Eğitim Esasları Nelerdir? Eğitim Nasıl Olmalıdır?

Öğretmenlik temeliniz nedir? Eğitimin temelleri üzerine bir üniversite dersi aldığımda kendime bu zor soruyu sordum. Ders programı, mevcut okul sisteminin geçmişi, reform, standartlar ve testler, öğretmen hazırlığı ve daha fazlasıyla ilgili tartışmalar yapmamı zorunlu kıldı.

Ayrıca öğrencilerime öğretmende başarı elde etmemi sağlayan önemli malzemeleri vurgulamak istedim. Bunun için bir listeye ihtiyacım vardı.

Ben zorlayıcı bir listesiyim. Favori yazarların koşuşturmacasından buzdolabının kapısındaki okul onaylı öğle yemeklerinin menüsüne kadar, listeler hayatımın her köşesini dolduruyor. Bir liste pek çok şeydir: bellek cihazı, üretilen fikirlerin kaydı, bilginin dinamik gösterimi.

Bir liste, karmaşık bir soruna girerken genellikle ilk görev olan başlangıç ​​yeri ve son üründür ve çoğunlukla geliştirme tamamlandığında ve uygulanmaya başlarken son görevdir. Listeleri, hem zemin kat hem de tavan olarak düşünüyorum.

Öğretmenlik temellerini listelemek için ilkokul sınıflarındaki temel özelliklerini hatırlatarak başladım. Yüksek öğrenim görürken öğrendiklerimi ekledim. Üç oğlu öğretmenimde ve meslektaşlarımda hayran olduğumuz şeyleri kaydettim. Araştırdım. Kursun başka bir bölümünü öğreten bir meslektaşına kendi listelerini hazırlamalarını istedim ve kasıtlı olarak kahveler ile tanıştık.

Sosyal adalet ve aile katılımı gibi bazı öğeler listeden düştü ve bir inanç ve ideal dosyasına girdi. Büyüme zihniyetleri ve hata kültürü gibi diğerleri birleştirildi. İşim bittiğinde, listemde 12 puan vardı - öğrettiğim başarı için gerekli olduğuna inandığım düzinelerce unsur var.

ÖĞRETMEN TEMELLERİ

İçerik bilgisi: Malzemeyi bilir. Eğer yeni ise, öğretmeden önce çok çalışırım.
İstihdam ve hazırlık: Meslektaşım masaya "niyet" getirdi. "Hazırlık" ı getirdim. Her dersi öğretmek ve ders vermek için titizlikle hazırlanmak istediğiniz temel şeyleri bilin.
Öğretimin Farklılaşması: Carol Tomlinson, çeşitli öğrenme stillerini hedeflemek için farklı dersler ve değerlendirmeler kullanıyor.
Esneklik: Öğretmen olarak resmi ve gayri resmi olarak değerlendirme yapın ve planınızın ne zaman çalışmadığını ayarlayın.
Sınıf yönetimi: Sınıf sisteminizi (organizasyon, rutin, hareketi ve hareket akışını) dikkatle tasarlayın; böylece sınıfınız verimli olur, kaosu önler ve beklenmedik halde kalmaya devam eder.
Büyüme zihniyetleri ve hata kültürü: Öğrencileri öğrenecek Carol Dweck'in TED konusundaki konuşmalarının yanı sıra Peter Johnston'un dinamik teori üzerine yaptığı çalışmaları ve öğrencilerin risk almayı ve hata yapmayı gerektirdiğini nasıl göstereceğimizi seviyorum.
Yüksek beklentiler: Sürekli üzerinde çalışmak istediğim şey, kelime seçimi, ton, hareketler ve yüz ifadeleri - öğrencilerden yüksek beklentim ... ve hala öğrenmedikleri zaman nasıl başa çıkılacağı ile nasıl iletileceğidir.
Karşılıklı saygı ve güven arasında bir topluluk: Öğrenciler, kendilerini güvende hissedip hissetmediklerini öğrenemezler.
Öğrenci merkezli, öğrenci tarafından yaratılan bir ortam: Öğrencilerin planlama, yaratma ve değerlendirmeye yetkili oldukları bir alan oluşturun. Öğrenci çalışmalarında sadece duvarlar kaplıdır.
Gerçek hayat: Bunu "gerçek dünya bağlantıları" olarak adlandırmıştım. Fakat eğitim öğrencilerim bana sınıfta bulunmanın basitçe yaşadığını öğretmişlerdir. Öğretmenler gerçek insanlardır, öğrenciler gerçek kişilerdir ve içerik ve konuşma okul dışından dünyaya gelip dünyaya dönerler.
Mesleki gelişim ve yapıcı öğretmen işbirliği: Her zaman konferans, medya, araştırma çalışmaları ve belki de en önemlisi meslektaşlarınızdan öğrenmek.
Sevinç: Sevinç, en çok hayran olduğum ve kutladığım tüm sınıflar ve öğretmenler için ortaktır.

Liste, her dönem biraz yeni terimlerle veya düzenlemelerle değişen ilk turdan beri gelişmeye devam etti. Ve öğrencilerim hep alıyor. Sınıf 12 dersliklerini öğretmen adayı şapkalarını giyerek okudular, araştırdı, tartıştı ve gözlemlediğinde, her temelin kanıtı arıyorlardı.

Ancak liste benim için de önemli olmaya devam ediyor. Bana öğretim karmaşıklığını hatırlatıyor, aynı zamanda bu karmaşıklığı kesmenin bir aracı olarak da hizmet ediyor. Hazırlıklarımı öğretmenlerin öğretmeni olarak yönlendiriyor; sınıfımı keşfederken temel ilkeleri sergileme görevindeyim.

Oğlumun öğretmenleriyle görüştüğümde, diğer ebeveynlerle konuşurken ve çocuklarımla kocamla ve onların gelişimiyle tartışırken aklımdaki listeyi bile saklıyorum. Listem, öğrenirken ve büyüdüklerinde çocukların neyi hakediyorsa çekirdek inancımı temsil eder.

Temel listelerinize neler ekleyebilirsiniz? Okul bağlamınıza ve kültüre bağlı mı? Öğretmen olarak sahip olduğunuz güçlü yönleri? Vatandaş olarak değerleriniz? 12 gibi birkaç puan ayarlamayı ve ona yapışmayı düşünün. Ne kadar yaratıcı bir şekilde nesneleri birleştirebilir veya onları birbirinden soyabilirsiniz. Hangi öğelerin gerçekten temel ve hangilerinin olmaması gerektiğini inceleyin. (Bir süre "zamanında teknoloji" ile güreştim.)

Listenizi meslektaşlarınızla tartışın, profesyonel bir gelişim görevi tasarlayın ve öğrencilerinizden geribildirim isteyin. Listeleme, mesleğimiz hakkında tartışmalar, işbirliği ve derin düşünme yolları açan yararlı bir alıştırmadır.

Çeviri: Handan Taşgın,

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/what-are-your-teaching-fundamentals

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol