İyi Bir Müdürün Nitelikleri

Müdürlerin zor işleri var. Okulun yüzü ve başı olarak, bakımları altındaki her öğrencinin aldığı eğitimden sorumludur ve okulun tonunu belirler. Personel kararları ve öğrenci disiplini konularında hafta içi ve hafta sonu karar verir. Peki, iyi bir müdürün hangi nitelikleri sergilemesi gerekir? Aşağıda, etkili okul liderlerinin sahip olması gereken dokuz özellik listesi bulunmaktadır.


Destek sağlar
Arkasında öğrencilerle prensibi, yakın çekim
İyi öğretmenlerin desteklenmiş hissetmeleri gerekir. Sınıflarında bir sorun olduğunda, ihtiyaç duydukları yardımı alacağına inanmaları gerekir. Detroit Öğretmenler Federasyonu anketine göre , 1997-1998 yıllarında istifa eden 300'den fazla öğretmenin üçte biri idari destek eksikliği nedeniyle bunu yaptı. Bu durum son on yılda bu kadar değişmedi. Bu, müdürlerin öğretmenleri kendi yargılarını kullanmadan kör şekilde desteklemeleri gerektiği anlamına gelmez. Açıkçası, öğretmenler de hata yapan insanlar. Bununla birlikte, müdürün genel duygusu, inanç ve desteklerden biri olmalıdır.Büyük ölçüde görünür
İyi bir müdür görülmeli. Koridorlarda olmalı, öğrencilerle etkileşime girmeli, yürüyüşlere katılmalı ve spor maçlarına katılmalıdır. Varlıkları, öğrencilerin kim olduklarını bilmeleri ve onlarla yakınlaşma ve onlarla etkileşime geçme konusunda kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacak şekilde olmalıdır.Etkili Dinleyici
Müdürün zamanıyla ne yapması gerektiğinin çoğu başkalarını dinlemek: müdür yardımcıları , öğretmenler, öğrenciler, ebeveynler ve personel. Bu nedenle, her gün aktif dinleme becerilerini öğrenmek ve uygulamak zorundadırlar . Dikkatlerini çağıran diğer yüzlerce şeye rağmen her konuşmada bulunmaları gerekiyor. Ayrıca kendi yanıtlarını vermeden önce kendilerine söyleneni gerçekten duymaları gerekir.Problem çözücü
Problem çözme, müdürün işinin özüdür. Birçok durumda, yeni müdürler özellikle karşı karşıya kaldıkları sorunlar nedeniyle okula gelir. Okulun sınav puanları gerçekten düşük olabilir, çok sayıda disiplin sorunu olduğu veya önceki yöneticinin zayıf liderliği nedeniyle finansal sorunlarla karşı karşıya olduğu olabilir. Yeni veya kurulmuş, herhangi bir anaparadan, her gün çok sayıda zor ve zor durumla ilgili olarak yardım etmesi istenecektir. Bu nedenle, sorunları çözme becerilerini geliştirmek ve eldeki sorunları çözmek için somut adımlar atmayı öncelikli olarak öğrenmeleri gerekir.


Güçlendirenler Diğerleri
İyi bir müdür, tıpkı iyi bir CEO veya başka bir yönetici gibi, çalışanlarına bir güçlendirme duygusu vermek istemelidir. Kolejdeki işletme yönetimi sınıfları, sık sık çalışanlara sorunlara çözüm önerme ve hatta kalite sorunu olduğu takdirde üretim hattını durdurma yetkisi veren Harley-Davidson ve Toyota gibi şirketlere işaret ediyor . Öğretmenler genellikle kendi sınıflarından sorumlu olsalar da, çoğu okulun ahlakını etkilemekte güçsüz hissediyor. Müdürlerin, okul gelişimi için öğretmen önerilerine açık ve duyarlı olmaları gerekir.


Açık bir vizyona sahip
Bir okul müdürü okulun lideridir. Sonuçta, okulda devam eden her şeyin sorumluluğu onlardır. Tutum ve vizyonlarının yüksek ve net olması gerekir. Herkesin görmesi için yayınladıkları ve kendi eğitim felsefelerini okul ortamına sürekli olarak uygulamak zorunda oldukları kendi vizyon ifadelerini oluşturmayı yararlı bulabilirler.

Bir müdür, ilk gününü düşük performanslı bir okulda işe başladı. Ofise yürüdü ve yüksek bir tezgahın arkasındaki resepsiyon görevlilerinin neler yapabileceğini görmek için birkaç dakika bekledi. Varlığını kabul etmeleri bile biraz zaman aldı. Tam o sırada ve orada, ilk görevini ilk o tezgahı çıkarmak olacağına karar verdi. Vizyonu, topluluğun bir parçası olarak öğrencilerin ve velilerin kendilerini davet ettikleri açık bir ortamdan biriydi. Bu sayacı kaldırmak, bu vizyona ulaşmada ilk önemli adım oldu.


Adil ve Tutarlı
Etkili bir öğretmen gibi , müdürler de adil ve tutarlı olmalıdır. Tüm personel ve öğrenciler için aynı kural ve prosedürlere sahip olmaları gerekir. Favoritizm gösteremezler. Kişisel duygularının veya bağlılıklarının kararlarını bulanıklaştırmasına izin veremezler.


sağduyulu
Yöneticiler sağduyulu olmalı. Her gün aşağıdakilerle ilgili hassas sorunlarla ilgilenirler:

Öğrenci ve personelin sağlık sorunları
Öğrenciler için zor ev durumları
İşe alma ve işten çıkarma kararları
Öğretmen değerlendirmeleri
Personel ile ilgili disiplin sorunları

Adanmış
Okula iyi bir yönetici tahsis edilmeli ve tüm kararların öğrencilerin çıkarları açısından alınması gerektiğine dair inancına sahip olunmalıdır. Bir okulun ruhunu somutlaştırması gerekir. Tıpkı son derece görünür olmak gibi, okul müdürünün de okulu sevdiği ve gönülden en iyi şekilde yarar gördüğü öğrenciler için açık olmalıdır. Müdürler normalde okula ilk gelen ve en son okuldan ayrılan kişi olmalıdır. Bu tür bir adanmışlığın korunması zor olabilir, ancak genel olarak personel, öğrenciler ve toplumla çok büyük kar payları öder.

Kaynak: https://www.thoughtco.com/qualities-of-a-good-principal-7653

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol