EZBERCİ EĞİTİM (?!)

“Ezberci eğitim” ile “öğrenmek için bazı bilgileri ezberlemek” aynı şey değildir. Birincisi bir eğitim yaklaşımı, ikincisi ise bir öğrenme tekniğidir.
Son zamanlarda eğitim ile ilgili herkes görüş beyan etmeye başladı. Doğrusu, siyaset, futbol ve din gibi eğitimin de herkesin kendini uzman zannettiği bir alana dönüşmesinden korkmaya başladım.
Ezberci eğitim, bilgilerin öğrencilere ezberletilmesi ve yazılı sınavlarla bunun geri istenmesi olarak özetlenebilecek bir eğitim yaklaşımı ve öğrenme-öğretme biçimidir. Bu yaklaşım, bilginin anlaşılması, kavranması, yorumlanması gibi zihinsel süreçleri ve eğitimin duyuşsal yönünü göz ardı eder. Bu sebeple bilginin davranışa dönüşmesi ve hayata yansıması zayıf bir ihtimal haline gelir.
Öğrenilen bilginin davranışa dönüşmesi için içselleştirilmesi, bunun da gerçekleşmesi için öğrenme sürecinde bireyin zihninin ve duygularının aktif olması gerekir. Çocuklar, içselleştiremedikleri bilgiyi bu konuda rol modelleri de yoksa davranışa dönüştürmekte zorlanırlar. Bugün Türk Eğitim Sisteminin temel sorunu budur. Örneğin okul öncesinden lise sona kadar çok detaylı temizlik bilgisi verdiğimiz çocuklarımıza yeterince temizlik alışkanlığı kazandıramıyoruz. Bunun iki sebebi vardır. Birincisi çocukların öğretmeye çalıştığımız bilgiyi uygulayan büyükleri görememesi ikincisi de ezberci eğitimdir.
Acizane benim eğitim anlayışımda çok önemli bir yeri olmamakla birlikte, eğitimde bazı bilgilerin ezberlenerek öğrenilmesi de gerekebilir. Mesela yabancı dilde kelimelerin, din öğretiminde duaların, matematikte bazı formüllerin, tarihte kronolojinin, ezberletilmesine ihtiyaç duyulabilir. Ancak bu bir eğitim anlayışı değil olsa olsa bir öğrenme tekniği olarak kabul edilmelidir.
Eğitim sistemimizin ezbercilikten ve eğitimci olmayanların müdahale etmesinden kurtulması dileklerimle. 
 

Muhammet Yılmaz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol