Eğitim sistemini düzeltmek için 4 maddeyi iyileştirmek gerekli

1)Teneffüs hakkını ihlal etmeyin:belki de öğrenciler daha az matematik dersi görüp arta kalan vakitte sevdiği bişeyleri yapabilir. Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp her defasında farklı bir sonuç beklemek anlamsız. Örneğin finlandiya da okulda geçirilen zaman 3.5-4.7 saat, ABD de 5.5 bizde ise kurslarla beraber 7.5 saat(okulda geçirilen süreyle öğrenme olumlu etkilenmiyor)
2)İstatistikleri değil küçük veriyi kılavuz edinin:eğitim alanında ilerleme kaydetmek için küçük veriyi yani okulların gözle görülmeyen dokusunu iyi okuyun(yani öğretmenlerine güvenin ve onları dinleyin diyor bence).
3)Eşitlik yetmez hakkaniyeti hedefleyin: hakkaniyetli eğitim birbirinden farklı tüm eğitim kazanımlarının varlık, gelir, statü veya mülkiyet farklılıklarından, başka bir deyişle ailevi şartlardan kaynaklanmaması demek. Bunun için 1-öğretmenlerce hazırlanan okul bazlı müfredat 2-öğretmenler ile idarecilerin mesleki öğrenim ve gelişime kesintisiz erişimi. (finlandiya da her yıl 30 milyon dolar öğretmen ve idareci eğitimine harcanıyor, Fin öğretmen ve idareciler bir yılda 7 gün eğitim görüyor ve bu onların boş zamanlarına denk geliyor)
4)Şehir efsanelerin aldırmayın: her başarılı öğrenci illaki iyi öğretmen olmayabilir, yani en iyi ve en parlak öğrenciler öğretmen olmuyor. Öğretmenliği bir ömür tutkuyla arzulayanlar arasından seçiyorlar. Öğretmenlik mesleği statü olarak çok yüksek.
Bunlara ek olarak EĞİTİM ALANINDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLERİ ACELEYE GETİRİRSENİZ, HER ŞEYİ BERBAT EDERSİNİZ.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol