Eğitim Öğretim Yılı Hazırlık Ödeneği (Kırtasiye Yardımı) 2020 Yılında Ne Kadar Olacak?

MEB'in her sene eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere ödediği eğitim ödeneği (kırtasiye Yardımı) hangi durumlarda ödenmez? Kırtasiye yardımı nedir? Eğitim ödeneği nedir?

Milli Eğitim Bakanlığının her sene eğitim öğretim yılının başında öğretmenlere ödenen ve öğretmenlerin yıl boyunca sınıf içi gerekli malzemeleri alması için verilen paradır.

Öğretmenlerin her eğitim öğretim yılı başında MEB tarafından belirlenen miktarlar hesaplarına yatırılır. Öğretmenler hesaplarına yatırılan bu para her sene bir kereye mahsus bir durumdur.

Toplu sözleşmede alınan kararla miktarın ne kadar olacağı belirlenir. Kırtasiye yardımı okulların açılmasından sonra MEB'in belirlenen günde hesaplara yatar.  

Geçtiğimiz yıllarda öğretmenlere ödenen hazırlık ödeneği miktarı  2019 yılı için 1210 TL olarak belirlenmişti. 2019- 2020 yılı eğitim öğretim yılında ise bu miktar 1180 TL olarak belirlenip öğretmenlerin hesaplarına bu paralar yatırılmıştı.

2020 yılı Eylül ayı eğitime hazırlık ödeneği miktarı 1.210 TL'dir. 2021 yılında okulların açılmasından sonra öğretmenlerin hesaplarına 1.250 TL  eğitime hazırlık ödeneği kırtasiye yardımı parası yatırılacak
 

Ödeneğin tutarı ise yapılan toplu sözleşmeye göre belirlenmektedir. 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında öğretmenlere verilecek olan ödenekler 1130 TL olarak belirlenmiştir. Ödemeler 9 Eylül 2019 tarihinde yapılmıştır. Eğitim Öğretim Yardımı Ne Kadar Ödenir? Eğitim öğretim ödeneğinin miktarına Milli Eğitim Bakanlığı karar vermektedir. Ödeneklere enflasyon oranına göre zam yapılmaktadır. Yapılan zamlarla birlikte 2019 senesindeki ödenek miktarı 1130 TL olarak belirlenmiştir. 

Eğitim Öğretim Ödeneği Kırtasiye yardımı miktarı öğretmenlerden Geri Alınır Mı?

Öğretmenlerin emekli olmasından veya öğretmenlikten ayrılması halinde de ödemeler geri alınması söz konusu değildir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol