ERGENLİK DÖNEMİNDE ÖĞRETMEN VE AİLE İLİŞKİSİ NASIL OLMALI?

Ergenlik döneminde yaşanan bedensel ve ruhsal farklılıklar öğrenciler üzerinde büyük değişimlere yol açarken, öğrenciye yüklenen aşırı sorumluluk okul başarısında düşüşe neden oluyor.

Aileler ve Eğitimciler Bilinçli Olmalı

 
Öğrencinin ergenlik dönemine girmesiyle beraber evde ve okulda zorlu bir süreç başlıyor. Bu dönemde fiziksel ve ruhsal açıdan yaşanan değişimler okul performansı ile doğrudan ilişki içerisinde oluyor.

Yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişim, okulda yaşanan uyumsuzluklar, arkadaş ilişkileri ve öğrenciye yüklenen aşırı sorumluluklar, okul başarısını düşürüyor. Bu süreçte ailelere ve eğitimcilere büyük görevler düşüyor.

Ergenlik dönemine giren öğrencilere karşı ailelerin ve öğretmenlerin ergenlik psikolojisi ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olmalı. Ailelerin ve öğretmenlerin, bu zorlu süreçte öğrencilere karşı anlayış ve sabır göstermesi gerekiyor. Gençle fazla çatışma yaşamadan sorunların üstesinden gelmeye çalışmalılar. Genç için zor ama geçici olan bu dönemin bir süreç olduğu unutulmamalı.
Ergenlik Döneminde Başarı Düzeyi Düşer
Ergenlik döneminde öğrenci artık ebeveyne bağımlılıktan kurtulup kendi kimliğini bulmak ister. Ergenlik dönemi ile başlayan farklılaşmaları, aileler ve öğretmenler soğukkanlı ve kabul edilebilir karşılamalı. Bu dönemde onların birer birey olduğunu unutarak yıkıcı eleştirilerde ve öğrencinin kendine olan güven ve inancını zedeleyici yorumlarda bulunmamalılar.

Genelde bu dönemde öğrencilerin başarı düzeyinde bir düşüş gözlemliyoruz. Bu nedenle eğitimciler öğrencileri değerlendirirken bu dönemi göz önünde bulundurmalı. Bu dönemde aileler ve eğitimciler arasındaki iletişim kuvvetli olmalı ve doğru bir iletişim kurulmalı.

Birlikte İdeal ve Hedefler Belirleyin
Ergenlik döneminde gencin bütün sorumluluklarının üstlenmesinin sağlanması gerekmekte aksi takdirde kişilik gelişimi ve özgüveni olumsuz yönde etkilenir. Öğrencilerin bu dönemde mutlaka bir hedefi olmalı. Ailelerde bu dönemde gencin olumlu yönlerini destekleyerek “Hiç ders çalışmıyorsun!” cümlesi yerine “Geçen hafta matematik sınavına ne güzel çalıştın, sonucu da güzeldi” şeklinde cümleler kurarak dersler ve okul konusunda takdir etmeli.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13