Etrafımızdaki Matematik

By Alessandra Kral
Okulumdaki matematik ekibi, sabah meclislerinden saha gezilerine kadar hiçbir etkinlik ya da etkinliğe izin vermez - önemli ya da ilginç matematiksel bağlantılara değinmeden geçer. Bu olaylardan herhangi birinin matematik dersi müfredatına hizmet etmesi amaçlandıysa, ancak bunu gerçekleştirmenin yollarını buluruz.

Örneğin sabah montajları, devam eden bir hızlı yaratıcılık artırıcı programı için iyi bir zaman olabilir . Pek çok olası tema var: Önemli Tarihsel Sorunlar ve Güncel Uygulamaları, Mantık Bulmacaları ve Bilmeceler ve Karşılaşılmaz Sorunlar.

Bunun gibi bir program, bir grup öğretmen veya öğrenci tarafından çalıştırılabilir. Eğer okulunuzda bir tane varsa, Matematik Kulübünüzden problemleri seçebilir veya bir turun kazananlarından bir sonraki problemi sunması istenebilir. Kısacası, bu onu düşünen insanlar kadar eğlenceli ve yaratıcı olabilir.

Ayrıca bazı matematiği, öğrencilerin diğer ders alanları için aldığı alan gezilerine entegre etmeye çalışıyoruz. Örneğin, bir akvaryum gezisi, belirli bir havuzun büyüklüğü, akvaryumun bilet satışlarında günlük olarak kazanılan para miktarı ve çeşitli hayvanların (doğrusal) boyutları arasındaki oranlarla ilgili tahmin sorunları içerebilir. Bir sanat müzesine yapılacak bir gezi, öğrencilerden binanın farklı bölümlerindeki ve resimlerdeki 2B ve 3B figürleri tanımalarını ve adlandırmalarını, yüzey alanlarını ve hacimlerini hesaplama vb.


MATH'I DİĞER İÇERİK ALANLARI İLE BİRLEŞTİRMEK
Okulumun, diğer içeriğe matematiksel bağlantılar kurmanın çok önemli bir yolu var: Okulda ve çevrede bulunan kaynakları kullanarak, öğrencilerin her yıl belirli bir konuya odaklanmaları ve çeşitli konular arasında bağlantılar kurmaları için zaman ayırıyoruz. Genellikle dil sanatları veya sosyal bilgiler dersi öğretim programı tarafından yönlendirilen bu günlerde, öğrencilerin bir konu hakkındaki anlayışlarını derinleştirmeye yönelik deneyimlerdir - açık uçlu ve disiplinlerarası olabilir.

Her ne kadar bütün okullar bu yolu ayırmasa da, öğrencilere konuyla ilgili disiplinlerarası bir bakış açısı kazandırmak için farklı konularda öğretmen veya öğretmenlerle çalışabilirsiniz. Bu tür sorgulamaya dayalı, bütünleştirici bir çalışmada öğrenciler, bir konuşmacıyı dinleyebilir ya da bir video izleyebilir ya da temel soruyu çerçevelemek için bir saha gezisine katılabilir ve daha sonra gruplar halinde çalışarak konuyu farklı durumlardan ele alan bir dizi dönüşü izleyebilirler. açılar.

Okulumuzda, her rotasyon bir ders süresi alır - 50 - 60 dakika - ancak burada tartışılan derslerin uzunluğu, okulunuz ve ekibiniz için hangi programa uygun olursa olsun ayarlanabilir. Bu derslerin matematiksel içeriği çok zengindir ve genellikle normal müfredatta incelenmez, çünkü bunlar çoğunlukla ayrı matematik dersleridir, böylece kavramsal materyal ve aktiviteler yaratabilir, kullanabilir ve hedeflerinizi mevcut zamana göre ayarlayabilirsiniz.

Bu disiplinlerarası etkinlikleri okulumda düzenlediğimizde, her zaman matematik merkezli bir rotasyon olduğundan emin oluruz. Örneğin, medeni haklarla ilgili bir günlük çalışma boyunca çeşitli oylama sistemlerinden bahsettik. Öğrenciler birkaç tane olduğunu ve hiçbirinin mükemmel olmadığını öğrenmekten etkilendiler - Arrow'un imkansızlık teoremine bakınız . Aynı derste, seçim haritalarındaki değişikliklerin seçimlerin sonuçlarını nasıl etkileyebileceğini araştıran Yeniden Dağıtma Oyunu oynadılar .

Yerli Orta ve Güney Amerika medeniyetleri üzerine disiplinlerarası bir alıştırmanın parçası olarak, kullandığımız Hindu-Arap sayı sistemini daha iyi anlamak için Maya ve Aztek sayısal sistemlerini inceledik ve kullanılan ikili sisteme bakmaya devam ettik. bilgisayarlar.

Ve İslam'ın Altın Çağı'na ayrılan bir günde, ikinci dereceden denklemlerin tarihsel olarak nasıl yaklaştığını ve Arap matematikçiler tarafından kare tamamlama yöntemini genelleştirerek çözüldüğünü öğrendik. Yöntemi analitik ve geometrik olarak temsil ettikten sonra, ikinci dereceden formülün nasıl ortaya çıktığını belirledik, bu da öğrencilere daha iyi anlamasını sağladı.

Bir sonraki disiplinlerarası egzersiz belgesel dayalı olacak  Promises öğrenci olarak Ortadoğu film İsrail-Filistin çatışması hakkında inceliyorlar. Tarih öğretmenleri, topluluk inşası, arazi dağıtımı, uyuşmazlık çözümü, önyargı ve ayrımcılık konularının altını çizecektir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinden biri, matematik ekibinin, öğrencilerin rotasyonunun bir bölümünü çokgenler Parable'ı oynayarak geçirme önerisi olarak kabul etti; bu, bireylerin görünüşte zararsız seçimlerin kurumsal önyargılara nasıl yol açabileceğini gösteren basit bir çevrimiçi oyun.

Oyun, Nobel Ödüllü oyun teorisyeni Thomas Schelling'in çalışmasına dayanıyor, bu yüzden matematik ekibi A Beautiful Mind filminin konusu olan Schelling ve John Nash ve oyun teorisi üzerine çalışmaları , Mahkumun İkilemi üzerine bir ders verecek. ve güven evrimi .

Vaatler  İsrailli ve Filistinli çocukların iç içe yaşamlarını belgeleyen ve sosyal bilgiler öğretmeni ve matematik öğretmeni tartışmak için başka rotasyon kullanacak adil bölünme o çok yararlı olsa da, hemen hemen hiç normal okul müfredatında öğretti ayrık matematik -a konusunu gerçek hayat.

Bu tür disiplinlerarası alıştırmalar, öğrencilere somut bir şekilde matematiğin çevrelerindeki dünyayı niceliksel olarak anlamak için kullanabilecekleri bir araç olduğunu göstermektedir.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/math-all-around-us

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol