Disleksi, öğrenme güçlüğüdür, ancak bir hastalık değildir.

Disleksi olan çocuklar, dili koşulsuz olanlardan farklı bir şekilde işler. İşitilen sözcükleri ve sesleri yazılı forma dönüştürmekte bir sorun yaşarlar ve flash kartlar gibi sırayla, haftanın günleri gibi kelimeleri hatırlamak ve okumakta zorlanırlar. Disleksi hastalarının çoğu normal ila yüksek zekaya sahiptir ve yüksek dil öğrenme becerilerine erişerek zorluklarıyla başa çıkmaktadır.

Disleksi hastası birçok çocuk erişkinliğe uygun bir tanı koymadan ulaşır ve bu da onların aslında olduğu kadar zeki olmadıklarını düşünmelerine neden olabilir, çünkü okuma, ustalık yapamadıkları temel bir beceridir. Aslında beyinleri için bir şeyler yanlış olduğundan korkuyorlar, aslında sadece farklı öğreniyorlardı.

Kimse disleksiye neyin sebep olduğunu gerçekten bilmiyor olsa da, araştırmacılar kalıtsal olduğuna inanmaktadır. Diğerlerinden farklı öğrendikleri için, okumayı öğretmek için geleneksel yöntemler çok etkili değildir. Birçok vakada tanı konmamış disleksik çocuk, diğer çocuklara yetişmek için bireysel kelimeleri gerçekten tanımadan “okumak” için bağlam kullanır.

Disleksi olan insanlar, diğer insanların yanı sıra uygun bir dikkat, yöntem ve araçlarla okumayı öğrenebilirler. Bu nedenle, sorunu şimdi ve gelecekte onlara yardımcı olmak için mümkün olduğunca erken teşhis etmek önemlidir. İşte disleksi ile çocuklara öğretmek için en iyi ipuçları.

Göster ve Anlat (ve Hisset, Kokla ve Tat)


Disleksik çocuklar, tüm duyularını sürece dahil ederek en iyisini okumayı öğrenirler. Bu, beynin belirli bir kelime ile daha fazla ilişki kurmasına yardımcı olur. Bu, MSL'nin veya Çok Sensörlü Yapısal Dil'in yaklaşımının temelidir ve sadece disleksi olan insanlar ile değil, tüm dil öğrenenlerle iyi çalışır. Öğrenciler çeşitli araçları kullanarak bir kelimeyi görmeye, duymaya, koklamaya, hissetmeye ve tatmaya teşvik edilirler. MSL yaklaşımını çocuğunuzla birlikte kullanmanın bazı yolları:

Resimli ve üzerinde birlikte yazılı kelimesi olan flash kartlar kullanın ve çocuğu kelimeyi okurken tutun. Bu onlara sözlerini söylerken tutmaları ve onlara bakmaları için bir şeyler verir. Her harfi, kelimeyi okurken parmağınızla takip etmelerini sağlayın.
Gerçek nesneleri kullanın. Mümkün olduğunda, öğrenciye öğretilen kelimenin fiziksel nesnesini tutmasını sağlayın. Örneğin, elma kelimesini öğretiyorsanız, bir tanesini tutmalarını isteyin ve koklamalarını, hissetmelerini ve nihayetinde tadına bakmalarını sağlayın!
Kum tepsileri kullanın. Çocuğun tekrar tekrar heceleyebildiği düz veya sığ bir tepsiyi kum veya fasulye ile doldurun. Bu onların dokunma ve görme duyularını etkiliyor.
Müzik kullanın. Şarkılar, tekerlemeler ve ilahiler çocuğun yazım kurallarını ve sıralarını hatırlamasına yardımcı olabilir. Örneğin, çocuğa MIS-SIS-SIPPI söyleyerek “Mississippi” yi hecelemeyi öğretebilirsiniz.
Farklı sözcük ve sayı türlerini sınıflandırmak için renk kullanın. İsimler, fiiller ve konuşmanın diğer kısımları için farklı renkler kullanın. Tüm sayıları ondalık sayılardan ayırmak için farklı bir renk kullanın.
Okuma oyunları kullanın. Oyunlar her zaman bir şey öğretmek için iyi bir yoldur. Disleksik çocuğunuza yardımcı olacak bazı MSL oyunları ve etkinlikleri için bu bağlantılara göz atın .
Büyük başla
Disleksili bazı insanlar tüm harfleri karışık olarak görürler ve ince farklılıkları görmekte zorlanırlar. Küçük harf p ve q, örneğin, onlara aynı görünüyor. Aynısı b ve d için de geçerlidir. Benzer harfleri ayırt etmelerine yardımcı olmak için, büyük ve kalın harflerle yazın ve kelimeler arasına bolca boşluk koyun. Harfleri tanımayı öğrendiklerinde, kademeli olarak daha küçük ve birbirine daha yakın hale getirebilirsiniz.

Sadece net olmak için


Disleksi olan çocuklar okumayı öğrenirken çok fazla pekiştirmeye ihtiyaç duyarlar. Öğrencinin dersle ilgili herhangi bir bilgisi olduğunu varsaymayın. B harfini tanıtırken, örneğin, öğrenciye günün mektubu olduğunu söylemelisiniz. Ardından, harfi açıkça seslendirin ve öğrenciden B harfiyle başlamadan önce kelimeleri birkaç kez tekrar etmesini isteyin. Öğrenciden, bir sonraki kelimeye geçmeden önce her bir kelimeyi sesli olarak söyleyin. Harf veya sözcükle ilgili oyunlar ve şarkılar gibi diğer stratejileri de kullanabilirsiniz.  

Tekrarlama Anahtardır
Disleksili kişilerde yaygın olan kısa süreli hafıza ile mücadele eden çocuklara yardım etmek için her şeyi birkaç kez tekrarlamayı alışkanlık haline getirin. Talimatlar, kavramlar, diziler ve kelimeler unutkan topraklara kayma alışkanlığına sahiptir. Öğrenciyi hatırlamalarına yardımcı olmak için yazmaları ve yazım hatalarını düzeltmeleri için teşvik edin.

Çocuklara disleksi ile öğretmenin önemli bir yönü, yeni beceriler geliştirirken kavramları birbirine bağlamaktır. Ne zaman yeni bir ders çıkarsanız, eski olana bağladığınızdan emin olun. Gerekirse, eski dersleri gözden geçirerek hafızasını tazeleyin. Disleksi olan bir çocuk, daha önce bildiği veya deneyimlediği bir şeyle ilişkilendirebilirse daha iyi bir şey öğrenir.

Sonuç
Disleksi olan çocuklara okumayı öğretmek, diğer çocuklardan farklı olarak öğrendiklerini kabul edip anlarsanız zor değildir. Öğrenme stillerini ve zorluklarını yerine getirin ve bu ipuçlarını ve diğer öğretim stratejilerini kullanarak onlara pratik başa çıkma becerileri verin. Yakında onların en iyileriyle okumalarını sağlayacaksın.

BIO: Laura Buckler harika bir yazar, yazılarından her zaman en iyi şekilde yararlanıyor. Hayata olan inancı, bir miktar sebatla bir şey yapılabileceğine inanıyor, bu yüzden tüm görevlerine çaba gösteriyor. İnsanlara potansiyellerinin farkında olmalarını öğretir. Onun twitter göz atın .

http://teacherhabits.com/top-tips-teaching-kids-dyslexia-read/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol