Dünya genelinde 300 milyondan fazla insan depresyondan muzdarip. "Eğitim bu soruna çözüm bulabilir mi"?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dünya Sağlık Örgütü, depresyonun dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkilediğini tahmin ederek, bunun engelliliğin önde gelen nedenidir. Depresyondan muzdarip olmak, bireyin okulda ve işte düzgün çalışması için son derece zor olabilir; Bunun sadece etkilenenlerin ve çevrelerinin yaşamları üzerinde bir etkisi yoktur, aynı zamanda büyük ölçüde yüksek tıbbi maliyetler ve çalışan verimliliği kaybı nedeniyle toplumlar için daha geniş ekonomik sonuçları vardır. Nitekim son zamanlardaki çalışmalar, Avrupa'da depresyonla ilgili toplam yıllık maliyetlerin, Avrupa'daki 90 milyar Euro'yu aştığını ve bunun en maliyetli zihinsel bozukluklardan biri olduğunu ortaya koymuştur.

Bu numaralar harekete geçmek için çağırıyor. Fakat eğitim sistemleri bu konuda bir şey yapabilir mi? Cevap çok açık değil, ama eğitimin depresyonla mücadelede en azından bir kısmının olduğunu gösteren kanıtlar olabilir. Odaktaki en son Eğitim Göstergeleri, eğitim ve depresyon arasındaki ilişkiye biraz ışık tutmaktadır. Bu durum, eğitim düzeyi düşük olan yetişkinlerin genellikle en yüksek depresyon düzeyini bildirenler olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, öğrenciler arasındaki depresyonun kendi başına düşük eğitim kazanımı için bir neden olabileceği doğrudur; bu da, daha iyi eğitimin depresyon olasılığının azalmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını söylemek imkansız kılmaktadır.

Öyle olsa bile, bu belirsizlik bizi cesaretlendirmemelidir: eğitim sistemleri hala depresyonla mücadelede bir rol oynayabilir ve en azından ortaöğretimi tamamlayana kadar eğitimde insanları korumak için çaba göstermelidir. Bu, düşük performans gösteren öğrencilere uygun destek vermek ve sınıfta bir esenlik ortamı sağlamak, böylece ruh sağlığına yönelik olumlu tutumları teşvik eden ve tüm öğrencilere başarılı olma şansı veren bir ortam yaratmak anlamına gelir.

Benzer şekilde eğitimli yetişkinler arasında bile, depresyon bildirme olasılığı ülkeler arasında büyük farklılıklar gösterir ve akıl sağlığı sorunlarına karşı kültürel tutumları ve farkındalıkları yansıtabilir. Depresyondan muzdarip olduklarını söyleyen düşük eğitimli yetişkinlerin oranı, İzlanda'daki düşük eğitimli yetişkinlerde (% 20'nin üzerinde), özellikle de İtalya'daki farklı eğitim seviyelerinde düşüktür. İzlanda'nın sonuçları, ülkenin kişi başına en büyük antidepresan tüketicisi olduğunu gösteren OECD raporuna uygundur. Öte yandan, İtalya'daki düşük oranlar, depresyon etrafındaki kültürel tabularla ilgili olabilir: Son zamanlarda yapılan bir araştırma, İtalyanların dörtte üçünün, depresyondan muzdarip insanların sorunlarından bahsetmemeleri gerektiğine inandığını ortaya koymuştur.


Farklılıklar sadece ülkeler arasında değildir: cinsiyet de depresyon bildirme olasılığının önemli bir rol oynar. Yukarıdaki grafik, kadınların ortalama olarak erkeklerden daha yüksek düzeyde depresyon bildirdiklerini, ancak kadınların daha fazla nitelik kazanmasıyla depresyonun bildirilme olasılığının daha da azaldığını göstermektedir. Kullanılan olan depresyon düşük prevalansı ile ilişkili olma eğilimindedir ve istihdam oranları cinsiyet boşluk aynı zamanda genel olarak eğitim düzeyi arttıkça azalır Bu azalan cinsiyet farkı eğitim düzeyi, farklı düzeyleri arasında değişen iş olanakları ile açıklanabilir.

Akıl hastalığı olması da iş bulma şansını azaltabilir; ama aynı zamanda, iş arayan akıl hastası insanlar, durumlarında, toplumda daha büyük bir değer duygusu ve gelişmiş özsaygı yoluyla iyileşme gösterirler. Bu nedenle, eğitim sistemlerinin özellikle okulda kötü performans gösterenler için kümülatif dezavantajlar yaşayacakları için sorunsuz bir iş geçişi sağlamaları önemlidir. Öğrenciler, depresyona yol açabilecek ya da sürdürebilecek kısır döngüyü doğru bir şekilde geliştirmek ve kırmak için gerekli becerilere sahip işgücü piyasasına girmelidir.

Depresyon bilinci eski Yunanlılara ve Romalılara kadar uzansa da, hastalık bugünün dünyasında hâlâ damgalanmış durumda. Şimdi (Neyse ki) depresyon iblisler ve kötü ruhlar neden olmadığını biliyorum ama isteksizliği ya da ne için depresyonu tanımak için başarısızlık ihtiyaç duydukları destek alma gelenler en fazla risk altındadır önler. Depresyonun yaygınlığı ve henüz tanısı konulmamış bir vakaların çok sayıda derecesini göz önüne alındığında, bu hastalık etrafında tabuları kaldırmak ve insanların bu konuda daha fazla konuşmak için önemlidir.

Eğitim sistemleri, en çok riske girenleri tanımlamakta ve uygun şekilde desteklendiklerinden ve öğretmen veya danışmanlardan ihtiyaç duydukları ilgiyi aldıklarından emin olmak için farkındalık yaratmada bir role sahiptir. Okullar öğrencilerin bilişsel becerilerini yükselterek adanmış gerektiğini elbette doğrudur, ama aynı zamanda özgüven ve özsaygı ile donatmak gerekir  -  sayaç depresyonu yardımcı olabilecek iki önemli faktörlerden. 

Kaynak: https://oecdeducationtoday.blogspot.com/2018/04/education-depression-mental-illness.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al