İngilizce Öğrenenlerin Anlaşılmasını Desteklemenin 4 Basit Yolu

By Karissa Knox Sorrell'den
İngilizce öğrenenlerle (EL) çalışırken zorluklarla karşılaşırken empatik bir yaklaşımla başlayın. Bu öğrenciler genellikle okul koşullarında gözden kaçırılmış, dışlanmış ve kafası karışmış hissederler. Beden dili, yüz ifadeleri ve ses tonu onlara önem verdiğinizi bildirir. Konuksever bir ortam oluşturmak öğrenme için bir temel oluşturur ve o ortamı oluşturduktan sonra, bu öğrencileri birkaç dilde basit stratejilerle dil ediniminde destekleyebilirsiniz.

4 İNGİLİZCE ÖĞRENENLERİ DESTEKLEME STRATEJİLERİ
1. Bir resim bin kelimeye bedeldir:  Bir resim herhangi bir dilde anlaşılabilir. Bir öğretmenin söylediği her şeyi anlamayan İngiliz öğrenciler için, bir görüntü anlamın netleşmesine ve anlayışın teşvik edilmesine yardımcı olacaktır.

Ne zaman yeni kelimeler öğretirseniz, her önemli kelimeyle bir resim çizin. Örneğin, Romeo ve Juliet’i öğrettiğimde , EL’lerime, üzerinde çalıştığımız her sahnede karşılaşacakları beş ila altı kelime kelimesini bildiriyorum. Ders notu İngilizce, bir resim ve öğrencilerin kelimenin çevirisini kendi dillerinde yazabilecekleri bir yere sahipti. Ayrıca kelimeleri ve resimleri tahtaya yansıttım ve her birini açıkladım. Sahneyi okuduktan sonra, her bir kelimenin çıktılarını resimle birlikte gönderdim ve onları bir kelime duvarına ekledim.

Uzun veya yoğun metinler, EL’ler için çok zor olabilir. Görüntüler dahil olmak anlama ve dayanıklılığı artırabilir. Değerlendirmelere görüntüler veya aktiviteler için basılı talimatlar eklemeyi düşünün.

2. Sık  sık anladığınızı kontrol edin: Genellikle EL'ler bir şeyleri anlamadıklarında size söylemezler çünkü sınıf arkadaşlarının bilmesini istemezler. Hızlı biçimlendirici değerlendirmeler kullanmak, daha fazla öğretimin gerekli olduğu yerlerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Turn and Talk yararlı bir stratejidir, çünkü EL'lerin tüm sınıfın önünde konuşmak istendiğinde sıklıkla hissettiği endişesini azaltır. Turn and Talk, bir cümle marş sağlayarak veya bir arkadaşıyla paylaşmadan önce cevaplarını yazmalarını isteyerek EL'ler için değiştirilebilir. Bir Turn and Talk etkinliği sırasında öğrencileri gözlemlemek, öğrenci anlayışını değerlendirmek için yararlıdır.

Çıkış biletleri, genellikle öğrencinin anlama durumunu kontrol etmek için bir ders sonunda verilen kısa yazılı aktivitelerdir. Bir cümle başlatıcısı veya bir çıkış biletine resim desteği eklemek, EL'ler için öğrenmeyi hızlandırmanın kolay bir yoludur.

Öğrenci kavrama değerlendirmesinde sık sık check-in yapılması önemlidir. Bir aktivite için talimatlar verdikten sonra, EL'lerle görüşün ve gerekirse beklentileri yeniden belirtin. Yönleri yeterli görünmüyorsa görevi modelleyin. Anlama kontrolü ve açıklık sağlanması, hala İngilizce konusunda uzmanlık geliştiren öğrenciler için tekrarlanan dil uygulamalarını sağlar.


3. Cümle ve paragraf çerçevelerini kullanın:  Sınıfımdaki birçok EL, özellikle daha az yetkin öğrenenler, sınıfın önünde konuşma konusunda utangaç. Ayrıca, sorulara gramer olarak doğru cevaplar oluşturmakta zorlanıyorlar. Bunu ele almak için, sınıf tartışması sırasında cümle çerçeveleri sağlarım.

Örneğin, öğrencilerden kanıt vermeleri istenirse, “Bunu biliyorum çünkü metin _____” diye cümle çerçevesini kullanabilirsiniz.

Öğrencilerin tarihsel bir olayın nedenleri hakkında konuşmasını istiyorsanız, bir cümle çerçevesi şöyle olabilir:  

Cümle çerçeveleri ayrıca yazı yazma etkinliklerinde yardımcı olabilir. İngilizce öğrenenler, akademik yazımın yüksek dilsel beklentileri nedeniyle sık sık göz korkutucu yazma etkinlikleri bulurlar. Sözdizimsel bir model sunmak kaygıyı azaltabilir.

Örneğin, öğrencilerinizden iki karakteri veya olayı karşılaştırmasını ve kontrast oluşturmasını istiyorsanız, bunun gibi bir paragraf çerçevesi kullanabilirsiniz:

Geçenlerde beşinci sınıf EL'ler ile sebep-sonuç bir paragraf çerçevesi kullandım. Öğrenciler bir sebep veya sonuç yazıp yazmamak için sinyal kelimelerini kullanmak zorunda kaldılar. Bir iskele olarak işaret kelimelerinin altını çizdik, ancak öğrencilerin tahrip edilmiş bir evin nedenlerini ve etkilerini doğru şekilde tanımlamaları gerekiyordu. Sebep-sonuç paragrafını bağımsız olarak yazamayan öğrenciler için, bu paragraf çerçevesi, onlara nedenleri ve etkileri bildirmeleri için gereken desteği verdi.

4. Chunk metinleri:  Akademik metinleri okumak, karmaşık akademik kelime hazinesi, karmaşık sözdizimi ve metin yoğunluğu nedeniyle EL'ler için bir zorluktur. Bir strateji geçitleri kısa ve yönetilebilir bölümlere ayırmaktır.

Her bölüm için iki ila üç anahtar kelime seçin ve bu öğelerin resimlerini verin. EL'lerin, terimleri bilmedikleri takdirde kelimeleri ana dillerine çevirmelerine izin verin. Her metinden sonra, EL'lerden cümle içindeki kelimeleri kullanarak bölümün bir cümle özeti yazmasını isteyin. Ardından metnin bir sonraki bölümüne geçin.

Martin Luther King’in lise EL’lerine “Bir Rüyam Var” konuşmasını öğrettiğimde bunu zor buluyorlardı. Konuşmayı beş bölümden ayırdım ve her bölüm için bir kelime hazinesi ve mesaj üzerine yoğunlaştık. Her gün, bu bölümden en önemli teklifi bulmak için birlikte çalıştık, teklifi daha basit bir dilde yeniden yazdık ve gösterdik.

Beş gün sonra, öğrencilere beş alıntı, beş parola alıntı ve beş resim ile bir kart dizilimi verdim ve eşyalar ile eşleşmelerini istedim. Sonra tüm konuşmanın bir özetini yazmak zorunda kaldılar. Daha büyük metni parçalamak, EL'lerin içerik bilgisi oluşturmasını kolaylaştırdı.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/4-simple-ways-support-english-learners-comprehension

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol