İstemese de Öğretmenlere Sınav Görevi verilir mi? Öğretmenler Sınavlarda Resen Görevlendirebilirler mi?

Corona salgını nedeniyle bu sene ilk kez LGS ve YKS'de görev almak isteyen öğretmen sayısı yetersiz kaldı. Bu seneki sınavlarda sınav güvenliği açısından yaklaşık olarak 400 bin öğretmen görevlendirileceğini Bakan Ziya Selçuk açıklamıştı. Görev alacak öğretmen sayısının daha fazla olması ve coronavirüsü salgınından dolayı öğretmenlerin sınav görev başvurusuna talebin yetersiz olmasından dolayı öğretmenler sınavlarda resen olarak görevlendirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri sınavlarda resen olarak görevlendirebilir mi? Danıştay'ın 1998 tarihli kararına göre, Hafta sonu yapılacak olan sınavlarda, bir hafta önceden bildirilmek kaydıyla, resen görevlendirilme yapılması mümkün bulunmaktadır.

Bakanlıktan yetkili bir isim ise sınavlarda öğretmenlerin resen olarak görevlendirmesine ilişkin şu açıklamayı yapıyor “Şu ana kadar bir sorun yok görünüyor. 3-1 oranında görevlendirme isteyen öğretmen var. Daha süre de var. İsteğe bağlı olarak başvuruyorlar. Resen görevlendirme için şu ana kadar bir ihtiyaç görünmüyor ama son duruma bakılır. Ücretli öğretmenler var, sonra devlet memurları arasından önce lisans, sonra ön lisans mezunlarından istek alınır. Askerlik yapan lisans mezunlarına gidilebilir. En son çare olarak da resen görevlendirme de yapılır.”
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13