Kalabalık Sınıfta Öğretim İçin Çözümler

Bugün okulların ve öğretmenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri aşırı kalabalık. Artan bir nüfusun ve finansmandaki azalmanın bir kombinasyonu, sınıf boyutlarının artmasına neden oldu. İdeal bir dünyada, 15 ila 20 öğrencide sınıf mevcudu kapatılır. Ne yazık ki, çoğu derslik artık düzenli olarak 30 öğrenciyi geçmektedir ve tek bir sınıfta 40'tan fazla öğrenci olması nadir değildir.


Sınıf içi aşırı kalabalık maalesef yeni normal hale geldi. Meselenin yakın zamanda ortadan kalkması muhtemel değildir, bu nedenle okullar ve öğretmenler kötü durumdan en iyi şekilde yararlanmak için uygulanabilir çözümler oluşturmalıdır.


Kalabalık Sınıfların Yarattığı Sorunlar
Aşırı kalabalık bir sınıfta öğretmenlik, sinir bozucu, ezici ve stresli olabilir. Aşırı kalabalık bir sınıf, en etkili öğretmenler için bile, üstesinden gelmek neredeyse imkansız hissedebilecek zorluklar sunuyor  . Sınıf boyutlarının arttırılması, birçok okulun kapılarını açık tutmak için okulların yetersiz beslendiği bir dönemde yapmak zorunda oldukları bir fedakarlıktır.

Aşırı kalabalık sınıflar, aşağıdakileri içeren modern okul sistemleri için bir takım problemler yaratır:

Gezmek için yeterli öğretmen yok. Öğretmen düzenli olarak bire bir veya küçük grup eğitimi verebildiği zaman öğrenciler daha iyi performans gösterirler. Sınıfların büyüklüğü arttıkça, bunu yapmak gittikçe zorlaşmaktadır.

Aşırı kalabalık, sınıf disiplini sorunlarını artırıyor . Öğrencilerle dolu büyük sınıflar kişilik çatışmaları, gerginlik ve genel yıkıcı davranışlar için daha fazla fırsat sağlar. En iyi öğretmenler bile kalabalık bir sınıfın başarılı bir şekilde yönetilmesini zor buluyor ve sınıflarını yönetmekten daha fazla zaman harcadıklarını gösteriyor .


Mücadele eden öğrenciler geride kalıyor. Ortalama ve ortalamanın altında öğrenciler, kalabalık bir sınıfta ilerlemek için mücadele edecektir. Bu öğrencilerin öğrenme potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için daha doğrudan eğitime, bire bir eğitim zamanına ve asgari dikkat dağıtmalarına ihtiyaçları var.

Standart test puanları acı çekiyor. Pek çok öğretmen, özellikle Amerika'daki devlet okullarında test puanlarına aşırı vurgu yapıldığını iddia ederken , sınıflardaki öğrenci sayısı arttıkça standartlaştırılmış bir testte yeterlilik düzeyini başarıyla artırma şansı azalmaktadır.

Genel gürültü seviyesi artar. Bu, sınıftaki öğrenci sayısını arttırdığınızda beklenen bir sonuçtur. Daha yüksek sınıflar, öğrencilerin öğrenmelerini ve öğretmenlerin öğretmelerini zorlaştıracak şekilde dikkat dağıtıcılara dönüşür.

Öğretmen stresi, öğretmen tükenmişliğine yol açan sıklıkla artmaktadır . Daha fazla öğrenci daha fazla strese tercüme eder. Birçok mükemmel öğretmen mesleği bırakmayı tercih ediyor çünkü günlük olarak uğraştıkları strese değmez.


Aşırı kalabalık ekipman ve teknolojiye daha az erişime yol açar. Alan zaten birçok okul için çok yüksek bir oran ve zaten bilim veya bilgisayar laboratuarı gibi uzmanlıklara yetecek kadar yer yok.

Aşırı kalabalık sınıflara bölgesel çözümler
Sınıf boyutlarının arttırılması, herhangi bir okul bölgesi için son çare olmalıdır. Asla bir başlangıç ​​noktası olmamalı. Bütçeyi kısmanın başka yolları da var. Diğer tüm seçenekler tükenirse, okullar öğretmenlerin ve personelin bütçe nedenleriyle işten çıkarıldığı ve daha sonra sınıf büyüklüklerinin arttığı, yürürlükte bir indirim olarak bilinen şeyi yapmak zorunda kalabilir.

Sıkı bütçelerle bile olsa, ilçeler aşırı kalabalık sorunları gidermek için bazı adımlar atabilir:

Yetenek gruplandırmasından yararlanın. Okullar, öğrenci yerleştirmeyi belirlemek için kıyaslama değerlendirmeleri kullanmalıdır. Sınıf boyutları, yetersiz performans gösterenler için nispeten küçük tutulmalıdır. Akademik olarak güçlü olan öğrenciler, kalabalık bir sınıfta kaybedecek daha az şeye sahip olurlar.

Öğretmenlere bir yardım sağlayın. Bir öğretmene bir yardımcının sağlanması öğretmen üzerindeki yükün azaltılmasına yardımcı olabilir. Yardımlar daha düşük maaş alıyor, bu yüzden aşırı kalabalık sınıflara yerleştirmek öğrenci / öğretmen oranlarını iyileştirirken maliyetleri düşük tutuyordu.

Daha fazla fon için lobi. Okul idarecileri ve öğretmenler daha fazla fon için eyalet ve yerel temsilcilerine düzenli olarak lobi yapmalıdır. Aşırı kalabalıklaşmanın sebep olduğu konulardan haberdar olmaları gerekir. Yöneticiler ayrıca aşırı kalabalıklaşmanın etkisini görebilmeleri için okullarında zaman geçirmeye davet edebilir.

Yerel bağışlar isteyin. Özel okullar, yardım nedeniyle ve büyük ölçüde bağış talep ederek kapılarını açık tutabilmektedir. Zorlu mali zamanlarda, devlet okulu yöneticileri de bağış istemekten korkmamalıdır . Ülke çapındaki öğretmenler, teknoloji yükseltmelerinden defter ve kağıt gibi sınıf temellerine kadar her şey için kamu bağışlarını aradılar ve kullandılar. Her dolar önemli bir fark yaratabilir ve hatta ekstra bir öğretmen kiralamak için yeterli miktarda bağış toplayabilir.

Hibeler için başvur. Orada hibe fırsatları binlerce her yıl okullara hazır. Hibeler teknoloji, malzeme, mesleki gelişim ve hatta öğretmenler dahil hemen hemen her şey için var.

Kalabalık Sınıflara Öğretmen Çözümleri
Aşırı kalabalık bir sınıftaki öğretmenlerin istisnai olarak örgütlenmesi gerekir. Her gün iyi hazırlanmaları gerekiyor. Öğrencileri ile geçirdikleri süreyi en üst düzeye çıkarmak için deneme yanılma yoluyla bir sıvı sistemi geliştirmelidirler. Öğretmenler aşırı kalabalık sınıflar için çözümler üretebilir:

Enerjik ve ilgi çekici dersler yaratmak : Her ders ilgi çekici, enerjik ve eğlenceli olmalıdır. Herhangi bir sınıftaki öğrencilerin dikkatini dağıtmak ve ilgisini kaybetmek kolaydır, ancak bu özellikle büyük bir sınıfta geçerlidir. Dersler hızlı tempolu, benzersiz ve dikkat çekici dolu olmalıdır.

Okuldan sonra daha fazla zamana ihtiyaç duyan öğrencilere ders vermek: Mücadele eden öğrencilere ihtiyaç duydukları bire bir zamanı vermek için yeterli zaman yoktur. Bu öğrencilere okuldan sonra haftada iki ya da üç kez ders vermek, başarılı olmalarında daha iyi bir şans vermelerini sağlar.

Koltuk tahsis etmek ve gerektiğinde döndürmek: Büyük bir sınıfla öğretmenler yapılandırılmalıdır ve bu stratejik olarak yerleştirilmiş koltuklarla başlar. Akademik olarak düşük ve / veya davranış sorunu olan öğrencilere öne doğru koltuklar atanmalıdır. Akademik olarak yüksek ve / veya iyi davranış gösteren öğrencilere arkaya doğru oturma yerleri sağlanmalıdır.

Aşırı kalabalık bir sınıftaki dinamiklerin farklı olacağını anlamak : Öğretmenlerin, 20 veya 40 kişilik bir sınıfa kıyasla 20 öğrenciden oluşan bir sınıfta önemli farklılıklar olduğunu anlamaları esastır. Öğretmenlerin sınıflarında kaç öğrenci olduğu konusunda hiçbir kontrolü yoktur. yani kontrolleri dışında kalan şeylerden dolayı stresli olmalarına izin veremezler.

Öğretmenler, her gün her öğrenciyle zaman geçiremeyeceklerini anlamalıdır. Her öğrenciyi kişisel düzeyde tanımayacaklarını anlamalıdırlar. Kalabalık bir sınıftaki gerçek budur.

Son olarak, yapı herhangi bir sınıfta çok önemlidir, ancak özellikle çok sayıda öğrencinin olduğu bir sınıfta. Öğretmenlerin birinci günde net kurallar ve beklentiler belirlemesi ve ardından yıl ilerledikçe bunları takip etmesi gerekir. Açık kurallar ve beklentiler, öğrencilerin ne yapmaları gerektiğini ve ne zaman özellikle kalabalık olduğunu bildikleri daha yönetilebilir bir sınıf oluşturmaya yardımcı olacaktır.

https://www.thoughtco.com/teaching-in-an-overcrowded-classroom-3194352

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol