Kelime öğretmek için üç yol

Birçok öğretmen, öğrencilerinin çoğunun belirli bir kelimenin anlamını bilmediğini keşfetme konusunda ürkütülme deneyimine sahip olacak.

Genellikle bu kelimeler sıradışı görünmüyor.

Öyleyse, çocuklarının kelime dağarcığı sınırlı olduğunda ne okuduğunu anlamalarını nasıl bekleyebiliriz? 

Hızlı okuma: 2. Seviyedeki kelimeleri  nasıl ve neden hedefledik?

Hızlı dinleme : Araştırmaya göre yazma öğretimi

Bunun gibi daha fazla makale ister misiniz? Tes  Öğretme ve Öğrenme  Facebook grubumuza  katılın 

İşe yaramayan stratejiler çocukların sadece tanımlarını söyleyebilecekleri bir sözlüğe bakmalarını sağlıyor.

Yanlış yaklaşımlar
Bir sözlük kullanmak işe yaramıyor çünkü çoğu zaman tanım, orijinal kelime kadar anlamak zor. Olmasa bile, basit bir tanım bağlamın hiçbir anlamını vermez: sözcüğü kullanmak için uygun olduğunda ve uygun olmadığında.

Aynısı öğretmenler daha fazla detaylandırmadan tanımları paylaştığında da geçerlidir. Genellikle, bir kelimenin diğeri için basit bir eş anlamlı olmadığı ve anlamdaki ince bir değişiklik olmadan kolayca değiştirilemediği durumdur. Çoğu zaman eşanlamlı, orijinal olandan daha yüksek derecede bir hassasiyet veya karmaşıklık ifade eder ve öğrencilerle paylaşılması ve pratik yapması hayati önem taşır.

Kelime öğretimi

'Hayırsever' kelimesini düşünün. Öğrencilere 'nazik' anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Ancak bunu yapmak, 'yardımsever'i' nazikten 'daha karmaşık ve ilginç bir kelime yapan nezaketin yanı sıra hoşgörü boyutunu da göz ardı etmek olacaktır.  

“Perişan” ve “kimsesiz” hem “üzücü” anlamına gelebilir, ancak biri çöplüklerde biraz yorgun hissettiğinizde biri öldüğünde ya da üzüldüğünde kimseyi affetmez.

En iyi yöntem?
Isabel Beck, Sözleri Hayata Getirmede , bu iki karmaşık sözcük olarak daha karmaşık ve kesin sözlerden bahsediyor.

Sıradaki kelimeler neredeyse tüm çocukların bildiği günlük sözcüklerdir: masa, mutlu, şanslı, hızlı.  

Üçüncü seviye kelimeler, belirli bir alana özgü teknik kelimelerdir: izotop, piyano, volkan; çocukların bir konunun başlangıcında bilmeyebileceği, ancak kolayca öğretilebileceği ve oldukça sabit bir tanımı olan kelimeler.

Kademe iki kelime, aksine, gizli anlam gölgeleri taşıdıkları için güçlüdür. Perişanlık üzücü olmaktan çok daha hassastır çünkü bize üzüntü derecesini anlatıyor. “Orijinal”, “gerçek” den daha karmaşık çünkü otantikliği, dürüstlüğü ve güveni bir araya getiriyor.

Çocukların bu karmaşıklığı anlamalarına yardımcı olmak için Beck, sınıflarımızda büyük bir başarı ile kullandığımız çeşitli faydalı stratejileri ana hatlarıyla belirtir.

1. Örnek / örnek olmayan
'Şık' sıfatını tartışırken, bir öğretmen sırayla çeşitli isimleri paylaşabilir ve öğrencilerden şık bir uygun tanımlayıcı ise 'düzgün adam' cevabını isteyip istemediğini sorabilir. Örneğin öğretmen bu listeyi paylaşabilir: bir kirpi, bir ördek, bir ağaç, bir araba.

2. Somut örnekler
Beck'in sıklıkla kullandığımız stratejilerinden ikincisi, durum, bağlam ve örnek üretme stratejileridir. Bir aşçı, bir müzisyen, bir basketbol oyuncusu, bir öğretmen nasıl olduklarını gösterebilir:

• Çok yönlü?

• Çalışkan mı?

• Zeki mi?

• Uzman?

Öğrencilerimize sorabiliriz, hiç temkinli veya titiz bir şey yaptınız mı? Veya şu şekilde tanımlanmak isterseniz alkışlayın: canlı, somurtkan, kederli, muzaffer, iğrenç? Ya da onlara sorun: Hangisini tercih edersiniz? Kızgın mı, sevinçli mi? Belligerent veya kendinden geçmiş? X yapan birine hayran mısın? Arkadaşın y olsaydı sinirli olur mu?

3. Sorgulama
Sonunda, dört doğru ya da yanlış soru kümesine soruyoruz.

Eğer deviriyorsanız, bir şeyde en iyisisiniz. Doğru ya da yanlış?
Devirmek o kadar kötü sallanıyor ki düşebilirsiniz. Doğru ya da yanlış?
Eğer deviriyorsanız, bir şeyin tepesinde haklısınız? Doğru ya da yanlış?
Devirmek, dengesiz olmanız durumunda olabilecek bir şey anlamına gelir. Doğru ya da yanlış.
Sopa yapmak
Bu tür faaliyetler, kelimeyi farklı bağlamlara yerleştirerek karmaşıklığın ve hassasiyetin gösterilmesini sağlar: bazıları doğru, bazıları yanlış.

Ancak tüm bu çalışmalar, çocuklar yalnızca bir kez yeni kelimelerle karşılaşırsa israf edeceklerdir. Yeni kelimeleri kaynaştırmada tutmak için, yıl ilerledikçe büyüdükçe büyüyen bir kelime bankasına kartların üzerine yeni kelimeler yerleştiririz.  

Sonra her gün, kelime bankamızdan birkaç kelime çıkarıyoruz; böylece zamanla bütün kelimeler tekrar gözden geçiriliyor.

Clare Sealy Londra’da baş müdürü 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol