Eğitim sistemimiz nereye gidiyor, genç nesillerimizi kaybetmeye devam mı edeceğiz?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ülkemizde liseleri bitiren öğrencilerimizin üniversite sınav sonuçları her yıl uzun yıllardır yaklaşık böyle. Normal liseler pek çok öğrencilerimize “bilgi” kazandıramıyor, sonuçlar gösteriyor, bu açık.

Bundan daha da önemlisi, normal liseler bir el becerisi, sanat ve tecrübe de kazandıramıyor. Ayrıca liselerde öğrencilerin hayata dair kazançları da olmuyor. Bilakis sanki bir cam fanus içinde, öğretmenleri, anne ve babaları tarafından hayattan kopuk bir şekilde, çoğu sadece üniversite sınavlarına hazırlanıyor.

Üniversite sınavlarına giren öğrencilerden, sadece çok az bir mutlu azınlık, istedikleri yerleri kazanabiliyor. Parası olan bazı aileler de, sadece bir “diploma” için bir tabela üniversiteye çocuklarını yazdırıyor.

Böyle insani değerleri vermeyen, bilgi aktarma ve yarışmaya dayalı bir eğitim sistemi, insanı zeki bir şeytan yapabiliyor. Böyle bir eğitim sistemi içindeki bir “Hukuk” öğrencisi bile, defalarca kopya çekebiliyor ve hatta silah ve bıçak alıp gidip bayan hocasını canice öldürebiliyor.

Lise eğitimimiz ne yazık ki çok bir şey vermediği gibi, gençlerin çok büyük bir kısmında da manevi tahribata yol açıyor, onların hayata karşı şevklerini ve isteklerini kırıyor.

Eğitim sistemimiz, milli ve manevi değerlerden çok uzak, inançsız ve hedefsiz nesillere de neden oluyorsa, çok ciddi tedbirler ve daha öncekilerden çok farklı acil eğitim ve öğretim programları gerekiyor.

Ülkemizin öncelikli bir meselesi olarak eğitim sistemimizi ele alıp ciddi değişiklikler yapamazsak, dünyadaki bilim ve teknoloji yarışını uzaktan seyretmeye devam edeceğiz. Daha da acısı, genç nesillerimizi kaybedeceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol