Güne El Sıkışarak Başlayan Anaokulu Çocukları

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

El sıkışmak basit bir hareket olabilir, ancak Amerika, Teksas’taki bir anaokulu öğretmeni bu basit hareketin öğrencileri üzerinde büyük bir etkisi olacağına inanıyor.
18 yıllık anaokulu öğretmeni Ashley Coston Taylor’ın sınıfında her gün farklı bir öğrenci, sınıfa giren diğer tüm öğrencileri, yüzünde bir gülümsemeyle hepsinin ellerini tek tek sıkarak karşılıyor.

Hatta bazı öğrenciler birbirilerini kucaklamayı tercih ediyor!

Öğrencilerinin sınıfın kapısında el sıkışmalarının videosunu sosyal medyada paylaşan Taylor, güne dostça bir selamlaşmayla başlamanın öğrencilerine şefkati ve birbirlerine saygı duymayı öğreteceğine inanıyor.

“Okul saldırıları hepimizi derinden etkiliyor ve gerçekleri görmemizi sağlıyor. Videoyu bu yüzden sosyal medyada yayınladım. Belki de o çocuklar başkalarının yanlarında olduğunu hissetselerdi, her şey çok daha başka olabilirdi. Bu olayların arkasında pek çok faktör yattığını biliyorum elbette. Ama ya bu da onlardan biriyse?”
Videoda arkadaşlarını karşılayan küçük çocuğun ismi Asher. Asher’ın Nörofibromatozis 1 isimli genetik bir hastalığı var. “Okul başladığında çok sınırlı bir konuşması vardı,” diye anlatıyor Taylor. “Kullandığı birkaç kelime de anlaşılmıyordu. Videoyu kaydettiğimde onun ne kadar ilerlediğini görmekten büyük gurur duydum. Bütün öğrencilerle açık bir şekilde iletişim kurabiliyor ve hepsini ismiyle selamlayabiliyordu.”

Taylor bu ritüelin bütün sınıf için faydalı olduğunu söylüyor. “Çocuklarımın akranlarıyla ve yetişkinlerle iletişim kurma şekilleri yaşlarına göre ileri. Yaptığımız günlük etkinlikler iyi birer konuşmacı ve dinleyici olmamızı gerektiriyor. Bunun pratiğini kapıdaki karşılama ritüelimizde de yapıyoruz. O da göz temasını, açık konuşmayı ve saygıyı gerektiriyor.”

Sınıftaki bütün çocukların, “karşılayan kişi” olmak için kendisine adeta yalvardığını da ekliyor Taylor. “Belli bir sıra yok. 18 çocukla tek tek konuşup öyle karar veriyorum. Eminim günün en sevdikleri bölümü bu.”

Anaokulu öğrencilerinin kapıda selamlaşma ritüelini izlemek için: https://www.facebook.com/ashley.c.taylor.9/videos/10216332373967449/
Kaynak: https://abcnews.go.com/GMA/Family/teachers-meet-greet-routine-making-manners-matter-texas/story?id=55513728

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol