İkili eğitimi kaldırabilmek için Türkiye´de 58 bin dersliğe ihtiyaç var”

Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı ve 2019 yılında tamamlanması düşünülen ikili eğitimden tekli eğitime geçiş için, Türkiye´de 58 bin dersliğe ihtiyaç var”
 

İlkokulu ve liseyi 70 kişilik sınıfta okuduğunu aktaran Yılmaz, kalabalık sınıflarda kaliteli eğitimden söz edilemeyeceğini vurguladı. Türkiye genelinde sınıf ortalamasının 24´e, Yozgat´ta ise ilkokul seviyesinde 25´ten 15´e düştüğünü bildiren Yılmaz, bunun dünyada eşine az rastlanan bir rakam olduğunu vurguladı. Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bozdağ´ın gerçek ihtiyacın ortaya çıkması için kent ve köylerdeki sayıları ayırmak gerektiği yönünde talebinin olduğunu aktararak, kendisinin de aynı fikirde olduğunu söyledi. Kent merkezlerindeki derslik sayısını orada yaşayan öğrencilerle, kırsal kesimlerdekileri de ayrı değerlendirmek gerektiğini ifade eden Yılmaz, bu ayrımı yapacaklarını belirtti. Başbakan Binali Yıldırım´ın talimatı ile ikili eğitimin kaldırılması, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması, bir yabancı dilin iyi öğrenilmesi yönündeki çalışmalara değinen Yılmaz, "Öğrencinin kaliteli eğitime ulaşması için okul öncesi eğitimi önce bir yıl diyoruz ama bir yılı başardıktan sonra iki ve üç yıla çıkarmak üzere bu eğitimi yaygınlaştıracağız." ifadesini kullandı.

Bakan Yılmaz, ikili eğitimi kaldırabilmek için Türkiye´de 58 bin dersliğe ihtiyacın bulunduğunu belirterek, "Şu anda 47 bin dersliğin inşaatı devam ediyor. 11 bin açık var." bilgisini paylaştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol