İlkokuldan Orta Okula Geçişi Kolaylaştırma Yolu

 Eğitimindeki en büyük değişim ilkokuldan ortaokula geçiştir. Her sınıftaki öğrenci sayısı, öğretmenlerin erişilebilirliği, derslerin nasıl uygulandığı, öğrenci beklentileri ve ailelerle etkileşim.

Bir öğretmen olarak, ebeveynlerin yatırım yapmasını istersiniz, ancak bazı aileler biraz geri adım atmak için rehberliğe ihtiyaç duyar. Yine de, bazı öğrencilerin ebeveyn ya da ilkokul öğretmeni çöktükleri zaman bozulduğunu ya da başarısız olduklarını biliyorsunuz.

Bir başka önemli değişiklik? Öğrenciler,  ilk kez birden fazla öğretmenin beklentilerini öğrenmeye giderler. 

Yine de birçok kez, ortaokul öğretmenleri olarak ne kadar zor olabileceğimizi görmezden geliyoruz ve eğer bu sarsıcı kaymaya karşı duyarlı değilsek, bazı çocuklar yol kenarından kaybolacak. Örneğin, bazen ortaokul öğretmenleri, artan titizlik adına, tüm dikkatimizi içerik ve akademisyenlere odaklıyor. Ancak, beklentileri yükseltmek hayati öneme sahip olsa da, öğrenenleri içeriğe çekmek için cazip stratejiler kullanmalıyız.

Anaokulundan ilkokula, ilkokuldan ortaokula ve sonra liseye:. Her aşamanın, o yaş grubunun beyni için gelişimsel olarak uygun olduğunu iddia ediyorum.

Örneğin, ilk yıllarda, beyni, anılar ile şimdi öğrenilenler arasında bağlantı kuruyor. Öğrenciler hem akademik hem de sosyal olarak rutin bilgileri ezberler, ancak daha sıkı kavramlar için yer açmak için hiçbir şey henüz yeterince rutin değildir.

Bir öğrenci orta okula girerken, onların bağlantıları artmaya başlar ve “çıkarımsal düşünme daha fazla vurgulanır.” Öğrencilerin beyinleri, kısa ya da uzun süreli bellekte hangi bilginin saklanacağına karar verirken enerji harcar ve karar verme yetenekleri başlar. geliştirmek. Beklentiler, öğrencilerin ezici şeylere sahip olmalarıdır, ancak öğrenciler aralar haline gelmenin gelişimsel zorlukları ile mücadele ederken, ezici şeyler kabul edilemez ve öğretmenlerin hem daha derin içerik öğretme hem de bu içeriği ilgi çekici bir şekilde iletme konusunda bilinçli olmaları gerekir.

ÖNERILER ÖĞRETMENLER ÖĞRENCILERE VE AILELERINE NE VEREBILIR
Öğrencilerin ve ailelerin daha bağımsız olmasını sağlamak, iskeleleri terk etmek anlamına gelmez. Tam tersi: Gelecekler konusunda şeffaf olmak ve yardım etmek için stratejiler sunmak anlamına geliyor. Öyleyse, öğretmenlerin hem öğrencilere hem de ailelerine verebilecekleri bazı temel öneriler.

Ortaokul öğrencileri için:

Gündemi kullan . Her gün öğretmeninizin tüm ödevlerini takip edin. Büyük ihtimalle topu düşüreceksin.
Kendi savunucunuz olun . Ödevler ile ilgili sorularınızı e-postayla gönderin.
Kendini yeniden tanımla . Farklı zamanlardaki kıyafetlerden farklı yazı stillerine kadar her şeyi denemek için bu kez uğraşın. Kim olmak istediğini bulmaya başla.
Okul danışmanınızı tanıyın. Kendinizi yetişkinlerin radarlarına olumlu bir şekilde koyun. Seni desteklemek için oradalar.
Aileler için:

Öğrenciye okula eşyaları getirmeyi bırak . Öğrencilerin sorumluluklarını öğretmemize yardımcı olun. Öğle yemeği ya da unutulmuş iş getirmeyin.
Gündemlerini her gün kontrol et . Hesap verebilirlik denkleminin diğer kitapçığı olun.
Teknolojiyi evde kamusal alanda tutun . Cihazları yatak odasından çıkar. Öğrencilerin ortak bir alanda çalışmasını ve cihazlarını şarj etmesini sağlayın. Ve siz buna devam ederken, çocuğunuzun kullanıcı adlarını ve şifrelerini bildiğinizden emin olun.
Yapabildiklerini kanıtladıklarında dizginleri gevşetin . Çocuğunuz daha bağımsız olabileceğini kanıtladıktan sonra uzaklaşın.
OKULUN VE ÖĞRETMENIN ROLÜ
Hem öğretmenler hem de okullar, öğrencilere yardımcı olmak için burada bir rol oynarlar:

Çalışma becerilerini aktif olarak öğretir . Öğrencilerin zamanlarını nasıl yöneteceklerini bildiklerini varsayalım.
Ödevler ve son teslim tarihleri ​​ile şeffaf olun . Bağımsızlığı öğrenirken öğrencileri desteklemek için çabalayan aileleri daha kolay hale getirin. Atamaları, aileler tarafından parola korumalı ajandalarda saklamayın. Bu, bağımsız öğrenenler oluşturmaz - bazı öğrencileri başarısızlığa hazırlar.
Tüm paydaşlar için eğitim sağlayın . Siber güvenlikten (öğrenciler ve ebeveynler için) aralar arası göz gezdirme ve diğer direniş eylemleriyle (ebeveynler için) ilgili stratejilere kadar sınıflar ve çalıştaylar sağlayın.
Ortaokul öğrencileri sadece küçük lise öğrencileri değildir. Beklentilerinizi daha da zorlarken, öğrenci katılım stratejilerini kullanmaya devam edin. Unutmayın, ortaokul, bazı öğrenciler için sert bir sarsıntıdır. Bazıları zaten liseye sıçramaya hazır gibi görünse de, diğerleri uzunca bir şekilde geri çekilmekte olabilir.

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/easing-shift-elementary-middle-school

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol