Dikkat! MEB'den Okullara Önemli Uyarı

MEB ülke genelinde öğrencilerin güvenliğine dikkat çekmek için tüm yurtta okullara uyarıda bulundu. Öğrencilerin özellikle sosyal medya kullanırken bilinçlendirilmelerini ve “Bölücü, toplumun genel ahlak kurallarıyla bağdaşmayan amaçlar için kullanılmaması” uyarısında bulunuldu.
Milli Eğitim Bakanlığından Sosyal medya uyarısı
Milli Eğitim Bakanlığı: Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan genelgede, okul giriş ve çıkışlarında gerekli kontrollerin yapılması, çevre trafiğinin gözetim altına alınması, okul ziyaretçilerine giriş çıkış kartı verilmesi gibi tedbirlerin yanı sıra “sosyal medya uyarısı” da yer aldı. Derslik, laboratuvar gibi alanlarda iletişim araçlarının kullanımına izin verilmemesini isteyen Bakanlık, okullarda ve MEB’e bağlı kurumlarda kullanılan bilişim araçlarına ve sosyal medya platformlarına yönelik bazı kısıtlamalar getirdi. Sosyal medyanın, “Toplumun genel ahlak kurallarıyla bağdaşmayan” amaçlarla kullanılmaması için önlem alınması gerektiğini bildiren MEB’in sosyal medya kullanımına ilişkin sıraladığı uyarıların tamamı şöyle oldu: “Zararlı, bölücü, yıkıcı ve şiddet içerikli amaçlar için kullanılmaması, eğitim öğretim faaliyetlerine ve bireylere maddi ve manevi zarar vermemeleri için gerekli tedbir ve gözetimlerin sürdürülmesi, ahlak dışı ve şiddeti özendiren sesli, sözlü, yazılı ve görüntülü içeriklere okul ve kurumlarda, eğitim ortamlarında izin verilmemesi.”

Nöbetçi öğretmene ‘servis’ görevi
Kreş servisinde unutulan üç yaşındaki Alperen Sakin’in ölümüne neden olan skandallar zinciriyle kamuoyunun gündemine gelen okul servis araçlarına ilişkin de bazı önlemleri genelgede yer aldı. Servis aracıyla okula gelen çocukların iniş ve binişteki kontrollerinin nöbetçi öğretmen veya idareci tarafından yapılması istendi. Servisten inen öğrencilerin güvenli bir şekilde araca binip inlemelerinin ve gerektiğinde karşıdan karşıya geçmelerinin servis görevlilerince sağlanması gerektiği belirtildi.

Yapılan bu genelge sayesinde, öğrencilerin öğretmenlerin daha bilinçlendirilmesi ve özellikle öğrencilere zarar verecek durumların ortadan kalkması sağlanacak. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13