Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan Finlandiya, 2020 itibariyle bildiğimiz anlamda Matematik, Tarih vs dersleri tamamen kaldırmaya hazırlanıyormuş.

Ayrı ayrı dersler yerine, öğrenciler olayları ve olguları enterdisipliner formatta inceleyecekler. Örneğin, "İkinci Dünya Savaşı"nı tarih, coğrafya, matematik açısından ele alacaklar. "Bir Kafede Çalışmak" dersinde İngilizce, ekonomi, iletişim becerileri öğrenecek, edinecekler.

Böylece öğrencilerin, "uf ya, bu ne işime yarayacak?" diye (haklı olarak) düşünerek koca bir kimya, koca bir fizik veya coğrafya kitabını hatmedip, sınavda geçmeleri gerekmeyecek.

Bu sistem öğrencilerin kollektif çalışmasını gerektiriyor, ama farklı derslerin öğretmenlerinin de işbirliğini gerektirecek. Şimdiden Helsinki'deki öğretmenlerin %70'i bunun eğitimini almaya başlamış; bunun sonucunda maaşları da artacakmış.

Finlandiya Eğitim Bakanı, şu an Türkiye'deki (ve dünyadaki) "ayrı ayrı dersler" şeklindeki okul sistemini, "1900'lerin başı için uygundu; ama 21. yüzyılın ihtiyaçlarına uygun yepyeni bir eğitim sistemine ihtiyaç var" diye yorumlamış.

Şahsen hiç kuşkum yok ki böyle yetişen çocuklar çok daha paylaşımcı, katılımcı, verici ve hayata çok daha hazır olacaklardır. Bütün dünyada bu sistemin yaygınlaştığını düşünün; belki de kavgalar biterdi!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol