google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Göçmen öğrencilerin entegrasyonu için 8 adımda eğitim sistemleri gerekli

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2017 yılında 258 milyon civarında insan doğdukları ülke dışında yaşıyordu ve bu göçmenlerin yarısı OECD ülkelerinde yaşıyordu. Çeşitlilik artmaya devam ederken, toplumlar herkes için refah ve refahı sağlamak için kapsayıcı toplumlar oluşturma zorluğuyla karşı karşıyadır. Eğitim sistemleri, toplumların merkezindeki benzersiz konumlarından ve becerilerini geliştirme, kültürel bilgiyi destekleme ve sosyal ve duygusal refahı destekleme yeteneklerinden dolayı bu amaç için temel öneme sahiptir.

Bütünleşmeye Giden Yol: Bugün yayınlanan Eğitim ve Göç , toplumların, eğitim sistemlerinin, okulların ve öğrencilerin göçmenlerin entegrasyonunu destekleyerek artan çeşitlilikten tam olarak faydalanmasına yardımcı olmak için sekiz politika kolu belirlemektedir.

Göçmen popülasyonlarının heterojenliğini göz önünde bulundurun 
En son Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) verilerine göre, göçmen kökenli olan öğrencilerin sayısı, göçmen gruplarının heterojenliği ile birlikte artmaktadır. Ülkeler, göçmen öğrencilerin eğitimlerinden tam olarak faydalanmalarını sağlamak için eğitim sistemlerini farklı göç deneyimlerine göre izlemeli ve uyarlamalıdır. Norveç'in Çokkültürlü Eğitim Ulusal Merkezi ve Fransa'daki “Dillerimizi karşılaştıralım” programı, ülkelerin kültürlerini ve dillerini günlük öğrenime dahil ederek eğitim sistemlerini farklı gruplara nasıl adapte edebileceğinin güzel bir örneği.

Genel olarak göçmenlerin refahını artırmak için yaklaşımlar geliştirmek 
Göçmen öğrencilerin akademik, sosyal ve duygusal dayanıklılıkları, ev sahibi ülkelerdeki genel başarıları için önemlidir. Araştırmalar, öğrencinin ne kadar esnek olduğunu, göçmen geçmişleriyle ilgili olumsuzlukların ve zayıf noktaların üstesinden gelme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Eğitim sistemleri, göçmen öğrencilerin refahlarındaki farklılıkları hesaba katan ve sağlık, sosyal ve refah sistemleriyle ortaklaşa yapılan yaklaşımlar geliştirerek dayanıklılığı artırmaya yardımcı olabilir. Örnek olarak, politika yapıcılar Boston SHIFA projesine ve Ottawa-Carleton Bölge Okul Kurulunun refah çerçevesine bakabilirler .

Mülteci öğrencilerin benzersiz ihtiyaçlarına hitap etmektedir.
Mülteci çocukların göçmen öğrencilere kıyasla farklı öğrenme, sosyal ve duygusal ihtiyaçları vardır ve zorla yerlerinden olmaları nedeniyle özellikle savunmasızdırlar. Benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim sistemleri, mülteci entegrasyonu için toplum ve okul genelinde katılımı içeren özel bir bütünsel model benimseyebilir. Örneğin, Avustralya, mülteci öğrencilerin kendilerini akademik ve duygusal olarak destekleyebilecek stratejilerle bütünleştirilmesine yönelik tüm okul tepkilerinin uygulanması konusunda kılavuzlar yayınlamaktadır.

Motivasyonun göçmen topluluklar için kilit bir varlık haline gelmesini sağlamak
Göçmen öğrencilerin okuldaki ve ötesindeki başarıları büyük ölçüde motivasyonlarına bağlıdır. Hangi göç eleştirmenlerinin iddiasının aksine, raporumuz, göçmen kökenli bir öğrencinin yerli öğrenciler kadar motive olduğunu gösteriyor. Bazı durumlarda, doğuştan akranlarından daha başarılı olmak için motive olurlar. Örneğin, Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda ve İsveç'te göçmen öğrenciler, yerli öğrenicilere göre daha fazla motive olmuşlardır. Motivasyonlarından faydalanmalarına yardımcı olmak için, eğitim sistemleri belirli ihtiyaçları tespit etmeli ve bunları hedefleyen eğitimi hedeflemelidir. Örneğin Finlandiya modeli, yeni başlayanlar için erken beceri değerlendirmesi ve bireysel öğrenme planları içermektedir.

Kapsamlı dil desteği sağlama 
Dil engelleri, göçmen öğrencilerin ev sahibi ülkeye ve öğrencinin profiline bağlı olarak farklı şekillerde entegrasyonunu etkileyebilir. Bu nedenle dil desteği, bir göçmenin yeni ülkesine gelme yaşı ve ana dillerinin ev sahibi ülkenin dilinden ne derece farklı olduğu gibi bireysel özelliklere uygun olmalıdır. Bu bağlamda, ülkeler göçmen öğrencilerin okuryazarlık ve aritmetik becerilerinin uygun sınıfa yerleştirilmesi için varışta değerlendirildiği İsveç'ten öğrenebilirler.

Sosyo-ekonomik durumun etkisini azaltmak için kaynakları düzenleyin
PISA 2015 verilerine göre, göçmen öğrencilerin sosyoekonomik dezavantajları, 25 ülke ve ekonomideki düşük akademik yeterliliklerini (yerli öğrencilere göre) açıklayabilir. Sosyo-ekonomik durumun akademik başarıları üzerindeki etkisini azaltmak için, okullar dezavantajlı öğrencilere ve okullara hedefli finansman sağlayabilir. Örneğin Belçika'daki okullar, hizmet içi eğitim ve belirli öğretim materyalleri gibi dezavantajlı öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayan harcamaları karşılamak için ek hükümet finansmanı almaktadır.


Öğretmenlerin çeşitlilikle başa çıkma kapasitelerini geliştirme Öğretmenler, göçmen öğrencilerin yeni okullara ve topluluklara entegre olmalarına yardımcı olmak ve aynı zamanda yerli öğrencilerin çeşitliliği benimsemelerini sağlamak için merkezi bir konumdadır. Öğretmenlerin farklı sınıfları yönetmelerine yardımcı olmak için üniversiteler çeşitliliği doğrudan öğrenme programına dahil etmeli ve eğitim sistemleri sürekli mesleki gelişim fırsatları sağlamalıdır. Örneğin, Hollanda'daki Sınıfta Kültürlerarası Öğrenme projesi, öğretmenlerin kültürlerarası becerilerini geliştirmek için ortak atölye çalışmaları kullanır.

Toplumsal uyuşmadaki engelleri yıkmak ve etkili hizmet sunumu sağlamak 
Her ne kadar çeşitli popülasyonlar sosyal uyumu tehdit etse de, eğitim sistemleri öğrencilere güvenlerini geliştirmek, açık bir şekilde iletişim kurmak ve kendi önyargılarının farkında olmak için ihtiyaç duydukları sosyal ve duygusal becerileri sağlayabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, Proje Sıfır girişimi, öğrencileri sosyal, akademik ve profesyonel yaşamlarına hazırlamaya yardımcı olmak için sanat ve beşeri bilimleri eğitim sürecinin merkezine koyar. Bir kitap oluşturma gibi toplu sınıf etkinlikleri, göçmen öğrencilerin deneyimlerini akranlarıyla paylaşmalarına izin vererek daha fazla empati oluşturmasını sağlayabilir.

Raporumuz, okulların, eğitim sistemlerinin ve toplumların hem göçmenlerin hem de yerlilerin daha çeşitli bir dünyada refahlarını sağlamada oynadığı kritik rolü vurgulamaktadır. Ülkeler, bu politika kolları etrafında odaklanan bütünsel bir yaklaşım benimseyerek, çeşitliliği kutlayan daha güçlü ve daha kapsayıcı toplumlar kurmaya yardımcı olabilir - tüm farklı biçimlerde.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol