Finlandiya eğitim sistemi dünyadaki eğitim sistemlerinin en başarılısı olarak gösteriliyor.

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Finlandiya eğitim sistemi dünyadaki eğitim sistemlerinin en başarılısı olarak gösteriliyor. Peki, Finli çocuklar neden bu kadar başarılılar? 

Öğrenciler 7 yaşında okula başlıyor ve günde ortalama 4 saat ders görüyorlar. Burada çocukların oyun aracılığıyla öğrenmeye yatkın oldukları dönemin ardından, okula daha istekli başlayabilmesi amaçlanıyor.
finlandiya eğitim sistemiÖğretmenler ilkokuldan itibaren ders kitabını kendileri seçiyor ve işlenecek konular da öğretmenler tarafından belirleniyor.
Okulların mimari dizaynı ev ortamı oluşturulmak üzerine tasarlanıyor. Okulun yönetimini öğretmenler sağlıyor, müdür bulunmuyor.
Öğrencilerin öz becerilerinin gelişmesi için okulda mutfak yardımı, çöplerin toplanması gibi gündelik işler öğrenciler tarafından yapılıyor.
Yaşları ne olursa olsun çocuklar okula kendileri yürüyerek ya da bisikletle gidiyor.
Finli öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında hiçbir şekilde not verilmiyor. Sadece 16 yaşına geldiklerinde ülke genelinde bir sınava tabi tutuluyorlar.
Eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından karşılanan Finlandiya’da eşitlik kavramına çok değer veriliyor. Tüm çocuklar zeka ve becerileri ne olursa olsun aynı sınıflarda okuyor. Her çocuğa bir birey olarak değer veriliyor.
Çocuklardan biri yeterince gelişmiyorsa öğretmenleri bunu hemen fark ediyor ve çocuğun öğrenme programını onun bireysel ihtiyaçlarına göre yeniden düzenliyor. Aynı şey, okula uyum göstermeyen sıkılan ya da öğrenim durumu programın ilerisinde olan çocuklar için de geçerli.
Finlandiya’da öğretmenlik de en itibarlı mesleklerden biri. Söz konusu ülkede yüksek lisans mezunu olmadan öğretmen olunamıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol