Farklı Sınıf Kütüphanesi Oluşturma

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kütüphane, sınıfımın fiziksel ve mecazi merkezidir. Bir halı, rahat sandalyeler, bir lamba ve özenle düzenlenmiş kitapların kutularıyla süslenmiş bir okuma dünyasıdır. Kendi çocukluğumu hatırladığımda, kitap sayfalarında ziyaret ettiğim yüzlerce dünya tarafından dokunan renkli bir duvar halısı resmediyorum.

Öğrencilerimden birinin büyülü bir alan olduğunu düşündüğüm şey hakkında yorum yaptığında, “beyaz çocuklar hakkında okumaktan yoruldum” diyerek sürprizimi düşünün.

Bunu, öğretmeninin de beyaz olmadığımı hatırlattı. Ben şaşırdım. Öğrencilerimin yüzde 60'ından fazlası renk bireyler. Kütüphanem neredeyse tamamen beyaz karakterlere sahipti. Öğrencilerim için hangi şema yaratmaya yardım ediyordum? Bir değişiklik yapmaya karar verdim.

SAHİP OLDUĞUN ŞEYLE BAŞLA
Örtmek istediğim konular etrafında çöp kutuları yaparak başladım. İçinde sadece bir kitap olsa bile, doldurmak istediğiniz kutuları yapın.

Farklı etnik kökenlerden gelen karakterler hakkında bazı kitaplara zaten sahibim, fakat bunlar gizliydi — diğer bölüm kitaplarında okuma seviyeleriyle işaretlenmiş kutularda karıştırıldılar. Her kitabı kutulardan çıkardım ve yere bir kazık yaptım. Dolaptaki Hintliler gibi klişeleri pekiştiren beyaz yazarlar ve kitaplar tarafından yazılan renkli insanlar hakkında kitaplar çektim .

Mevcut başlıklarınızın kapsayabileceği konuları arayın. Kültürel çeşitlilik yolunda çok fazla bir şey yapmaya gerek yok. Bu konulara örnek olarak, Başkaları için Bakım Yapma, Kendiniz Olma, Farklılıkları Kabul Etme, Neyin Doğru Olduğunu Ayakta Kılma ve Kızlar Güçlü.

ÖĞRENCİLERİNİZİ DAHİL EDİN
Bir öğrenci ilk kutuyu aldı ve Asya Amerikalıları Hakkında Kitaplar'ı etiketledi. Bunu Afrika kökenli Amerikalılarla ilgili kitaplar izledi. Öğrenci istekleri doğrultusunda, çeşitli kültürel gruplar için çöp kutuları hazırladık ve onları Amerikalı Amerikalı Kızlar, Yerli Amerikalılar ve ABD'ye Yeni Geçtiğimiz Çocuklar olarak etiketledik.

Depoların çoğunluğu etnisiteye odaklanmış olmasına rağmen, öğrenciler ayrıca, engeller, farklı aileler, koruyucu bakım ve boşanma gibi konular ve konular için çöp kutuları yaptılar.

Öğrencilerinden kitap önermelerini isteyin. Kitaplığınızdaki bir listeyi saklayın ve öğrencilerin okumak istedikleri kitapları bulmasını sağlayın.

RELATABLE HİKAYELERİ SEÇ
Kutuları için kitap seçerken dikkatli oluruz. Çağdaş kitaplar hakkında güncel kitapların yazılmasını istiyorum. Öğrencilerin gurur duyup kabul etmelerini istiyorum - bir ses bulmak için mücadele eden diğer çocukları görmek, kendi gibi hayalleri ve zorlukları olanları görmek. Gerçekçi kurgu ve tarihsel kurguyu dikkatlice ayırırım.

Sizin gibi görünen bir kitap hakkında sadece bir kitap okuduğunuz zaman, kölelikle ilgili olduğunu düşünün. Sınıf kütüphanenizde sizi temsil eden tek kitap buydu. Ya da kitap bir internetten bahsediyordu. Evet, bu tarihi hatırlamamız gerekiyor. Fakat bu tarihsel hesaplar, kütüphanede öğrencinin arka planını yansıtan tek kitabı olmamalıdır.
MOMENTUM'A DEVAM ET
Farklı bir kütüphane oluşturmak, devam eden bir projedir. Kütüphane satışlarında ve Goodwill gibi ikinci el mağazalarında çok çeşitli kitaplar buldum. Aynı kitabın birden çok kopyasını bulduğumda, hepsini Naomi Kopenhag'ın yedi kopyası da dahil olmak üzere hepsini aldım .

Kitapları PTA veya sınıf fonlarıyla doldurmanın zamanı geldiğinde, kültürel olarak kapsayıcı kitaplar satın almak için ortak çaba harcadım. Kütüphanem yavaş yavaş değişmeye başladı. Farklı okuma materyalleri bulmak için birçok kaynak var .

Mekânınızı niyetlerinizi yansıtın. Kütüphanenizde, bir işlevi olmayan süslemelerden kurtulun. Afrikalı Amerikalı yazarların, Kızılderili şairlerin veya Meksikalı Amerikan romancılarının posterlerini asın.

Okul kütüphanesinin kültürel olarak kapsayıcı kitaplar için özel bir bölüm başlatmasını önerin. Okul kütüphanecimizle daha çeşitli bir koleksiyon oluşturmanın yolları hakkında birçok konuşmam oldu.

ÖĞRENCİ KATILIMI VE BENLİK SAYGISI
Farklı sınıf kütüphanemiz şekillenmeye başladığında çok önemliydi. Öğrenciler kutularımıza dikkat ettiler ve dahil edilebilecek diğer kitapları bulmak için çalıştılar. Daha önce okunmamış kitaplar - Örneğin Dog the Dog , aniden sıcak emtialardı. Pam Muñoz Ryan ve Louise Erdrich'in kitapları için bir bekleme listesi yaptık.

Öğrenciler, kitaplara bakmaya başladılar - birbirlerini uygun şekilde geri almak ve kütüphanemizin organizasyonel sistemlerini ele almak için birbirlerini sorumlu tutuyorlardı. Sınıf kütüphanesi “kütüphanemiz” idi. Bireysel ve kolektif hikayelerimizle gurur duyduğumuz bir yerdi.

“Bence bu iyi bir şey” diyerek öğrenciye daha sonra kütüphanemiz hakkında röportaj yaptığımı söyledi. “Bunun dışında iyi ...” ve boş olan bir kitap kutusuna işaret etti: Senegal'den Kızlarla İlgili Kitaplar. O bir çöp tenekesiydi, parlak sırıtışıyla bana güvence verdi, bir gün dolduracaktı.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/creating-diverse-classroom-library

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al