Güney Afrika Temel Eğitim Bakanı Matsie Angalina MOTSHEKGA YEĞİTEK’i ziyaret etti

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre BİLGİLİ, YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, Eğitim Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Gültekin KEKEÇOĞLU, Sistem Yönetimi Daire Başkanı Gürhan ÇİÇEK ile İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Eyyup TANYILDIZ tarafından karşılanan Güney Afrika heyetinde Temel Eğitim Bakanı  Matsie Angalina MOTSHEKGA, Genel Müdür Hubert Mathanzima MWELİ, Genel Müdür Yardımcısı Mathlhake Julia MABOYA, Genel Müdür Yardımcısı Mzwandile Christopher MATTHEVS, Eğitim Yöneticisi Martha BARLETT, Eğitim Yöneticisi Maaria İsmael Kgatjepe, Büyükelçi Yardımcısı Puleng CHABA ve Asistan Eshter Nomvula MBATHA bulundu. Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa  Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Uluslararası Anlaşmalar ve Burslar Daire Başkanı Binnur UZUN’un katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda ilk önce FATİH Projesi ve EBA hakkında tanıtıcı bir sunum gerçekleştirildi.  Bu sunumun akabinde YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI, Proje’nin işleyiş sürecini ve eğitimdeki yansımalarını anlattı.  Türkiye’nin büyük bir coğrafya olduğunu belirten TIRNAKÇI, bu coğrafyada yaşayan bütün öğrencilere eşit eğitim fırsatı sunmayı amaçladıklarını, köydeki öğrenci ile metropoldeki öğrencinin aynı imkânlara sahip olması için teknolojinin olanaklarını sonuna kadar değerlendirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Güney Afrika Temel Eğitim Bakanı MOTSHEKGA, kendi ülkelerindeki eğitim sistemi ve eğitimin teknolojiye entegrasyonu hakkında bilgiler verdi. Türkiye’ye iki sebeple geldiklerini, bunlardan ilkinin Bakanlıklar arasında gerçekleştirilecek bir mutabakat olduğunu ikincisinin ise FATİH Projesi’ni yakından tanımak olduğunu belirtti. Bakan, Güney Afrika’da 1997 yılında FATİH Projesi’ne benzeyen bir eğitim teknolojileri hareketi başlattıklarını ancak başarılı olamadıklarını, bu çalışmayı özellikle yenileme ve sürdürebilirlik problemleri nedeniyle durdurduklarını ifade etti. Bu sebeple FATİH Projesi’nin başarıyla sürdürülmesindeki yol ve yordamları öğrenmek istediklerini söyledi. Bunun için şu üç soruyu sordu: 1. Müfredatı bu programa nasıl entegre ediyorsunuz? 2. Öğretmen eğitimlerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz? 3. Bu çalışmayı nasıl işler halde tutuyorsunuz?

YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI soruları yanıtlamadan önce Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre BİLGiLİ söz alarak YEĞİTEK Genel Müdürlüğünün yıllardır iyi bir ekip çalışması yürüttüğünü, sahip olunan tecrübenin ciddi bir emekle meydana geldiğini, bu tecrübenin Güney Afrika ile paylaşılabileceğini belirtti. Daha sonra Bilal TRNAKÇI soruları ayrıntılı biçimde cevaplarken 2008’de hayata geçirilen e okul çalışmalarına da değinerek FATİH projesi, EBA ve e-okul’un,  Türkiye’nin eğitim teknolojileri çalışmalarında dinamik bir bütünün parçaları olduğunun altını çizdi.

Bakan MOTSHEKGA toplantının sonunda, gelecek eğitim döneminde imzalanacak bir protokolle ortak çalışma grupları oluşturmak ve buradaki ekibin birikiminden faydalanmak istediklerini söyledi. Kalabalık bir delegasyonla geldiklerini, bu şekilde ağırlanmaktan ve edindikleri bilgilerden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol