Her öğrenci şair olabilir

By Kasey Short

Her yıl öğrencilerime şiir yazacağımızı söylediğimde, birkaçı heyecanlanır, ancak çoğunluğu duyulabilir bir iç çekişe yol açar. Genellikle şiirin pek çok kurala uymak ve anlamadıkları kelimeleri kullanmakla ilgili yanılgısı vardır. Odak, fikirlerini ve duygularını başkalarıyla yaratıcı bir biçimde paylaşmaya doğru yöneldiğinde daha açık ve heyecanlılar.

Öğrettiğim her yeni şiir türünde, onlarla bir şiir yazarak ve düşüncelerimle konuşarak çalışıyorum. Öğrencilere, öğretmenlerinin yazılarının mükemmel olmaktan uzak olduğunu ve bazen kendi çalışmalarını yaratmalarını öngörenlerden çok farklı çıktığını göstermek. Ayrıca bir şiir başlatmanın riskini ve iyileştirme güzelliğini gözden geçirme yoluyla modelledim.

Şiir yazma süreci, çeşitli şiir yazma alıştırmaları sunarken daha kapsayıcı ve ilgi çekici olabilir.

KARARTMA ŞİİRİ
Herhangi bir metinden bir sayfa ile başlayın ve öğrencilerden bir şiir oluşturmak için o metinden kelimeler seçmelerini isteyin. Şiirlerinde istemedikleri her şeyi bir marker ile karartırlar. Daha sonra kalan bütün kelimeleri bir şiire yeniden yazarlar.

Öğrencilerden, sözcükleri işaretlemeye başlamadan önce kurşun kalemle hafifçe vurarak karartmak istediklerini planlamalarını isteyin. Tek kural, bu kelimeleri göründükleri sırayla kullanmaları gerektiğidir.

Öğrenciler, ilk bakışta ilgi çekici görünmeyen metinleri (örneğin, atılan gramer kitaplarının dışındaki sayfalar gibi) kullanmaktan zevk alırlar. Sıkıcı bir şeyi eğlenceli bir şiire dönüştürmeyi severler.

Karartma şiiri, yeni şairler için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır; çünkü sözcükler zaten sayfadadır ve öğrencilerin sadece hangi kelimeleri kullanacaklarını belirlemeleri gerekir. Bu strateji aynı zamanda, öğrencilerin Devrim Savaşı hakkında bir şiir oluşturmak için bu haklarla ilgili bir şiir oluşturmak için belirli bir içerikten metin kullandıkları, örneğin Devrim Savaşı hakkında bir şiir oluşturmak için Haklar Bildirgesi'ni kullanma disiplinlerarası bir ödev olarak da kullanılabilir.

KELİME-SCRAMBLE ŞİİR
Bu strateji, tek tek kâğıt parçaları üzerinde kesilmiş bir kelime yığınıyla başlar. Öğretmen tarafından seçilen belirli kelimeler veya öğrencilerden toplanan kelimeler olabilirler. Öğrenciler yeni kelimeler eklemeden istedikleri herhangi bir şiir oluşturmak için kelimeleri düzenlerler. Bu strateji, öğrencilerin bir şiir yazmak için doğru bir yol olmadığını görmelerini sağlar ve herkes dersi tamamlanmış bir şiirle bırakır. Bunu öğrenciler için modellediğimde, beni etrafta dolaşırken, aklımı değiştirirken ve sahip olmadığım kelimeler için çok şey dileğiyle görmeyi seviyorlar.

Dolandırıcılık kelimesi şiir yönteminin birkaç çeşidi vardır. Bunlardan biri, tüm öğrencilere aynı kelime grubunu vermeyi ve aynı kelimeleri kullanarak kaç farklı fikrin formüle edildiğini keşfetmeyi içerir. Bir diğeri, öğrencilere farklı kelime grupları vermeyi ve kelime ticareti yapmalarını sağlar. Son bir varyasyon öğretmen tarafından biraz çalmaktan ibarettir: Sınıfta periyodik olarak dolaşın ve yeni kelimeler dağıtın veya bir şeyler alın.

___ SÖZLERİYLE HAYATIM
Öğrencilere, yaşlarıyla aynı sayıda kelime kullanarak hayatlarının hikayesini yazma görevi verilmektedir. Bu, öğrencilerin kelime seçimi yapmalarına yardımcı olur ve varsayılan olarak kısa bir parça olduğu için baskıyı biraz azaltır.

Bu yöntemin bir varyasyonu, öğrencilerin kullanabilecekleri kelime sayısında farklı bir sınır kullanmaktır. Beş veya 10 kelimeden daha azını kullanarak öğrencilerden belirli bir konu hakkında yazmalarını istedim.
ŞİİR NESİRLERİ
Öğrenciler bir şiir için fikirlerini formattan endişe etmeden yazarlar. Şiirlerinde iletmek istedikleri duygu veya konu hakkında özgürce yazmaya teşvik edilirler. Daha sonra öğrenciler, nesirleri şiire dönüştürmek için dört adımı takip eder:

Şiirinizde aktarmanız için hangi duygu veya fikrin en önemli olduğuna karar verin ve düzeltmeler yaparken bunu aklınızda tutun.
Gereksiz kelime ve cümleleri ortadan kaldırarak kelime sayısını en az yarıya düşürün. Gerisini saklamak ve silmek istediğiniz en önemli kelimeleri ve cümleleri vurgulayın.
En önemli ifade olduğunu düşündüğünüzü vurgulayın ve bunu başlığınız yapın.
Kalan kelimeleri ve cümleleri fikrinizi aktarmanıza yardımcı olacak şekilde yeniden düzenleyin. Tüm satırları isim, sıfat veya fiil ile başlatmayı ve bitirmeyi düşünün.
EN KÖTÜ ŞİİRİM
Öğrencilerden, en güçlü şiirlerini güçlü bir şekilde hissettiği bir şey hakkında yazmalarını isteyin. Ardından, birkaç revizyondan geçmelerini sağlayın, düzeltmek için gurur duydukları bir şeye dönüştürmelerini sağlayın. Bu kağıda bir şey almanın baskısını alır. Ne yazacaklarını ve yazmaya başlamanın stresini aştıklarında, “en kötü şiirlerinin” hiç de fena olmadığını fark ederler.

BAŞARILARI KUTLAMAK
Bu etkinliklerden birkaçı üzerinde çalıştıktan sonra, öğrenciler genellikle kaç şiir yazdıkları ve ne kadar eğlendikleri hakkında şaşırdıklarını yorumlarlar. Üniteyi, öğrencilerin şiirlerini sınıf arkadaşlarıyla paylaştığı ve birkaç atıştırmalıktan keyif aldığı şiir kafesiyle yazılarını kutladım. Şiir yazmak için kolay ve erişilebilir alıştırmalar oluşturmak, şüpheci öğrencileri şairlere dönüştürebilir.

https://www.edutopia.org/article/every-student-can-be-poet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol