İlkokulda Başlayan 21. Yüzyıl Öğrenimi

Hava şartlarına bağlı doğal afetler hakkında bilgi almak, Sugar Hill, Georgia'daki White Oak İlkokulundaki tomurcuklanan meteorologlar için ciddi bir iştir. Yeni bir STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) projesi için, beşinci sınıf öğrencilerinin bir ekibi, inşaat mühendisi izleyici kitlelerine sunmayı planladığı acil müdahale planlarını hazırladı. Başka bir ekip, hava koşullarını anlamalarına yardımcı olmak için küçük çocuklar için bir gezi çizdi. Diğer öğrenciler, hava incelemeleri yoluyla öğrendiklerini paylaşmak için Minecraft'ı nasıl kullanacakları veya videolar üretebileceklerini düşünüyorlardı.

Müdür Jean Loethen-Payne, araştırma projelerini gözlemlediğinde, öğrencilerin "harikalarını yaratmaları, bir amaçla yazmaları, kitlelerini düşünmeleri ve halka açılmaya hazırlanmaları" nı görmeyi istiyor. Loethen-Payne ders kitabının öğrenildiğini biliyor. yalnız öğrencileri önümüzdeki zorluklara hazırlamayacaktır. "21'inci yüzyıl becerilerini nasıl oluşturuyoruz?" Diye soruyor "çocuklarımızı lisedeyken nerede olması gerekiyor?"
Bu teorik bir soru değil. White Oak Elementary, proje tabanlı öğrenme (PBL), STEM ve 21. yüzyıl becerilerini vurgulayan Gwinnett County okul bölgesinde bulunan bir grup okul olan Lanier Kümesinin bir parçasıdır. Orta ve lise öğrencileri bekleyen zorluklar arasında, topluluk ortakları, teknoloji odaklı yenilikler ve okulun ötesinde dünyadaki stajlar ile otantik problem çözme bulunmaktadır. 21. yüzyılın beceri seti ve zihniyetini ne kadar çabuk geliştirirse o kadar iyidir. 21. Yüzyıl Öğrenimi için Ortaklık olan P21, yakın zamanda 21'inci yüzyıl öğreniminin bir örneği olan Lanier Kümesini tasarladı.

VAKFI İLE BAŞLATMA
21. yüzyıl öğrenimi için bir boru hattı inşa etmek, öğretimin her sınıf seviyesinde aynı göründüğü anlamına gelmez.

White Oak İlköğretim Okulu'nda öğretmenler, her dokuz haftada en az bir büyük proje yürüten PBL ve daha geleneksel birimler arasında dönüşüm yaparak güçlü bir temel oluştururlar. Öğretmenler bir projeye öncülük etmediklerinde bile, sorgulamayı vurgular ve okuma, matematik ve yazma için atölye modelini kullanırlar.

Bir grup öğrenci Gürcistan'daki Sugar Hill'deki White Oak İlköğretim Okulu'nda bir proje üzerinde çalışıyor.
Beyaz Meşe İlkesinin Nezareti
White Oak İlköğretim öğrencileri bir proje üzerinde işbirliği yapıyor.
Anaokulundan beşinci sınıfa kadar, öğretmenler öğrenci odaklı öğrenim için gereken becerileri güçlendirir. Örneğin, Google'da paylaşılan dokümanları planlama, öğrencilerin zamanlarını yönetmeyi ve ekip üyelerine karşı hesap verebilir olmalarını öğrenmelerine yardımcı olur. Loethen-Payne, “Ortak çalışmalardaki açık dersler tekrar tekrar ortaya çıkıyor” diyor.

Lanier Orta Okulu'nda öğrenciler, 21. Yüzyıl becerilerini, TWIST adlı disiplinler arası bir programın parçası olarak ya da Yenilikçi Beceriler ve Teknoloji ile Takım Çalışması'nın bir parçası olarak başvurarak devam edebilirler.

YENİLİK İÇİN HAZIR
Öğrenciler Lanier Lisesini başlattıklarında, daha fazla öz-yönelimli öğrenme deneyimleri bile bekler. Öğrenciler her biri farklı bir kariyer odaklı dört akademiden birini seçebilir.

Akademilerin en proje tabanlı projesi Tasarım ve Teknoloji Merkezi'dir. 2010 yılında 30 dokuzuncu sınıfta pilot olarak açıldığı için CDAT, 9'dan 12. sınıflara kadar 400'den fazla öğrenciyi kapsayacak şekilde genişletildi. CDAT projeleri bilinçli olarak açık uçlu ve disiplinlerarasıdır, öğrencilere neyi nasıl gösterecekleri ve uygulayacakları konusunda önemli bir kolaylık sağlar. öğrenirler.

Örneğin yakın zamanda gerçekleştirilen bir proje Profesör Randy Pausch’un ünlü “son ders” TED konuşmasından ilham aldı. Dil sanatları öğretmeni Naomi Kirchner, öğrencileri Pausch'e öykünme ve ilgi ya da tutkularını yansıtan bir şeyleri masaya getirme konusunda meydan okudu. Bir iş görüşmesi ya da staj yapmak için uğraşmış gibi kendilerini geliştirmeleri için teknoloji becerilerini kullandılar.

Başka bir projede, öğrenciler bir zombi bulaşmasından kurtulmak için dil sanatları ve teknoloji becerilerini uygulamak zorunda kaldılar.
CDAT’in kurucusu ve Lanier Kümesi’nin inovasyon koçu Mike Reilly’i “[PBL] formülümüz yok” diyor. Öğrencilerin icatları için patent kazanmaları için motive olmuş ve alan işletmelerinin dikkatini çekmiştir.

CDAT, program boyunca ilerlerken öğrencilerin bağımsızlığını kademeli olarak geliştirir. Birinci sınıf öğrencileri proje yapma ve çeşitli teknoloji araçlarına giriş yapma konusunda koçluk kurarlar. İkinci sınıf öğrencileri, kodlama, mühendislik veya film yapımı gibi ilgi alanlarına daha derin girerler. Gençler, bir belgesel film üretme, otonom araç kullanan bir program oluşturma ya da bir toplum hizmeti girişimi başlatma gibi bir yıllık bir uzun vadeli projeyi ele alıyorlar. Yaşlılar, üniversite kredisi kazanmaya başlamak için staj veya çift kayıt programları için kampüsten ayrılma özgürlüğüne sahiptir.

“Öğrencilerimiz hakkında duyduğum en önemli şey,” diyor Reilly, “Çocuklarımızın [lise ziyaretçilerinin] çoğu lise çocuğunun yapmadığı bir şekilde konuşması. Daha iyi iletişimciler ve işbirlikçiler onlar eğitmen ve diğer öğrencilerle çok fazla diyaloğa sahip oldukları için. ”

ÖĞRETMENLİK
Lanier kümesinin karşısında, öğretmenlerin birlikte öğrenme fırsatları da var.

Loeten-Payne, White Oak İlköğretim Okulu'nda 2009'da okulunu açtığı için öğretmen işbirliğini vurguladı. "Bir takım olarak çalışmalı ve çocuklarımız için en iyisini yaratmak için birlikte en iyi cevapları aramalıyız" diyor.

Benzer şekilde, CDAT'ın büyümesi, öğretmen tarafından yönlendirildi ve organik, yukarıdan aşağı değil, ”diyor Kirchner. Grade 10 ekibi ile ortak planlama zamanına sahip olduklarını ve koridorlarda birbirlerine çarpıp birlikte yemek yemelerini ve birlikte konuşmalar yapmalarını takdir ediyor. Sürekli işbirliği yapıyoruz. ”

Reilly, ilerlemesine rağmen 21. yüzyılın öğrenmesi için boru hattının kusursuz olduğunu kabul ediyor. Lanier Kümesi boyunca, PBL henüz her öğrenciye ulaşmıyor. Ancak, Mitchell'in açıkladığı gibi, 21. yüzyıla ait güçlü bir temele sahip olan liseye gelen öğrenciler “açık bir fark” gösteriyor.

Çeviri Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/21st-century-learning-starting-elementary-school

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol