Hangi Tür Öğrenci Sizsiniz?

Bir eğitimci olarak, sıklıkla "öğrenme stilleri" kavramına rastlarım. Kısaca, bu farklı insanların farklı şekillerde öğrendikleri fikrine atıfta bulunmaktadır. Endişeli öğrenciler sık ​​sık belirli bir sınavda başarılı olmadıklarını, çünkü “görsel öğrenenler” olduklarını söylerken, ebeveynler genellikle çocuklarının bir “motor öğrenici”, “işitsel bir öğrenci” veya belki de “sezgisel” olduğunu belirteceklerdir. öğrenci." Bu etiketlerin ardındaki örtük mesaj, eğitimcilerin , öğrencinin öğrenmesini ve performansını en üst düzeye çıkaracak şekilde, öğrencinin stiline uygun şekilde kendi öğretim yöntemlerini eşleştirmeleri gerektiğidir. Tabii ki, bu argümanın ters yüzüne göre, eğer öğrenci zayıf bir şekilde öğrenirse ya da uygularsa, bir kısmının uyumsuzluk ile ilgili olması gerekebilir. öğrencinin tarzı ve öğretim yöntemi arasında.

 Öğrenme stilleri kavramı, eğitim çevrelerinde derinden etkilidir; Kendim kendi üniversitem tarafından desteklenen, kendi öğrenme stilleri hakkında değerlendirmeler verdiğimiz ve farklı öğrenme stillerine yönelik materyalleri öğretmenin yollarını tartıştığımız bir öğretmen eğitim seminerine kendim girdim. Öğrenme stilleri de en azından değerlendirme tarafında, insanların kendi veya çocuklarının öğrenme stillerini ve güçlü yönlerini anlamalarına yardımcı olmak için çeşitli web siteleri ve testlerle büyük bir iştir.
 Örneğin, çok popüler bir araç, iki boyutlu bir alana (aktif - yansıtıcıya karşı) düştükleri yere göre, öğrenenleri ayrıştırıcılar, asimilatörler, dönüştürücüler ve konaklayıcılar olarak sınıflandıran Öğrenme Stilleri Envanteri'dir (Kolb, 1984, 1985). Anahtar - beton). Bu, tek sınıflandırma şeması değildir, ancak bu tür şemalarla, insanların öğrenme stillerinin tipolojilere ayrılabileceği fikri paylaşılır. 

Öğrencimizin ne tür "tür" olduğunu anlamak için çekme, biz ne kadar insanın ne tür "tür" olduğunu anlamak için çekme, çok güçlüdür. Doğal olarak, ebeveynler çocukları için en iyisini istiyorlar ve öğrenciler genelde ilgi çekici, ilginç materyaller istiyorlar - ama bu öğrenme stillerinin ardındaki araştırma kanıtları nedir?

Kamuoyunda Psikoloji Bilimi  dergisinde yayınlanan Harold Pashler, Mark McDaniel, Doug Rohrer ve Robert Bjork tarafından yapılan bir 2008 çalışması , bu konudaki on yıllar boyunca mevcut verilere bakarak bu soruyu ele aldı. Öğrencilerin öğrenme stilleri temelinde (uyumsuzluğa karşı) öğrencilerle eşleşecek çalışmalar daha iyi performans gösterir mi? İşte araştırmanın sonucu:

"İncelememize dayanarak, öğrenme tarzı değerlendirmelerinin eğitim bağlamlarında yararlı olduğu inancı, tıpkı bir inançtır. Bizim sonucumuz, konuyla ilgili diğer son şüpheci yorumları desteklemektedir (örneğin, Coffield ve diğ., 2004; Köri). , 1990; Willingham, 2005, 2009)… Şu anda… eğitim ortamlarında öğrenme tarzı önlemlerin yaygın kullanılmasının gereksiz olduğunu ve sınırlı kaynakların savurgan bir şekilde kullanıldığını düşünüyoruz. ” (s. 117)

Bu güçlü bir sonuçtur, ancak "eşleşen" hipotezi titizlikle test eden hemen hemen her çalışmada, belirli bir öğrencinin öğrenme stiliyle eşleştiğinde sonuçlar beklenen performans artışını sağlayamamıştır (farklı çalışmalar farklı sınıflandırma yöntemleri kullanmıştır). ancak her durumda eşleşen hipotezi destekleyen veriler zorlayıcı değildi. Daha dikkat çekici, daha dikkatli bir şekilde tasarlanan ve çalışmayı kontrol eden veriler, öğrenme stillerini eşleme türüne uydurma hipotezini ne kadar az desteklediyse o kadar azdır . 

Bundan iki sonuç: Birincisi, biz (veya sevdiklerimiz) ne tür bir insan olduğumuza dair inanılmaz derecede güçlü sezgilere sahip olduğumuzdur - ancak bu sezgiler çoğu zaman bilimsel incelemeye dayanmaz. Bu, eğitim alanında ve aynı zamanda kişilik alanında gerçekleşir . 

İkinci sonuç ise, öğrenme stilleri ile ilgili kanıtların bulunmaması, değerli eğitim kaynaklarımızın işe yarayan diğer tür müdahalelere bakmak için daha iyi olabileceğidir - bu yazıda ve bu yazıda tartıştığım gibi .

Mesajları twitter ve facebook üzerinden takip edebilirsiniz . 

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/are-we-born-racist/201206/what-type-learner-are-you-and-why-it-doesnt-matter

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol