Her öğretmen bir akıl hocasına ihtiyaç duyar

Son 15 yıldır akıl hocam, Liz Harrington, bu yıl emekli oluyor. Bölüm başkanımız olarak haftalık işbirliği süremizi savunan ve her dönem için değerli planlama zamanımızı bir bölüm olarak sürdürmek üzere mücadele eden kişidir. Liz, her Cuma günü, odalarımızı öğle yemeğinde kapatıp biraz kafein için çaldığımızda gülüyorum. Havalandırmamı kalıcı bir dumandan uzak tutan kişi, ve kendi hasta çocuğumu almak zorunda kalmam gerekirse son dakika ders planı ile uğraşan kişi. Liz, küçük zaferlerimi ve utanç verici yenilgilerini paylaştığım ilk kişidir.

Her öğretmenin bir Liz'e ihtiyacı var ve pek çoğunun sahip olması için yeterince şanslıydı. Mentorluk, bizim sektörümüzde hayati önem taşır. Mentorlar sadece arkadaş değiller - onlar bundan daha fazlasıdır. Enformel konuşma ve günlük modelleme yoluyla bilgilerini aktaran inanılmaz uygulayıcılardır. Geri çekiyor ve seninle aynı fikirde değiller. Eğitim sesinizi geliştirmenize yardımcı olurlar. Akademik bıçağını iyileştirmeye yardım ediyorlar.

Öğretmenlik kariyerinin başlangıcında, pratisyenlerimize, belki de pratiğimizi desteklemeye yardımcı olacak resmi bir programla görevlendirildik. (Yeni öğretmenler kesinlikle bu iskeleye ihtiyaç duyarlar!) Mevcut başlangıç ​​programlarının çoğu yeni bir öğretmenle bir veteranı birleştirir ve tecrübeli öğretmen, öğretmen adayının ilk yıl veya iki yılını düzenli olarak tavsiye eder. Ancak, belirli kılavuzların aşırı derecede kontrol altında tutulduğu ve çok fazla evrakı içerdiği ve mentorun seçilen bir ilişki değil, atanmış bir ilişki olduğu da dahil olmak üzere, bu tür uyarlama programlarına yönelik eleştiriler vardır.

Bu son nokta, Liz'i bu kadar değerli bulmayı sağlayan şeydir. Atanan bir akıl hocası bir şeydir, ancak size meydan okuyan, size tavsiyede bulunabilecek ve sizi kutlayabilen bu kişiyi bulmak, yansıtıcı olmayı kucaklamanıza ve risk almanızı teşvik etmenize yardımcı olur. 

İYI BIR AKIL HOCASI NEDIR?
Eğitim Haftasına göre , etkili bir mentorda sekiz önemli özellik vardır. Bu listeden ve kendi deneyimlerimden ilham alarak, iyi bir akıl hocası olduğunu söyleyebilirim:

Ne yapmaya çalıştığınıza saygı duyar ve farklı bir bakış açısıyla sorunu çözmenize yardımcı olur.
Dinler, ama ne zaman durup sizi dinletmek için elini tuttuğunu bilir
İşbirliği yapar, havayı paylaşır ve karşılıklı öğrenim için yaşar
Başarılarınızı kutluyor
Havalandırmak, hava almak, şikayet etmek ve utanmak için güvenli bir alan sağlar.
Öğretim stilindeki farklılıkları takdir ederken en iyi uygulamaları modeller.
Bunu da dışarı atacağım: Yeni öğretmenler de danışman olabilirler. Mentorluk, bir kıdemden diğerine dayanmak zorunda değildir - aynı zamanda bizim pratiğimizde ve ruhumuzda yükselmemize yardımcı olabilecek kişiler hakkında da olabilir. İçerik alanı ve pedagojik uzmanlık ile ilgili değildir; aynı zamanda tutum ve liderlik ile ilgili. 

Kaliforniya'daki indüksiyon programımız aracılığıyla akıl hocamıza atanan genç öğretmen, kampüsümüze ayak bastığı anda akıl hocamdı. Yetenekliydi, evet, ama aynı zamanda başkalarının başarılarını kutlayan, meydan okuma düşüncesini aydınlatan ve etrafındaki herkese karşı dürüst olan bir öğrencisiydi. Ondan çok şey öğrendim.
Şu anda akıl hocası değilseniz, bir tane bulmaya çalışın. (Ve sadece bir not, sizin için geçerli bir aday bulamazsanız kampüs dışına çıkmak gerekebilir.) Sürekli ve tutarlı mentorluk yardımcı olur biliyoruz:

İyi öğretmenleri koru
Öğretmenlik uygulamalarını geliştirmek  
Bizi mesleğe dahil edin
Rehberlerin pratiklerini geliştirmek
Bu nedenle, düştüğümüz kıdem listesindeki hangi çizgiden bağımsız olarak, her zaman bu özel ilişkileri araştırmamız gerektiğini savunuyorum. Aynı zamanda bir mentor olmak için kapınızı açmanızı öneririm. Başkalarına akıl hocalığı yapması istendiğinde elinizi kaldırın. Belki bir indüksiyon programı ya da bir öğrenci öğretmeni alarak. Verecek bir şeyin olduğuna güven.

Bu beni Liz'e geri getiriyor.  

Kendi mentorlarımızın bilgeliğinden, onların fikirlerinin ve pozitifliklerinin bir okul sahasında ölümsüz kalmasını sağlamanın yolu, kendiliğinden ulaşılabilir olmaktır. Liz emekli olduktan sonra, sınıfını yeni bir öğretmen ya da transfer kapısının kapısını kapatmak için iyi olduğunu bilmesi gereken ve öğleden sonra bir cuma günü öğle yemeğinde bir şeyler kapmak isteyen bir öğretmen tarafından doldurulur.  

Liz, çocuklarınız ve torunlarınızla vakit geçirebilir misiniz? Çoktan özledin. Sonsuza kadar Jefferson Bulldogs.

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/every-teacher-needs-mentor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol