Eğitim Milletlerin Ve Devletlerin Kaderidir !

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitim ülke yönetiminin ve insanlığın geleceğine yön veren,milletlerin kaderini çizen birinci sırada yön belirleyici unsurdur. Eğitim politikasını iyi yapan ve iyi yöneten milletler geleceğin ülkesinin kaderini olumlu yönde çizmenin huzurunu ve mutluluğunu yaşarlar. Ama eğitim politikasını iyi ayarlayamayan milletler ise geleceğin endişesini yaşamaya mahkumdurlar.
Gelelim Ülkemize...
Ülkem de eğitim malesef yaz boz tahtasına dönüşmüş yıllık değişiklikliklerle ve eğitim camiasının kafasını devamlı meşgul edecek, aklımızdan hiçbir zaman acabaların eksik olmadığı değişikliklerle meşgul.
Eğitim de ilke belli "Çağdaşlık ve Gelişmecilik" ve Millilik Ve İnsanilik" yani İnsanda ki bedenin ve ruhun ihtiyaçlarını karşılamak gibi karşılayamazsan insan ruhen ve beden ölür İşte eğitimde bir millet ruhunun birinci sırasında ki gıdasıdır. Gıda bozuk oldumu millette beden ve ruhen ölür.Işte gençlik nereye gidiyor sorusunun cevabı buradadır. 
Bence eğitim sistemi;5+3 sistemine dönülmeli.Eski isimle çıraklık merkezlerine(Yeni İsmi Mesleki Eğitim Merkezleri) okul statüsü verilmeli.Çocuk ilkokuldan sonra ya akademik eğitim veren ortaokullara yönelmeli veya mesleki eğitim meslek liselerine veya mesleki eğitim merkezlerine yönelmeli.Mesleki eğitim okullarına yönelen öğrencilere 3 yıl ortaokul dönemini bitirenlere bir ilköğretim diploması bir de kalfalık belgesi verip bir meslek sahibi yapmalı 4 yıl daha okuyana ise lise diploması ve yanında branşına uygun ustalık belgesi vermeli.Böylece liseyi bitiren genç hem lise diplomasına hemde bir meslek diplomasına sahip olacak. Bundan sonrasın da ise akademik yönden ilerlemek istiyen genç üniversiteye,üniversiteye gitmek istemeyen genç ise elindeki ustalık belgesi ile Devlet desteği ile bir iş yeri açıp ülke ve kendisi için üretime başlayacak.Ve gencim bir iş yeri sahibi olup geçimini sağlayacak Devletim ise ıstihdam sağlayıp üretime hız katacak.Böylece de ülke ekonomisi de kazanacak. Gençler iş sahibi olup kahve köşelerinden Devletim de işsizlik sorunundan kurtulacak.Ortaokulda akedemik yönü seçenler de devletin diğer kademelerindeki görevlere talip olacaklar. 
Bu eğitimin içeriği ve sitemini de başka bir makalemde belirtirim.
Saygılarımla.
15.04.2018 Burdur Nuri Düden

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol