Finlandiya Bitti Eğitimcilere Akıl Vermede Yeni Moda (Okullarda Temizlikçi Olmayan) Japonya

Finlandiya Bitti Eğitimcilere Akıl Vermede Yeni Moda (Okullarda Temizlikçi Olmayan) Japonya
 

Biz ilkokuldayken; o gün nöbetçi olan sınıf hemen içeri girmez, yanyana dizilip bahçede önüne denk gelen çöpleri toplardı. Çocukları çok kıymetli velilerin tepkileri yüzünden artık yapılmıyor. Hademe yapsın, belediye yapsın, kirletenden başka kim yaparsa yapsın ama o bahçe tertemiz olsun istiyorlar. Koridorlar, wc, sınıflar da gıcır gıcır olsun tabii, yoksa alo 147!!
*
Okulda temel uygulamalar yapılabilir, geridönüşüm ve çevre kirliliğinin sonuçları çalışılabilir. 
*
Ancak saygı; -büyüğe küçüğe, kadına çocuğa, hayvana doğaya saygı- bir çocuğun doğduğu ilk günden ailesinin verdiği terbiyedir. Evlerine gösterdikleri titizliği; sokaklara, parklara göstermeyen ikiyüzlü bir ailenin çocuğuna okulda kazandırmak çok zor. 

"Biz her yeri kirletelim, başkaları toplasın. Çevremde başkasının kirlettiğini toplayıp örnek olamam, toplumsal bilinç başlatamam. Ama Dünya Kupasında çöp toplayan Japonların resmini deli gibi paylaşırım!" 

Okullarda adab-ı muaşeret öğretilsin, şu verilsin, bu yapılsın demekten vazgeçin. Müfredata "balkondan halı silkelenmez, otobüste bacak ayrık oturulmaz"ı da koymayalım isterseniz. 
Çocuklarınıza; İslam'ın ve aile terbiyenizin verdiği ahlakı ne kadar güzel uyguladığınızı gösterin yeter. 
PelinAU 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol