Her çocukta o çocuğun kendisine ait bir öz vardır.

Örneğin, bir çocuk barındırdığı özü itibari ile dünyaya lider olacak bir potansiyele sahipken, bir diğeri duygu dünyası açısından insanlara güç verecek bir genişlik ve enginlik barındırabilir.
Çocuk kendi fıtratına yakın bir yetişkini taklit ederken fıtratının derinlerinde kıpırtılar oluşturacaktır. Çocuğa yaşatılacak fıtrat tetiklenmeleri tıpkı küçük bir kıvılcımın bir benzin deposunda yangına dönüşmesi gibi o çocuğun içindeki gücün ortaya çıkmasına sebep olur.
Bu açıdan bakıldığında tarihî kahramanların, örnek kişilerin yaşamları, başarılı insanların düşünme yetenekleri yeri geldikçe çocuklarla paylaşılmalı, onların hayat hikâyeleri çocuklara anlatılmalıdır.
Çocuk bu anlatılan kişiler içinden kimi zaman bir Fatih Sultan Mehmet’in yaşama bakışı ile içindeki fıtratını bulacak, belki de kendini Mevlana’ya yakın hissederek onun engin denizlerdeki sükûneti ile kendi kişiliğinin ilk heyecanını duyacaktır.
O halde verilen bıktırıcı nasihatler, cezalar, ödüller ile çocukta davranış oluşturmak yerine; örnek insanların düşünceleri ve yaşam tarzlarının etkisiyle, çocuğun içindeki özün bir “fıtrat tetiklenmesi” ile ortaya çıkması için rehberlik edilmelidir. Özünde böyle bir tetiklenme yaşayan çocuğun kendisinde hissedeceği bir şeyleri yapabilme gücü, anne babasının zoraki itmelerinden daha etkili olacaktır.
Çocuğun, kimi zaman kendi fıtratına benzettiği kişinin resmine dikkatlice bakarken ruhunda o kişinin gücünü hissetmeye çalışması kimi zaman o kişinin bir sözünü içselleştirip kendi kendine onlarca kez tekrar etmesi taklitten kaynaklanan itici gücü kullanmaya çalıştığının bir işaretidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol