Her Sınıf Bir Takım Ve Her Öğretmen Bir Koç

Bu, akademik başarıya ve yüksek performanslı öğretime bir takım yaklaşımını teşvik etmek için stratejilerden oluşan 2 bölümlük bir dizidir. Sınıfınızı bir takım gibi çalıştırmak için strateji 1: Modelleme

Bu mevcut hesap verebilirlik atmosferinde, eğitmenler genellikle, öğrenci katılımını ve akademik mükemmelliği içeren zenginleştirilmiş etkinliklere katılmak için gereken süreyi dengelemekle zorlanmaktadır.


Öğretmenler arasında beklentiler söz konusu olduğunda ve iyi bir sınıf katılımının neye benzemesi gerektiği konusunda genellikle bir kelime savaşı vardır. Personel toplantılarımızda genellikle iki rakip takım görüyoruz. 1. Takım “öğrencileri tanımak” konusunda tutkulu olan eğitmenlere sahiptir. Bunlar, okulun ilk günlerinde karşılama, karşılama ve nispeten az sayıda sınıf kuralları ve prosedürleri vardır. “Sınıfta iş yapmak” konusunda bir laissez faire atmosferi var.

Okul ortamının doğası gereği, öğrencilerin eğitim hatasını ozmoz ile alacağı ve öğrenci öğreniminin onların dışında bir şey olduğu varsayılmaktadır. 2. Takım aynı derecede tutkulu bir eğitimciler grubuna sahiptir. Bu grup, uzmanlık alanlarını çok seviyor ve eğitim planlarına başladı.

Tüm yılı, Mars’ın göreviymiş gibi hızlanıyor. Bu grup tarafından yapılan bir varsayım, öğrencilerin “öğrenmesi gereken bir dönem” olmalarıdır. Her öğrencinin sınıftaki başarısı için tam sorumluluk üstlenirler, ancak sıcak ve bulanık şeyler için zamanları yoktur. Takım 1 ve Takım 2 bir çarpışmada!

Bu takımlar, okul yılının sonunda benzer sonuçlara sahiptir. Çeşitli nedenlerden ötürü “her şeyden geçmedikleri” için yakalanıyorlar. Yanmışlar. Öğrencilerin dikkatini çekmeye çalışan bir pastil vakası tükettiler. Öğrencilerin yaz için eve gitmek için sabırsızlanıyorlar.

Peki ya değerlendirmeler ne olacak? Takım 1, öğrenci katılımı ve öğrenciler ve veliler ile ilişkiler geliştirmek yüksek puan aldı; Takım 2 akademisyen ve sınıf yönetiminde yüksek puan aldı. Ama, birbirlerinden ne öğrendiler? Her iki takımın da üretmesi için baskı yoğun ve fakülte toplantılarında birbirleriyle karşılaşıyorlar. Öyleyse, kadromuza getirdikleri güçlü yönlerden nasıl yararlanıyoruz? Sınıflarımızda ve binalarımızda, bir yandan herkese saygıyı teşvik eden ve aynı zamanda öte yandan öğrenci başarısını yükselten bir kültürü nasıl geliştireceğiz?

Liderlik ile başlar.

Bunu düşünürsek, futbol programlarının hücum ekibi, savunma takımı ve özel takımları vardır. Farklı takımlar olsalar da, her takımın hedefi açıktır - aynı takımdalar ve kazanacaklar. Farklı roller, desenler ve oyunlar var. Oyuncular, büyüklükleri ve yetenekleri nedeniyle suç ve savunma ile ilgili belirli pozisyonlar için seçilir. Futbol koçu, suçu ve savunmayı diğeriyle ilişkisi olmayan iki ayrı takım olarak ele alırsa ne olur?

Ya suç ya da savunma diğerine ihtiyaç duymadıkları gibi oynarsa? Bu takım ne kadar başarılı olur? Ana ve diğer bina liderleri, binalarındaki felsefi ekiplerden en iyi şekilde yararlanmak için benzer şekilde konumlandırılmıştır.

Strateji toplantısı için onları masaya getirmenin zamanı geldi.

Kaynak: https://www.teachthought.com/pedagogy/every-classroom-team-every-teacher-coach/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13