmak için artan bir rol olabilir.


2.  Öğrenciler, otomatik sistem tarafından özetlenen öğrenme hedeflerine ulaşamadıklarında, eğitmenin öğrenim bağlantısını kesmek ve alternatif bir eğitim sağlamak veya bir çeşit kontrol arayüzü aracılığıyla öğrenme sistemini ayarlamak için eğitmene adım atması gerekecektir.

3. Ters  çevrilmiş sınıf modelini çalarken , öğretmenin rolü, otomatik sistem kapsamının ötesinde zenginleştirme aktivitelerine geçişe kayabilir. Öğrencilerin temel kavramları öğrenmelerine ve arka plan bilgilerini öğrenmelerine yardımcı olan adaptif içerik sağlanıyorsa, öğretmenler öğrencilere bilgiyi dönüştürmeye yardımcı olmak için kazandıkları bilgileri gerçek anlamda kullanmalarına yardımcı olmaya odaklanabilir.

4. İşbirlikçi / Mentor:  Teknoloji destekli bir eğitim geleceğinde ilgi çekici bir olasılık, öğretmenlerin gerçek dünyaya, muhtemelen girişimciliğe, faaliyetlere katılan öğrencilerle işbirliği yapmaları ve mentorluk yapmalarıdır. Bu tür etkinlikler öğrencilerin gerçek pazarlanabilir beceriler geliştirmelerine yardımcı olur ve potansiyel olarak okullar ve üniversiteler için yeni ve çok ihtiyaç duyulan bir gelir akışı sağlayabilir.

5. İçerik Oluşturucu:  Öğretmenlerin zaten müfredatının standartlaştırılmamış olmasının bir rolü, içerik oluşturucununkidir. Bu aslında, her seviyedeki eğitimcilerin gerçekleştirdikleri ve iyi eğitimli oldukları en önemli fonksiyonlardan biridir. Bu niteliklere, öğrencilerini, güçlü yönlerini, zayıf yönlerini ve yeteneklerini bilmeleri gerçeğini de ekleyin ve eğitimciler bu uyarlamalı sistemlerde içeriğin desteklenmesine yardımcı olacak değerli bir kaynak haline gelebilirler. Bu, müfredatın merkezileştirilmesinin ek amacına hizmet eder, böylece çeşitli bakış açıları ve fikirler temin edilebilir.

Kaynak: https://www.teachthought.com/pedagogy/6-possible-roles-for-teachers-in-a-personalized-learning-environment/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13