Esnek Öğrenme Eğitimin Geleceği mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitim sektöründe esnek öğrenme alanları kavramı etrafında çok fazla konuşma olmuştur. Yeni okullar, sadece sınıfların içinde değil, kafeteryada, kütüphanede, hatta koridorlarda bile, öğrenme ortamının tasarımına çok daha fazla önem verilmesiyle inşa ediliyor. 
Sıkılmış Öğretmenler  , Harvard Eğitim Enstitüsü'nde “Yarın için Öğrenme Ortamları” dersini öğreten 21. yüzyıl derslikleri - Danimarkalı Kurani - alanında uzman biriyle görüşme fırsatı buldular  . "Esnek sınıflar" tanımı, gerçek bir esnek öğrenim alanının ortak anlayışının ötesine geçer.

Çoğu okul, esnek sınıfları, tüm mobilyaların tekerleğe yerleştirildiği alanlar olarak düşünür. Haddeleme mobilyası 'esneklik' kelimesi için proxy oldu. Peki, duvarları, teknolojiyi, öğrencilerin kullandığı araçları, mekânın görünümünü ve hissini değiştirmeniz gerektiğinde ne olur? Harika bir öğrenme alanı için akustik, renk, ışık, düzen, malzeme, etkileşim, grafik, ilham, teknoloji ve daha fazlasını düşünmelisiniz. Mobilyaları tekerleklere koymak ve sınıfı 'esnek' olarak adlandırmak cevap değildir. Bu bir öğrenme alanı yapan şeyin bir kısmı. "

 

Öğrencilerin on ya da iki yıl boyunca ihtiyaç duyacağı araç ve donanımlar bugün ihtiyaç duydukları şeyden tamamen farklı olacak ve yeni öğrenme alanlarının yeni olasılıklara ve öğrenme yöntemlerine açık olacak şekilde tasarlanması gerekiyor. Kurani'nin yenilikçi mimar firması, aşağıdakiler dahil olmak üzere dünyanın önde gelen eğitmenlerinden bazıları için öğrenme alanlarının tasarımı ve inşasında uzmanlaşmıştır:

 Ancak, son zamanlarda gözümüze çarpan bir proje tarafından kurulan Mountain View, Kaliforniya, Han Lab Okulu (KLS), olan Sal Khan arasında Khan Academy .

Han Lab Okulu yeni öğrenme tasarımları ve uygulamaları için bir test ortamıdır. Eğitimciler, eğitime açık kaynaklı bir yaklaşım benimser ve bulgularını dünya ile paylaşmaya çalışırlar. Kurani'ye göre, " bu kampüs kendi türünün ilk örneği olabilir ."

Kâr amacı gütmeyen öğrenme alanı, esnek akademik gruplaşmaları, farklı bağımsızlık seviyelerini ve karışık yaş grupları arasındaki işbirliğini sağlamak için tasarlanmıştır. Okul sürekli olarak eğitim pratikleri denediğinden, bu alan hem bir okul hem de bir laboratuvar olarak işlev görecek şekilde tasarlanmıştır: Öğrenme alanları sadece öğretmenler için bir yer olarak değil, aynı zamanda herkesin deney yapabileceği, düşünebileceği, inşa edeceği ve sunabileceği bir alan .

 
Tıpkı bir laboratuvar gibi, okuldaki insanlar farklı araçlara ve kurulumlara erişebilir. Örneğin, öğrenciler okuma nooksları, işbirliği odaları ve sessiz telefon kabinleri (bir akıl hocası veya topluluk uzmanı ile video konferanslar için mükemmel) arasında hareket etme özgürlüğüne sahip olurlar. Galeriler, öğrencileri birbirlerinin çalışmalarından öğrenmeye teşvik eder. Öğretmenler fikirlerini paylaşıyorlar - “lise için Matematik Düşünmeyi Yeniden Düşünmek” konulu bir manifesto gibi - her yıl okulu gezmeye gelen yüzlerce eğiticiye ilham kaynağı oluyor. Khan Lab Okulu, öğretmenleri mekândan esinlenerek ziyaret etmeyi ve kendi öğrenme alanlarına kendi yönlerini uygulayabilmeyi umuyor.

Kurani, mimar : Birçok uzmanlık alanı ekledik, fakültede farklı kursları ve deneyimleri test edebiliriz. Büyük iç pencereler herkesin deneyleri canlı görmesini sağlar. Ara odaları, müşterekler ve kafeler toplanıp tartışmak için insanlara yer veriyor. Tıpkı bilim adamlarının test sonuçlarını paylaşmaları beklenen bir laboratuvar gibi, okulda öğrenci ve fakülte çalışmaları için ekranlar bulunuyor. Fakülte için bir sergi alanı tahsis ederek, daha fazla deney üretmeye ve onları her yıl okulu gezen meslektaşları ve yüzlerce eğiticiyle paylaşmaya teşvik ediliyorlar. 
Bize “kişiselleştirilmiş öğrenme” hakkında ne söyleyebilirsin? Ve Khan Lab Okulu neden bu yöne tasarımlarıyla yaklaştı?
Orly Friedman, Okul Müdürü ve Okul Müdür Yardımcısı:  KLS'de, öğrencilerin çevrimiçi araçları kullanarak beceri alıştırmaları için zaman harcadıkları zaman, öğretmenler sadece insanların yapabileceği şeyi yapmak için serbest kalır: koç ve akıl hocası. İnsanlarla öğrenmeyi kişiselleştiririz. Önemli olarak, kişiselleştirme bireyselleşme anlamına gelmez. Öğretmenlerimiz çoğunlukla, öğrencilerimizin kendi bireysel öğrenme hedeflerinin yanı sıra üzerinde çalışacakları kişilerarası becerilerin hangi stratejileri geliştirdiğini stratejiler. Öğrencinin öğrenmesini destekleyen teknoloji, öğretmen zamanını serbest bırakır, böylece öğretmenlerimiz öğrencilerle daha anlamlı bir etkileşime sahip olabilir ve insanlaştırılmış kişiselleştirilmiş bir deneyime öncülük edebilir. Öğretmenlerimiz, içerikle ilgilerini kişiselleştirmek, öğrenmeyi hızlandırmak için stratejileri kişiselleştirmek ve her çocuğun duygusal iyilik halindeki deneyimini kişiselleştirmek için haftalık olarak öğrencilerle bire bir görüşme zamanı bulurlar.

 
Okulda bulabileceğiniz farklı laboratuvar türleri hakkında bilgi verir misiniz?
Kurani, mimar : Khan Lab Okulu'nun tasarımındaki en büyük yeniliklerden biri, belirli bir konu veya öğretmene bağlı olmayan 'dersliklere' sahip olmaktır. Bunun yerine, sınıfların her biri benzersiz tasarlanmış bölgelerdir. Her biri farklı bir çalışma veya öğrenme modunu destekler. Öyleyse, öğrenmenin tartışma, diyalog, sunum ve kişilerarası değişim yoluyla gerçekleştiği bir Sohbet Laboratuvarı var; Beyin fırtınası için bir Ideate Lab; Tasarım, bina, prototip oluşturma için bir Lab oluştur; ve diğer çeşitli uzmanlık alanları. Müfredatın ve uygulamaların ne sıklıkta değiştiği göz önüne alındığında, bu sınıf modeli eğitimin geleceği için mantıklıdır. Şimdilik bahse girebileceğimiz, öğrencilerin diyalog, beyin fırtınası, yapma, sunma yoluyla öğrenmeye devam edecekleridir.

Herkes bir öğretmendir. Herkes bir öğrencidir. “Okulun tasarımının bu düşüncelerin iyi bir yansıması olduğunu nasıl düşünüyorsunuz?
KLS'de Pazarlama ve Toplum Direktörü Kat Clark : Öğrencilere eğitimlerine yönelik aktif bir tutum sergilemelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Bu sadece onların kontrol sahibi olmalarını sağlamak değil, aynı zamanda kendileri ve toplulukları için yapıcı bir şekilde bağımsız olmalarını sağlamak ve yönlendirmek anlamına gelir. Okulumuzun tasarımı ve öğrenme alanlarımız hakkında konuştuğumuzda , Öğrenme Mimarlık'ımız hakkında konuşuruz : temelde, “öğrenme deneyimimiz nasıl yapılandırılır?”

Etkili ve özgün olmak için, öğrenme alanının uyum sağlamak için inşa edilmesi gerekmektedir. Esnek olmalı. Eğitim modelimiz gibi, okulun çevresi de zaman içinde öğrenebileceğimiz ve gelişebileceğimiz bir çalışma modeli olmalıdır.
Her yaştan öğrenenler, hem zihinsel hem de fiziksel olarak, deney yapmak ve hata yapmak için bir yere ihtiyaç duyarlar.
Çevrenin açık olması ve değişmesi gerekiyor.
Mekânı tasarlama süreci de öğrencilerimize ve öğretmenlerimize mekânın sahipliğini kazandırdı.
Öğrencileri tasarım sürecine dahil ederek ve onlarla okul alanı hakkında konuşarak, iç çalışmalarını açığa çıkararak, öğrencileri güçlendirir ve okullarına daha fazla sahip olmalarını sağlarız. 
Uzay geleceğin teknolojisine nasıl uyum sağlıyor?
Kurani, mimar : Kampüs, değişim, evrim ve deneyler göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Geleneksel okullar, yük taşıyıcı duvarlar, yerleşik dolaplar ve ağır altyapıya sahip teknoloji gibi birçok sabit unsura sahiptir. Farklı bir okul kurmayı seçtik. Şimdilik öğrenciler Chromebook'ları, dijital ekranları, iPad'leri ve bir TV'yi kullanıyor. Teknolojileri değiştiğinde, öğrenme ayarları sorunsuz bir şekilde gelişebilir.

Öğrenme alanları üzerinde çalışmak istediğiniz nedir? 
Kurani, mimar : Eğitim büyük bir sosyal sorun - bu kadar çok insan için bir yaşam değiştiricidir. Bu yüzden, erişilebilir ve etkili hale getirme konusunda çok fazla yatırım ve konuşma var. Sorun, kilit bir unsurun tekrar tekrar dikkate alınmaması ve bu fiziksel alan olmasıdır. Kurani'de bunu öğrenmeye karar verdik ve öğrenecek daha iyi yerler yaratma sorumluluğunu üstlendik. Sadece öğrendiğin şey değil, aynı zamanda öğrendiğin yer. 

Sizce bugünün sınıfları “modası geçmiş” mi? 
Kurani, mimar : Birçok ABD okulu 50 ila 60 yıl önce inşa edildi. Bu binalar değişiklik için tasarlanmamıştı - çok statik yerler. Bu, ABD için eğitim bugün çok farklı görünüyor ve olması gerektiği gibi gelişmeye devam ettiği için ABD için büyük bir sorun haline geldi. Eğitimciler sürekli olarak öğretmek için daha yeni ve daha iyi yollar geliştiriyorlar. Yine de, öğrencilerin en iyisini vermelerini engelleyen eski alanlarda sıkışmışlar.

Esnek sınıfların eğitimin geleceği olduğunu söyleyebilir misiniz?
Kurani, mimar : Gelecekte, okullar her odayı esnek hale getirmeye daha az odaklanacak. Bunun yerine, her alanı benzersiz bir şey sunmak için bir fırsat olarak görecekler. Derslikler (eğer hala öyle olsalar bile), her biri gözlem, tartışma, yaratım veya performans yoluyla öğreniyor olsun, belirli bir öğrenme yolunu destekleyecektir. Deneyim farklı türü için her alanı tasarlama - daha doğrusu bir konu ya da öğretmen daha - okullar olmak daha destekleyici ve çok daha zorlayıcıdır ortamları sahip sayesinde çok daha güçlü deneyimler küratörlüğünü sağlayacak Aynı zamanda, görüyorum. çevrelerimiz daha duyarlı hale geliyor, gerçek zamanlı veriler alıyor ve öğrencinin deneyimini iyileştirmeye adapte oluyor. Kurani'de bunun üzerinde çalışıyoruz.

Kaynak : https://boredteachers.com/blogs/the-faculty-room/flexible-learning-spaces-future-of-education

 
 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol