İSTİFA EDEN BİR ÖĞRETMENİN MEKTUBU

Belki birileri düşük maaş vs. yüzünden istifa ettiğimi düşünecek ama baştan söyleyeyim: mesleğime tutkuyla bağlı bir insanım…şimdi neden istifa ettiğimi kısaca özetleyeyim sizlere:

- “Çocuklar artık değişti, eskisi gibi değil” fikrine katılmıyorum, çünkü değişen anne-babalık oldu, toplum oldu, çocuklar sadece bu sistemin masum kurbanları.

- Anne babalar, teknolojiye ve maddi unsurlara bağlılık ile aşırı çalışma saatleriyle istikrarsız bir ebeveynlik sunmaya başladılar.

- Yaptıkları her şeye aşırı tölerans gösterilen ve “hayır” yanıtını/tepkisini duymayan çocuklar da, bu tavırlarını okulda da sürdürmeye çalışıyorlar.

- Öğretimde salt teknolojiye bağımlılık, çocukların kendi aralarındaki insani bağları zayıflatmakla kalmayıp, aynı zamanda yaratıcılıklarını ve “el becerilerini” de öldürüyor.

- Teknolojiye entegre olma ve angarya kağıt işinden pek öteye gitmeyen “planlar hazırlamakla” geçen zaman, derste öğrencilerle geçirilebilir.

- Ayrıca, velilerle öğretmen arasındaki ilişki artık tamamen ticari bir boyuta dönüşmüş.

- Aileleri de sorumlu kılmak yerine, bir nevi müşteri servisi görevi görmeye başladık.

- Okul saatleri dışında sürekli bir şeyler isteyen, olmayınca da sinirlenen ve çocuklarına asla “hayır” dememem gerektiğini söyleyen aileler.

- Her geçen gün mental ve fiziki olarak tükeniyorken, 21 öğrencinin hangi birisine, ne kadar yetebilecektim…?

- 46 günlük alacağımı ve tazminatımı da bırakıp istifa ediyorum...Jessica Gentry.

Çeviri: Emrah Boynukara
Kaynak: Daily Mail

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol