EĞİTİM

      Eğitim insan yaşamında son derece önemlidir. Eğitimsiz bir insan neyin ne olduğunu anlayamaz, gözlemlediği ve yaşadığı olayları sağlıklı bir biçimde yorumlayamaz ve değerlendiremez.
      Eğitimli bir insan hayatını daha kolay kılar. İnsanlarla daha iyi iletişim kurar. Eğitimli insan olaylara yön vererek kendi hayatını yönlendirebilir. Eğitimsiz insan ise rüzgarın önünde bir yaprak gibidir. Olaylar onu yönlendirir. İnsanlar eğitimli oldukları oranda insani değerlere sahip olabilirler.
       Eğitimli insan önyargılı, peşin hükümlü olmaz. Her duyduğuna inanmaz. Bilimsel kuşkuculuk vardır. “Acaba öyle midir?” sorusunu kendine sorar.  Olayların nedenini araştırır. Neden-sonuç ilişkisi kurar.  Ona göre karar verir. Beklenmeyen olaylar karşısında panik yapmaz. Soğukkanlı davranarak çözüm yolu arar.
       Eğitimli insan çocuk yaşta kızını gelin etmez. İyi bir anne, iyi bir baba olur.
       Corona nedeniyle bugünlerde yüzyüze eğitim yapamıyoruz. Şu anda zorunlu olarak uzaktan eğitim yapıyoruz. Ancak bu yeterli olmayabilir. Kitaplardan, televizyondan, telefondan, bilgisayardan ve başka kaynaklardan yararlanarak eğitimimizi sürdürebiliriz. Bilgi dünyamızı zenginleştirebiliriz.
     Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu unutulmaz ve değerli sözü eğitimin önemini bize çok iyi anlatır: “Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.”
Hasan Hüseyin Akyol
  Muğla, 20.10.2019

Anahtar Kelimeler:
EğitimHasan Hüseyin Akyol

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol