Fransa’da iki gün önce bir yasa onaylandı. Çocuklara “şaplak atmak” yasaklandı.

Birleşmiş Milletler bunu zaten yasaklamıştı ama Fransa’da yine de bazı ebeveynler bundan vazgeçemiyordu.

Artık bu medeni kanunda da yazılacak bir madde. Çiftler evlenirken bu madde kendilerine sesli olarak okunacakmış. Çocuklarına fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamamaları gerektiği, sesli olarak tekrarlanacakmış.

Fransa’da ceza kanununa göre çocuğa şiddet zaten yasak. Ancak ek bir madde, “ebeveyn otorite uygularken disiplin yöntemleri kullanabilir” diyor. Bunu da ebeveynler istedikleri gibi yorumluyor. Ebeveynlerin %85’i de çocuklarına şaplak attığını itiraf etmiş.

Daha önce de defalarca böyle bir yasak getirilmeye çalışılsa da, parlamentoda muhafazakar kanat buna hep karşı çıkmış. Bu da ilginç.

Yeni kanun ebeveynlere herhangi bir yaptırımda bulunmuyor. Amaç iyi yaklaşımları teşvik etmek.

@momtalks’ta Akan Abdula’nın sunduğu araştırma raporunu göre, Türkiye’de annelerin %65’i çocuklarını dövüyor. Bunlar korkunç oranlar.

Fransa’nın yeni uygulamasıyla durum ne kadar değişir bilmiyorum. Türkiye’de benzer bir uygulama olsa ne kadar etki eder, fikrim yok. Yüzde 1 bile etki etse yüz çocuktan bir çocuk kurtulur demek; uygulamaya değer. Ama “çocuğunuza vurmayın” hatırlatması bile bence utanç verici. 

Bahar Eriş

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol