Erken İlköğretim Sınıflarında Eleştirel Okuryazarlık

By Justine Bruyère

Sınıfının arkasından, ikinci sınıf öğrencilerine en sevdiğim meslektaşlarımdan birinin okuduğunu gördüm. Okurken duraksadı, görüşmelere ve konuşmalara izin verdi ve öğrencilerden öngörülerde bulunmalarını istedi.

Okumayı bitirdiğinde meslektaşım arsa, yer ve karakter özellikleri hakkında sorular sordu. Birçok bakımdan, ders bir başarıydı - öğrenciler hevesle katıldılar. Ancak meslektaşım bana yüksek sesli okuma süresinden daha fazlasını istediğini söyledi. Öğrencilerimin drama ile ilgili okuryazarlık faaliyetlerine katıldığını gördükten sonra, bu fikirleri okuryazarlık derslerinde nasıl kullanabileceğini merak ediyordu, bu yüzden aşağıda açıklanan dokuz günlük eleştirel okuryazarlık ve drama çerçevesini paylaştım.

ELEŞTİREL OKURYAZARLIK NEDİR?
Kritik okuryazarlığın tanımlanmış bir tanımı olmamasına rağmen, esasen bir metindeki dil ve iktidar arasındaki ilişkinin incelenmesini içerir. Bu çalışma doğada duyarlı ve düşünceli. Seçilen metin, öğrencilerin rahatlık ve metin konusundaki aşinalıkları ve ders hedeflerinin hepsi sınıfta olanları etkiliyor.

Eleştirel okuryazarlığın dört boyutunu kullanarak - ortak yeri bozmak, çoklu bakış açıları göz önünde bulundurmak, sosyopolitik ve harekete geçmek - bir sıçrama tahtası olarak, amaçlı sorgulamanın, tartışmanın ve doğaçlama dramanın öğrencilerin okuryazarlık dersleriyle nasıl etkileşimde bulunabileceğine odaklanıyorum.


SAHNEYİ HAZIRLAMAK
İlk adım, satırlar arasında ve resimlerin içinde alternatif hikayelerin anlatıldığı, birden fazla anlatı içeren güçlü bir mentor metni seçmektir. Değerli bir metin, kimlik ve sosyal konular hakkında veya iktidar ve ayrıcalıktaki farklılıklar hakkında karşı konuşmaları veya konuşmaları başlatmaya hizmet etmelidir. Çocuklar , metin yoluyla kendilerini görebilmeli ve başkalarının hayatlarını öğrenebilmelidir . Örnekler arasında: Vera Williams'ın Annesi , Junot Díaz'dan Adalı , Jacqueline Woodson'dan Her Kibarlık , Jessie Oliveros'dan Hatırlama Balonları ve Christian Robinson'dan Bir Başkası .

İşte Phil tarafından yazılan Boy metnini tartışmak için dokuz günlük planım .

1. Gün: Giriş ve tartışma: İlk önce kapağı açığa çıkarıyorum ve öğrencilerden öngörülerde bulunmalarını ve yansımaları paylaşmalarını istiyorum. Sonra kitabı, ortak tartışmalarını duraklatarak öğrencilere okudum. Okuduktan ve tartıştıktan sonra şöyle sorular sorarım:

Bu hikayede en çok kimin sesini fark ediyorsunuz? Kimin sesi eksik?
Sizce Boy, köylülerin onun hakkında bilgi sahibi olmasını diledi?
Çocukların savaşa yaklaştığı sırada köylülerin düşüncelerinin hikayesini anlatabilir misiniz?
Ejderha köyü nasıl keşfetti? Ejderhanın bir ailesi var mı?
Hayatın çocuğun hayatından nasıl ya da farklı? Bu hikayeyi dünyamızı farklı görmek için nasıl kullanabiliriz?
2. ve 3. Günler Drama etkinliklerini gözden geçirin ve düzenleyin: Drama etkinliklerinin amacı bir hikayeden daha derin bir anlam çıkarmaktır. Drama bir performanstan fazlasını sunar - bu bir öğrenme şeklidir . Her drama etkinliğinde, öğrenciler metinden karakter olmak için gönüllü olurlar.

Sınıf, ezilen bir karaktere ses vermeye veya güdüyü açığa çıkarmaya odaklanırsa, öğrencilerin oturdukları bir karakterle röportaj yapması anlamına gelebilirim. Boy ile öğrencilerim ejderha, Oğlan ve kasaba halkıyla röportaj yapmayı seçtiler.

Belki öğrenciler önemli bir anda bir karakteri teşvik etmek isterler. Öyleyse, öğrencilerin bir koridorda kaldığı ve metinde söylenmemiş olanı ifade ettiği bir ses koridoru gerçekleştirebilirim. Bazen, öğrenci görüşleri net bir şekilde bölünmüştür - bu durumlarda, bir belediye meclisi toplantısı kitaptan önemli konularla ilgili müzakerelere izin verir. Örneğin, Boy'u keşfederken öğrenciler, ejderhanın şehirde kalması gerekip gerekmediğine karar vermek için bir belediye toplantısına katıldılar.

Son olarak, bir karakterin tarihi hakkında spekülasyon yaptığımızda, bazen öğrencilerin hikayeye yeni ışık tutması için geri dönüşler yaratmalarını veya odağı kitabın sonunun ötesine itmek için gelecek sahneleri hayal etmelerini sağlarım.

4. Gün: Paylaşılan yazılar: Grup olarak, bir parça yazarız. Bağlantılı metinler getirir, düşüncelerimi modeller ve öğrenci girdisi isterim. Eser, bir topluluk üyesine, yazara veya hikayeden bir karaktere mektup olabilir. Bir karakter olarak günlük girişi şeklinde veya alternatif bir bakış açısıyla anlatılan hikayenin bir parçası olarak da olabilir.

Okuma, tartışma ve drama etkinliklerine dayanarak, öğrenciler olası yazma biçimlerini tartışır (örneğin, şiir, mektup, çizgi roman, günlük kaydı) ve akran konferanslarına katılarak beyin fırtınası yapabilir ve geri bildirim alabilirler.

5., 6. ve 7. Günler Yazma: Öğrencilerin anlamlı eserler yaratmak için zamana ihtiyaçları vardır. Boyunca, yazarlar ve çalışmalarını gözden geçirirler. Her birini desteklemek ve dürtmek için öğrencilerle (bire bir veya küçük grup) konferanslar yazarım.

8. ve 9. Günler Çalışmalarını paylaşma : Yazma ve eylem planlarını paylaşma bu sürecin ayrılmaz bir parçasıdır. Eylem planları öğrenci liderliğinde ve devam ediyor.

Örnek olarak bağış toplayıcıları düzenlemek, topluluk örgütleriyle ortaklık kurmak veya hizmet projelerine katılmak sayılabilir. Yıllar geçtikçe, bu eylemin, yaşlı vatandaş evlerinde kayak yapmak, barınaklardaki raflara gönüllü olmak ve yerel Özel Olimpiyat gruplarını desteklemek gibi çeşitli biçimlerde gerçekleştiğini gördüm. Eylem planlarını desteklemek için yer ve zaman yaratmak, öğrencilerin katıldığı işin türü ve niteliğinde bir fark yaratır.

Dönem sonunda kendimi meslektaşımın sınıfının arkasında buldum. Bu kez, karakterlerle röportaj yapmak için bir talk-show'a ev sahipliği yaptı. Öğrenci girişi uzun bir yol kat etmişti ve ders hakkında ne hissettiğini sorduğumda, “Şimdi bu şekilde yaptım, asla geri dönemem!” Dedi.

https://www.edutopia.org/article/critical-literacy-early-elementary-grades

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol