EBA CANLI DERS UYGULAMASI İLK DERS NOTLARI

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

1. Öncelikle şunu söyleyeyim. EBA canlı ders uygulaması bilgisayar, tablet veya akıllı telefondan gerçekleştirilebiliyor. Ben ilk dersimi cep telefonumdaki EBA uygulamasını kullanarak anlattım. Öğrencim ise tabletindeki EBA uygulamasını kullanarak derse katıldı. Her ikimiz de ev internetini kullandık. Ayrıca herhangi bir program yüklemedik. Sadece EBA uygulaması üzerinden canlı ders butonunu tıklayıp derse başladık. Öğrencinin veya öğretmenin bilgisayar kullanma şartı yok. Tabi ki öğretmenin bilgisayardan ders anlatması materyal kullanımı açısından çok daha pratik oluyor. Tablet veya cep telefonu kullanacaklara tavsiyem işletim sistemi güncelleştirmelerini yapmalarıdır.
2. İkinci olarak ise MEB, sistem olarak Zoom ile anlaşmış. Videonun köşesinde Zoom yazısı net olarak okunabiliyor. Ayrıca Zoom programını daha önce kullananlar ara yüzünün de aynı olduğunu fark edecekler. Zoom ile ilgili bir bardak suda fırtına koparanlar vardı geçen hafta. Sanırım bu uygulamaya Bakanlığımız güvenmeseydi anlaşma yapmazdı.
3. Derse öğretmenin ses ve görüntüsü açık olarak başlıyoruz. Öğretmen istediği zaman istediği öğrencinin görüntüsünü ve sesini açabiliyor, istediğinde kapatabiliyor. Kendi kullandığım cep telefonunu ders sırasında ihtiyaç anında ön kameradan arka kameraya da alabildim.
4. Görüntü ve ses gayet net ve anlaşılır. Hiçbir şekilde görüntüde donma ya da kesinti yaşamadım. Sanırım bunda ders saatimin erken olmasının etkisi de var.
5. Ders süreleri her okula ayrı ayrı tanımlanmış. Yani okul idaresi her istediği saate ve güne ders koyamıyor. EBA’nın okul idaresine verdiği sınırlı gün ve saat var. Benim okulumda toplam 6 tane 8. Sınıf şubesi var. Aynı saat diliminde bunun yarısı yani 3 şube ders yapabiliyor. Her öğretmene ayrı sınıf vermek gerekiyor. Yani EBA tanıtım videosunda bir derse 6 sınıfa ve 300 öğrenciye kadar tanımlama yapılıyor demişti ama bu şu anda mümkün değil. Tek öğretmen tek sınıfa ders verebiliyor. Bazı okul idareleri e-okul üzerinden sınıflar arası şube değişikliği yapmış. Bununla ilgili Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, EBA canlı ders için kesinlikle öğrencinin şubesini değiştirmeyin diye uyarı yaptı.
6. 14.04.2020 saat 08.45-09.45 arası ders işledim. Yani tam bir saat sürdü. Süreyi uzatmak mümkün değil çünkü saat dolunca sistem otomatik olarak dersi sonlandırdı. Okul idarecilerine “hocam bu saate der mi konulur” diye lütfen sitem etmeyin. Onlara sistem hangi gün ve saati veriyorsa onlar da sizlere o saati atamak zorunda kalıyorlar. Bu tür durumlarda karşılıklı anlayış ve empati önemli diye düşünüyorum.
7. Dersin başında denemek için ders kaydet butonuna bastım. Dersi kaydetti. Ama nereye kaydettiğini henüz bulamadım. Ders devam ederken kaydı durdurmak istedim ama bunu yapamadım. Dersi bitirip birkaç dakika sonra yeniden dersi başlattığımda kayıtta devam etti derste… Yani evden ders işlerken ani ve beklenmedik bir şey oldu, hemen dersi bitir diyebilir ve birkaç dakika sonra dersi tekrar başlatabilirsiniz.
8. Ders sırasında dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz. Ben fotoğraflarıma yüklü olanlardan seçerek ders işledim. En alttaki “içerik paylaş” butonuna tıklayınca altta ekran görüntüsünü aldığım menü açıldı. “Bağlantı ve yer imi” seçeneklerini henüz denemedim.
........

9. Ayarlar bölümü altta sizinle paylaştığım şekildeydi.
………

10. Aklımın yettiğince, dilimin döndüğünce sizlere EBA canlı dersteki ilk deneyimlerimi anlatmaya çalıştım. Herkese uzaktan eğitim sürecinde başarılar ve sağlıklı günler dilerim.

Engin ERSOY
Müdür Yardımcısı

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol