Hem Eğleniyoruz Hem Öğreniyoruz Matematik Dersi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ümraniye Çamlık Sevinç Koleji 2-A sınıfı öğrencileri, Yaparak Yaşayarak Öğrenme Modeli ile Matematik dersinde hem eğleniyorlar hem öğreniyorlar. Öğrencilerin öğrenme etkinliklerinde ne kadar aktif olurlarsa öğrenmenin o kadar kalıcı olacağına inanan sınıf öğretmenleri Merve ŞAHİNARSLAN öğrencileri öğrenme süreci içerisinde sık sık soru sormaya, tahminde  bulunmaya ve denenceler oluşturmaya teşvik ediyor.

Matematik dersi Geometrik Cisimler konusunu işlerken geri dönüşümü de amaçlayarak öğrenciler öncelikle çevrelerinde sık sık gördükleri küp, koni, prizma ve silindir gibi geometrik cisimleri toplayarak sınıfa getirdiler. Şekillerin yüzey, köşe ve ayrıtları üzerine yapılan sohbetten sonra çocuklar 4-5 kişilik gruplar oluşturarak bu cisimlerle kendi şehirlerini dilediklerince tasarladılar. 3 ders saati süren “Kendi Şehrini Tasarla” etkinliği sonrasında çocuklar yaratıcı isimler verdikleri şehirlerini, hangi geometrik cismi kullandıklarını da belirterek arkadaşlarına tanıttılar. Ders, beyin fırtınası yöntemiyle yapılan küçük bir değerlendirme ile bitirildi.

Öğrenme ve öğretme süreçlerinde çocukların bireysel farklılıklarını dikkate alarak olabildiğince farklı yöntem ve teknikler kullanan öğretmenimiz; Proje Tabanlı Yaklaşım, 5E ve İşbirlikli Öğrenme Modellerini temel alarak işledikleri derslerde öğrencilerin keyifle öğrendiklerini gözlemlediğini belirtiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol