Ebeveynlere seçim yapma özgürlüğü daha iyi okullar garanti etmez

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

ABD Eğitim Bakanı olarak atanmadan önce Betsy DeVos, ülkedeki charter okul ve okul seçim hareketinin en zengin savunucularından biriydi. Trump Yönetimindeki rolünü üstlendikten sonra, en güçlülerinden biri oldu. 2017 Senatosu teyit duruşmasında DeVos, senatörlere “Neden 2017'de hala ebeveynlerin çocuklarına eğitim seçimi yapma yeteneğini soruyoruz?” Diye sormaya başladı.

Okul seçim hareketi, ebeveynlere yerel okullarının iyi bir iş yapamadıklarını düşünürsek, diğer okulları (özel, dar kapsamlı, tüzük, hatta çevrimiçi okullar) seçmek için eyalet ve federal dolar kullanma becerisi kazandırma konusundadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde, öğrencilerin yüzde 90'ı , genellikle nerede yaşadıklarına bağlı olarak onlara atanan okullar olmak üzere devlet okullarına gider .

Devos'un okul seçimi modelinde, öğrencilere istedikleri okula gidecekleri kuponlar veya belirli bir miktar federal dolar verilirdi. Ancak eleştirmenler, bu sistemin adaletsizliği yaratacağını ve federal doların özel ve dini kurumlara gitmesine izin verdiğini söylüyor. Ve öğrencilerin daha iyisini yapmasına yardımcı olmayabilir. Indiana, Louisiana ve Ohio'da yapılan araştırmalar, bu ülkelerdeki tüzük ve özel okullara katılmak için kupon kullanan öğrencilerin, devlet okullarındaki öğrencilere göre standart testlerde daha kötü performans gösterdiğini göstermiştir.

DeVos'un ulusal çapta okul seçimini genişletme konusundaki bu konuşması ve etkinin ne olacağı, Sarah Butrymowicz'i şöyle düşündü: “Eğer [DeVos] ABD okul sistemine istediği her şeyi yapmak için serbest bırakılmış bir yetenek verdiyse, neye benziyordu? ?”

Sarah, Hechinger Raporunda kıdemli soruşturma editörüdür .
 
Öğrenmek için okul seçiminin ulusal eğitim modelinin bir parçası olduğu üç ülkeye gitti: Yeni Zelanda , İsveç ve Fransa . Sarah, öğrencilerin orada daha iyi performans gösterip göstermediğini ve okulların Amerika Birleşik Devletleri'dekinden daha az ırk ve sınıf ayrımı yapıp yapmadığını öğrenmek istedi.

“ABD'de okul seçimi ile ilgili bu argümanlar, tamamen teorik olmak zorunda değil, tamamen teorik” diyor. “Başka ülkelere ve bazı insanların bahsettiği okul seçiminin bu ideal versiyonuna giden karmaşık ve karmaşık faktörlere bakabiliriz.”

Kaynak: http://hechingerreport.org/giving-parents-more-freedom-to-choose-doesnt-guarantee-better-schools/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol