Hava Sıcaklıkları Öğrenci Başarısını Gerçekten Etkiliyor mu?

Harvard Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen kapsamlı bir araştırma, hava sıcaklıkları ile düşük sınav notları arasında oldukça belirgin bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Yaz sıcaklarında sınava giren öğrencilerin sıcaklardan bunaldıkları konusunda şikayet ettikleri bilinen bir gerçekken, bahsi geçen araştırmaya kadar bunun bilimsel bir kanıtı ortaya konmamıştı…

Çalışmada, 13 yaş üzeri 10 milyon ortaokul öğrencisinin sınav notları karşılaştırıldı. Bulgulara göre, sıcak havanın sınav sonuçlarına olumsuz bir etkisi mevcutken, öğrencilerin okul başarıları serin havalarda artıyor.

Hava sıcaklıkları arttıkça akademik başarı düşüyor

Çalışma, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey bölgelerinden, daha sıcak olan güney bölgelerine farklı tip iklimlere sahip yerlerde gerçekleştiriliyor. Hava sıcaklıklarının artmasının, derslerde dikkat dağınıklığı ve ev ödevlerini yapamama gibi etkilerinin olduğu görülüyor.

Araştırmacıların hesaplarına göre, yıl boyunca ortalama sıcaklığındaki 0.55°C artış, yüzde 1 oranında başarı düşüklüğüne tekabül ediyor. Daha soğuk günler başarı oranına zarar vermiyorken, 21°C’nin üstüne çıkan sıcaklıklarda olumsuz etkiler ortaya çıkmaya başlıyor; 32°C ve üzerinde ise bu etkiler had safhaya ulaşıyor.

Araştırmacılar, düşük gelir seviyesine sahip olan ailelerin çocuklarının öğrenim yerleri veya evlerinde klima kullanmamaları sebebiyle daha da başarısız olabildiklerinin üzerinde de duruyorlar.

Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi Joshua Goodman, Amerika Birleşik Devletleri’nde hava şartlarının farklı bölgelerde değişiklik gösteriyor olması sebebiyle çalışmanın anlamlı olduğunu, ancak İngiltere’de farklı iklim şartları söz konusu olmadığından benzer bir çalışmanın gerçekleştirilmesinin çok da anlamlı olmadığını belirtiyor.

Sıcak ve soğuk iklim çocukları arasındaki farklılıklar

Çalışmanın sonuçlarının iklim değişikliği ve küresel ısınma konularında önemli çıktılara sahip olduğunu açıklayan Goodman, Massachusetts gibi Birleşik Devletler’in kuzey eyaletlerinde yaşayan gençlerin, PISA testi olarak bilinen okuma, matematik ve fen alanlarında başarıların karşılaştırıldığı uluslararası ölçümlerde de yüksek puan aldıklarını belirtiyor ve ekliyor:

“Alabama ve Missisipi gibi Birleşik Devletler’in güney eyaletlerinde yaşayan çocukların başarısı, Avrupa standartlarının altında ve Türkiye, Meksika gibi sıcak ülkelerdeki başarı oranına oldukça benzer.”

Öte yandan, araştırmacılar bu çalışmada etnik kökenlerin de bir rolü olduğunu belirtiyor. Örneğin, siyahi veya İspanyol kökenli öğrenciler, sıcak günlerde daha konsantre çalışabiliyorlar.

Hazırlayan: Team Behind It

Kaynaklar: https://www.theguardian.com/education/shortcuts/2018/may/30/students-dont-do-so-well-in-exams-when-its-hot-so-is-it-time-to-overhaul-the-academic-year

https://www.bbc.com/news/business-44288982

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13