Etkili Bir Okul Müdürünün Özellikleri


Müdür olmak için gereken bariz mesleki gereksinimlerin yanı sıra, iyi müdürlerin işlerini başarıyla yapmalarına izin veren çeşitli özellikleri vardır. Bu özelliklerin her biri bir müdürün günlük görevlerinde kendini gösterir. Oldukça etkili bir müdür, aşağıdaki yedi kalitenin her birine sahip olacaktır.


Bir Müdür Liderliği Sergilemeli
Bu, her müdürün sahip olması gereken bir özelliktir. Asıl, binalarının öğretim lideridir . İyi bir lider, okulunun başarıları ve başarısızlıkları için sorumluluk almak zorundadır. İyi bir lider, başkalarının ihtiyaçlarını kendisinin önüne koyar. Bir İyi bir lider her zaman onun okula geliştirmek isteyen ve daha sonra ne olursa olsun bu olabilir ne kadar zor bu iyileştirmeler yapmak için nasıl rakamlar edilir. Liderlik, herhangi bir okulun ne kadar başarılı olduğunu tanımlar. Güçlü bir lideri olmayan bir okul muhtemelen başarısız olacak ve lider olmayan bir müdür hızlı bir şekilde işsiz kalacaktır.

İnsanlarla İlişkiler Kurmada Bir Müdür Usta Olmalı
İnsanları sevmiyorsan, müdür olmamalısın. Günlük olarak uğraştığınız her kişiyle bağlantı kurabilmeniz gerekir. Ortak bir zemin bulmalı ve onların güvenini kazanmalısınız. Müdürleri, amirleri, öğretmenleri, destek personeli, ebeveynleri, öğrencileri ve topluluk üyeleri de dahil olmak üzere, günlük olarak ilgilenen birçok insan grubu vardır. Her grup farklı bir yaklaşım gerektirir ve bir grup içindeki bireyler kendi başlarına benzersizdir.


Bir sonraki ofisine kimlerin gireceğini asla bilemezsin. İnsanlar mutluluk, üzüntü ve öfke gibi çeşitli duygular ile gelirler. Bu durumların her birini etkili bir şekilde, kişiyle bağlantı kurarak ve ona kendi benzersiz durumunu önemsediğinizi göstererek gösterebilmelisiniz. Durumunu iyileştirmek için elinden geleni yapacağına inanmak zorunda.


Bir Müdür Kazanan Övgüyle Zor Sevgiyi Dengelemek Zorunluluğu
Bu, özellikle öğrencileriniz ve öğretmenleriniz için geçerlidir. Baskın bir davranış olamaz, bu, insanların sıradanlıklardan uzak durmalarına izin verdiğin anlamına gelir. Beklentileri yüksek tutmalı ve sorumlu olduğunuzu aynı standartlara uymalısınız. Bu, insanları kınamak ve muhtemelen duygularını incitmek zorunda olduğunuz zamanlar olacağı anlamına gelir. Bu işin hoş olmayan bir parçası ama etkili bir okul işletmek istiyorsanız gereklidir .

Aynı zamanda uygun olduğunda övgü teklif etmelisiniz. Olağanüstü bir iş yapan öğretmenlere, onları takdir ettiklerini söylemeyi unutma. Akademisyenler, liderlik ve / veya vatandaşlık alanlarında üstün olan öğrencileri tanımayı unutmayın. Olağanüstü bir ilke bu iki yaklaşımın bir kombinasyonunu kullanarak motive edebilir.


Bir Müdür Adil ve Tutarlı Olmalı
Hiçbir şey güvenilirliğinizi benzer durumlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda tutarsız olmaktan daha hızlı alamaz. Hiçbir iki vaka tamamen aynı olmasa da, diğer benzer durumları nasıl ele aldığınızı düşünmeniz ve aynı yolda devam etmeniz gerekir. Özellikle öğrenciler, öğrenci disiplinini nasıl ele aldığınızı bilirler ve bir vakadan diğerine karşılaştırmalar yaparlar. Eğer adil ve tutarlı değilseniz, sizi buna çağırırlar.

Ancak, tarihin bir anapara kararını etkileyeceği anlaşılabilir. Örneğin, çok sayıda kavga etmiş bir öğrenciniz varsa ve onu yalnızca bir kavgalı olan bir öğrenciyle karşılaştırdıysanız, öğrenciye birden çok kavgayı daha uzun süre askıya alma konusunda haklısınız. Tüm kararlarınızı düşünün, nedenlerinizi belgeleyin ve birileri soru sorduğunda veya ona katılmıyorsa hazırlıklı olun.

Bir Yönetici Düzenlenmeli ve Hazırlanmalıdır
Her gün benzersiz bir dizi zorluğa sahiptir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için düzenli ve hazırlıklı olmak şarttır. Örgüt eksikliği kadar verimsizliğe yol açacak bir çok değişkenle uğraşıyorsunuz. Hiçbir gün tahmin edilebilir değildir. Bu, organize olmayı ve gerekli kaliteyi hazırlamayı sağlar. Her gün hala bir plan veya yapılacaklar listesi ile gelmelisiniz, muhtemelen bu işlerin sadece üçte birini alacağınız anlayışı ile.

Ayrıca hemen hemen her şey için hazırlıklı olmalısınız. Bu kadar çok insanla uğraşırken, gerçekleşebilecek pek çok planlanmamış şey var. Durumlarla başa çıkmak için politika ve prosedürlerin olması, etkili olması için gerekli planlama ve hazırlamanın bir parçasıdır. Organizasyon ve hazırlık, zor ya da benzersiz durumlarla uğraşırken stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır .

Bir Müdür Mükemmel bir Dinleyici Olmalı
Kızgın bir öğrenci, hoşnutsuz bir ebeveyn veya üzgün bir öğretmenin ofisinize ne zaman gireceğini asla bilemezsiniz. Bu durumlarla başa çıkmak için hazırlıklı olmalısınız ve bu istisnai bir dinleyici olmakla başlar. En zor durumları, söylemek istediklerini dinleyebilecek kadar önem verdiğinizi göstererek silahsızlandırabilirsiniz. Birisi sizinle tanışmak istediğinde, bir şekilde haksız hissediyorlarsa, onları duymanız gerekir.

Bu, sürekli olarak başka birini basmalarına izin verdiğiniz anlamına gelmez. Bir öğretmeni veya öğrenciyi küçümsemesine izin vermemek, ancak başka bir kişiye saygısızlık etmeden havalandırma yapmalarına izin vermek konusunda kesin olabilirsiniz. Sorunlarını çözmede yardımcı olacak bir sonraki adıma geçmeye istekli olun. Bazen bu, bir anlaşmazlık yaşayan iki öğrenci arasında arabuluculuk olabilir. Bazen bir öykünün tarafını yakalamak için öğretmenle tartışıyor olabilir ve sonra bunu ebeveyne aktarıyor olabilir. Her şey dinlemeyle başlar.

Bir Müdür Vizyonlu Olmalı
Eğitim sürekli gelişiyor. Her zaman daha büyük ve daha iyi bir şey vardır. Okulunuzu geliştirmeye çalışmıyorsanız, işinizi yapmıyorsunuz. Bu her zaman devam eden bir süreç olacak. 15 yıl boyunca bir okulda olsanız bile, okulunuzun genel kalitesini iyileştirmek için yapabileceğiniz şeyler var.

Her bir bileşen, okulun daha büyük çerçevesinin çalışan bir parçasıdır. Bu bileşenlerin her birinin arada bir yağlanması gerekir. Çalışmayan bir parçayı değiştirmeniz gerekebilir. Bazen daha iyi bir şey geliştirildiği için işini yapan mevcut bir parçayı bile yükseltebilirsiniz. Asla bayat olmak istemezsin. En iyi öğretmenlerin bile daha iyi olabilir. Kimsenin rahat etmediğini ve herkesin sürekli gelişmek için çalıştığını görmek sizin işiniz.

https://www.thoughtco.com/characteristics-of-a-highly-effective-principal-3194554

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol