Fransa’daki Ara Tatiller ve Türkiye’deki Yansıması

Bu sene ilk kez ülkemizde uygulanmaya başlayan “ara tatil” uygulamasını incelendiğinde aslında diğer ülkelerde çok daha farklı şekilde uygulandığına şahit olmaktayız. Bu yüzden Dünyadaki ara tatil ile ülkemizdeki ara tatil uygulamalarının benzerlik ve farklılıklarını ortaya koyabilmek adına özellikle uzun yıllardır başarılı şekilde uyguladıkları için Fransa’daki ara tatilin nasıl uygulandığını göstermek istiyorum.

Ülkemizde birer haftalık olacak şekilde iki tane ara tatil varken Fransa’da iki haftalık 4  ara tatil bulunmaktadır


 
Ülkemizde birer haftalık iki ara tatil uygulanırken Fransa’da ise 2 haftalık 4 ara tatil uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca Fransa’da ara tatiller,7 hafta ders 2 hafta tatil olacak şekilde uygulanmakta olup 7 hafta derslerin ve ardından 2 haftalık tatilin oluşmasını çocuk psikologlarının uzun süreli çalışmaları sonucunda oluşan bilimsel veriler ışığında uygulamaya koymuşlar. Yani bu uygulamanın dayanağını bilim insanlarının uzun sürede ulaştıkları bilimsel veriler oluşturmuş. Zira yapılan bu araştırma raporları sonucunda, çocukların en fazla 7 haftalık eğitimi ancak beyinlerinin alabileceğini o yüzden hemen ardından 2 haftalık eğitime ara verilmesinin faydalı bir etki yapacağı sonucu ortaya çıkmış.

Ülkemizde ise ara tatil kavramının kimlerle ne kadar sürelik bir çalışma sonucunda hangi veriler ışığında uygulanmaya başlandığına dair herhangi bir sürece şahit olmadığım ve bulunmadığım için bilmiyorum ve araştırdığımda da net bilgilere ulaşamadım. O yüzden bu konuda net ifadeler kullanmak yanlış olur.


 
 Fransa’da ikişer haftalık 4 ara tatilde öğretmenler ve idareciler hiçbir şekilde okullara gitmezler

Fransa’daki eğitim sisteminde okullar eylül birde başlar ve temmuzun son günü sona erer. Okulların devam ettiği ve 7 hafta ders iki hafta tatil olacak şekilde süregelen Fransız eğitim sisteminde ara tatil sürelerinde öğretmenler ile idareciler okula gitmezler.

Fransa’daki bu ikişer haftalık 4 adet ara tatil, çift sayılı aylara denk gelirse o ayın sonlarına doğru, tek sayılı aylara denk gelirse ortalara doğru başlar. Uygulanan 4 ara tatillerin ise 2 tanesinin başlangıçlarında öğrencilere karneler verilir ki bu haliyle toplamda öğrencilere bir eğitim öğretim yılı için toplam 3 kez karne verilmiş olur.

1) Eylülde okullar açıldıktan sonra iki haftalık ara tatillerin ilki ekim ayının sonunda (18 Ekim 2019  -4 Kasım 2019) gerçekleşir ki bu ara tatilin başlangıcında bizdeki gibi karne verilmez. Hemen ardından 7 haftalık sürecek şekilde yeniden eğitim öğretime devam edilir.

2) İkinci iki haftalık ara tatil ise 20-21 Aralık gibi başlar ve Ocak ayının 4’ü gibi sona erer (20 Aralık 2019-  6 Ocak 2020). Aralıkta girilmiş olan bu ara tatilden önce ise karne verilir. İkinci ara tatilin de bitmesiyle okullar üçüncü 7 haftalık eğitim periyoduna girer.


 
3) Üçüncü ara tatil, şubat ayının 23’ü gibi verilir ve bu ara tatil de 8-9 Mart gibi sona ermektedir (21 Şubat 2020 – 9 Mart 2020 ) . Şubattaki bu ara tatilde de karne dağıtılmaz.

4) Dördüncü ve son ara tatil ise 22 Nisan tarihinde ikinci karnelerin dağıtılmasıyla başlar ve 4 Mayısa kadar sürer. Bu ara tatilden sonra o yılın son eğitim öğretim dönemine girilir ki 1 Temmuza kadar bu son eğitim dönemi devam eder. Takvimler 1 Temmuzu gösterdiğinde ise o yılın eğitim öğretim faaliyetleri de sona erer. Böylece 2 aylık yaz tatili de başlamış olur.

Not: Fransa’da uygulanan ara tatilleri, ülkemizdeki uygulamadan ayıran özellikler (1) ara tatil zamanında idareci ve öğretmenlerin okula gitmemesi (2) ara tatillerin ülkemizde 1 hafta Fransa’da ise iki hafta şeklinde düzenlenmesi (3) ülkemizde bir eğitim öğretim yılında 2 kere ara tatil verilirken Fransa’da 4 ara tatilin olması (5) bizdeki ara tatillerin başlangıcında karne dağıtılmaz iken Fransa’da ise ara tatillerde karne dağıtılması olarak göze çarpıyor.


 
 

Tabi Fransa’daki ara tatilleri ülkemizdeki ara tatillerden ayıran en önemli özellik ara tatillerin fazla olması değil, ara tatillerde Fransa’daki okulların tamamen tatile girmesidir, zira Fransa’da okullar bu ikişer haftalık 4 ara tatile girdiğinde okula ne öğretmenler gelir ne de okul yöneticileri gelir. Yani gerçek manada ismindeki gibi Fransa’da tatile girilir. Ülkemizdeki gibi öğretmen ve idarecilerden okula gelmesi istenmez. Hatta öğretmen ve idarecilerin tatile çıkabilmeleri için aldıkları gelirlere oranla %50’ye varacak şekilde yaptıkları tatillerin maddi karşılığı ödenerek teşvik de yapılmaktadır. Tabi şu dipnotu da belirteyim idareciler sadece 2-3 gün okulda nöbet tutar gibi kalıp daha sonra 15 günlük ara tatile çıkarlar. Yani öğretmenler Cuma günü ara tatile çıkarsa idareciler de ya Pazar günü ya da pazartesi günü ara tatile çıkar. O yüzden öğretmenler 15 gün ara tatil yaparken idareler ise yaklaşık 10 gün civarında ara tatil yapmış olurlar. Okullarda herhangi bir ihtiyaç durumunda ise milli eğitim müdürlüklerine yönlendirme yapılmakta. Bu durumda Fransa’da idare ve öğretmenler ara tatillerde komple tatile çıktıkları için ara tatillerde eğitimcilerin seminer yapmaları da söz konusu değildir. Öğretmen ve idareciler kendini geliştirmeleri için ise ülkemizdeki gibi yıllık olarak hizmet içi eğitimler planlanır ve eğitimciler bunlardan istediklerini seçerek katılırlar. Almış oldukları bu hizmet içi eğitimler, eğitimcilerin kariyerlerine artı etki olacak şekilde işlenir ve bir nevi kariyerlerine olumlu etki sağlar. Bu hizmet içi eğitimler ise kesinlikle ara tatillere denk gelmez normal okulların açık bulunduğu sürede yapılır. Ara tatillerde hizmet içi eğitimlerin yapılması da söz konusu olmaz.


 
Ara tatillerde eğitimcilerden ve öğrencilerden etkinlik yapıp yapmadıklarına dair geri dönüş yapılması istenmez

Ayrıca ara tatillerde eğitimcilerden ve öğrencilerden etkinlik yapılması ve geri dönüş yapılması istenmez. Zaten eğitimcilerin tatil yapmaları için kısmen teşvik de verilir. Ara tatillerde belediyeler hem öğretmenlere hem de öğrencilere teşvik olması babında etkinlikler faaliyetler planlar ve bu ücretsiz etkinlikler okullara duyurulur. Zaten okulların fiziki ihtiyaçlarını da belediyeler karşıladığı için ara tatillerdeki bu etkinliklerde de yakinen ilgilenirler. Yani okulların eğitim işini Fransa bakanlığı yürütürken fiziki ihtiyaçlarını ise belediyeler yürütür.

Görüldüğü üzere ülkemizdeki ara tatilin dış ülkelere nazaran farklı uygulanmakta olup uygulandıkça artılarını ve eksilerini hep birlikte görüp yaşayacağız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol