Ergenlerle İlişki Kurarken: "Değerli Anne, Baba ve Öğretmen Okurlarım"

Ergenlik yaşamın önemli aşamalarından biri; ergen çocuklarımızı anlamak ve onlarla sağlıklı ilişki kurmak önemli bir konu. Ergenlerle ilişki kurarken nelerin farkında olmalıyız? Bu soruya cevap verecek bir kitap üzerinde çalışmaya başladım. Kitabın daha çok yönlü ve etkili olması için sizin yardımınıza ihtiyacım var.

Anne baba iseniz ve evinizde bir ergen çocuğunuz varsa, lütfen kendisine selamımı iletin ve aşağıdaki mektubu okumasını istediğimi söyleyin.

Ortaokul veya lisede sınıf öğretmeni ya da rehber öğretmenseniz, uygun gördüğünüz öğrencilerinizle konuşup, selamımı ileterek aşağıdaki mektubu okumalarını isteyin.

Bana yazmaları için zorlamayın, ama mektubumu okumalarını teşvik edin. Kitabın oluşmasına katkıda bulunmak isteyenlerin, bana yazmalarını bekliyorum.

Sizin kendinizin anne, baba ve öğretmen olarak ergenlikle ilgili gözlem, deneyim ve öyküleriniz varsa bana yazmanızı isterim. Bu konuyla ilgili adresimi gençler için yazdığım aşağıdaki mektubun sonuna ekledim.

İlginiz için teşekkür ederim.

***
Genç Arkadaşım;

Size yazabildiğim için mutluyum. Benim adım Doğan Cüceloğlu ve insan ilişkilerini inceleyen, araştıran bir bilim insanıyım. İletişim ve ilişkiler üstüne birçok kitabım yayınlandı, bazılarına aşina olabilirsiniz.

Bugünlerde gençlik, gelişim ve ergenlik konusunda bir kitap yazma hazırlığı içindeyim. Ve bu kitabın yazılmasında sizin de yardımınıza ihtiyacım var.

Ergenlik ve gençlik dönemi hayatın önemli bir gelişim aşamasını oluşturuyor ve gençler bu dönemde birçok yeni deneyim ve sorunla karşılaşıyor.

Sizden ricam benimle kendi deneyimlerinizi paylaşmanız…

Evde anne ve babanızla ilişki sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Bu sorunları dile getirmekte zorlanıyor olabilirsiniz, ya da siz dile getirdiğiniz halde onlar anlamayabilir. Gözlem ve deneyimlerinizi bana yazın.

Okulda öğretmenlerinizle ilişkilerinizde sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Kendinizi öğretmeninize anlatabiliyor musunuz? Anlattığınızda anlaşıldığınızı hissediyor musunuz? Bilmek istiyorum.

Arkadaşlar arasında daha önceden yaşamadığınız sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Erkek ya da kız arkadaşlarınızla daha önce yaşamadığınız, konuşmadığınız konuların ortaya çıkmaya başladığını gözlemlemeye başlamış olabilirsiniz. Evde, okulda ve arkadaşlarınızla toplumda yaşadığınız sorunları sizin yeni şeyler öğrenip hayata daha güçlü olarak hazırlanmanıza yardımcı olabilir; ya da sizi hayata küstürüp içine kapanmanıza yo açar. Kitabı gelecek kuşaklara yardımcı olmak için yazıyorum ve bana yardımcı olmanızı istiyorum. Bu kitap sizin duygu ve düşüncelerinizi anlamayı ve okura anlatmayı amaçlıyor.

Evde anne-babalar, okulda öğretmenler ve arkadaşlarınız ile lütfen aşağıda verdiğim adrese gözlemlediğiniz, farkına vardığınız, yaşadığınız sorunları bana yazın.

Eğer yazdığınız mektup kitapta yer alırsa kimliğiniz gizlenecek, belirtilmeyecektir. Bana yazdığınız mektupları ben ve iki asistanım, Emre Pekçetinkaya ve Gizem Çil okuyarak değerlendireceğiz; bizim dışımızda başka kimse yazdığınız mektupları okumayacaktır. Ailede, okulda ve toplumda ilişkilerinizdeki özel alana saygılı olmanın ne demek olduğunu biliyoruz ve bu konuda bize güvenmenizi istiyoruz. Yeniden belirtmek istiyorum; kitapta yer alan mektupları yazanların gerçek kimliği belirtilmeyecektir.

Verdiğiniz emek ve zaman için teşekkür ederim.

Selamlar, sevgiler,

Doğan Cüceloğlu

NOT:
Mektubu göndereceğiniz e-adres: ergenlik@dogancuceloglu.net

***
Değerli okurlarım,

Girişte kısaca belirttiğim gibi anne, baba ya da öğretmen olarak siz kendiniz de mektup yazarak ergen çocuk ve öğrencilerinizle yaşadığınız, gözlemlediğiniz ilişki sorunlarını bana yazabilirsiniz. Türkiye’nin geleceğinin bilimsel geçerliği olan kavramlar ve farkındalıklar üzerine kurulmasına katkıda bulunmak isteyen bir insan olarak bu kitabı önemsiyorum. Sizin de aynı dilekte olduğunuzu biliyor ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

İyi ki varsınız, selamlar, sevgiler

Doğan Cüceloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol