Dijital çağ, öğretmenlerle daha uzak ve geniş çapta işbirliği yapmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı.

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kuzey Ontario kırsalında bir ingilizce öğretmeniyim ve bir başka tam zamanlı İngilizce öğretmeni ile bir okulda öğretmenlik yapıyorum. On yılı aşkın bir süredir meslektaşlarız - oyununu biliyorum ve o benimkini biliyor. Elektronik belgeler üzerinde işbirliği yapma ve paylaşma becerisi, pedagojimi - 300 öğrenci ortaokulunun duvarlarının çok ötesinde - geliştirdi. 
İşte bu yeni araçları nasıl kullanacağınıza dair bazı fikirler: Google'ın G Suite'ini örnek olarak kullanarak - salonun aşağısında veya dünyanın her tarafındaki kişilerle işbirliği yapmak.

BIREYSEL BELGELERI PAYLAŞMA
Google Dokümanlar ve Slaytlar belgeleri, öğretmenlerin bir kaynak oluşturmasına veya sahip oldukları kaynakları paylaşmasına olanak tanır. Geçen yaz, okul yönetim kurulumdan tanıdığım diğer iki İngilizce dil öğretmeni (ELA) öğretmeni ile tüm birimi oluşturmak için Dokümanlar'ı kullandım. 

Birim, araştırmaya dayalı öğrenme (IBL) projeleri ve ELA sınıfları için faaliyetler üzerineydi. Farklı yerlerden farklı zamanlarda çalıştık, belirli bir kursa ya da sınıf seviyesine bakılmaksızın hepimizin kullanabileceği çeşitli kaynaklar geliştirdik.

Proje ilerledikçe, düzenleme ve yorum özelliklerini kullanarak, yüz yüze görüşmeden mükemmelleştirdik. Sonbahar geldiğinde, 50'den fazla sayfaya koşan, IBL ile ilgili dersler veren ayrıntılı ders planları, IBL ile ilgilenen etkinlikler ve ELA ile ilgili IBL araştırma ve yazma projeleri ile dolu bir birimimiz vardı.

Bu, kendi başıma halledersem inanılmaz derecede korkutucu bir işti, ama meslektaşlarla çalışmak hem başarılabilir hem de eğlenceli hale getirdi. Ve bireysel perspektiflerimiz, hiçbirimizin bağımsız olarak tamamlamış olabileceğinden çok daha rafine olan son bir ürün yarattı. 

İşbirliği için başka bir mükemmel giriş noktası Google Drive'ınızda bir klasör oluşturmak ve bunu diğer konu temelli öğretmenlerle paylaşmaktır. Herkes, paylaşım işleviyle ona kaynak ekleyebilir.

Benim Drive'ımda öğrettiğim çeşitli ELA dersleri için birkaç işbirliği klasörüm var ve dijital meslektaşlarımdan birinin klasörlerden birine bir şey eklediğine dair bir bildirim aldığımda süper heyecanlıyım - Noel sabahı gibi.

İşbirlikçi klasörlerimiz belirli birimlere alt kategorilere ayrılmıştır. Sınavlar, testler, ders notları, tüm birimler, sözcükler, dilbilgisi, yazma görevleri, roman çalışmaları, Shakespeare vb. Için klasörlerimiz vardır. Bu strateji, bir birim için oluşturduğunuz kaynakları kullanmanın ve bir şeyler eklemenin yararını size sunar. Kendinizi yaratma acısı olmadan yeni. 

Geçtiğimiz hafta, 10. sınıf ünitemden önce Venedik Tüccarı'na ön okuma aktiviteleriyle başladım . Daha sonra, geçmişte kullandığım bir çalışma kılavuzunu gözden geçirecektim, ancak meslektaşlarım tarafından Shakespeare paylaşılan klasörüne yüklenen yeni ve geliştirilmiş bir çalışma kılavuzunu bulmak için Cumartesi sabahı uyandım. Onun revizyonlarından gerçekten çok etkilendim.

Bu tür işbirlikçi deneyim beni ve meslektaşlarımı gerçekten iyi şeyler yaratmaya itti. Sonuçta, başkalarıyla paylaşıyorsanız, en iyi ayağınızı öne çekmek istersiniz. Katkıda bulunduğum kaynaklar, anında yarattığım ve paylaşmadığımdan daha iyi hissediyorum.

GOOGLE SINIFLARI ÜZERINDEN PAYLAŞMA VEYA ORTAK ÖĞRETME
Belgeler ve klasörler ile dijital işbirliğinin sularını test ettikten sonra, derin sonlara atlamaya ve Google Classroom'unuzu paylaşmaya veya bir Google Classroom kullanarak öğretmeye hazır olabilirsiniz.

Tüm dersi Google Classroom'da (günlük gündemlerden kaynaklara, bağlantılara ve öğrenci yorumlarına) sahip olan bir öğretmen olarak, bu öncelikle benim için korkutucuydu. Noel tatili izlediğimiz günü saklıyor muyum ? Bu eğitim, değil mi?

Bir kenara şaka olsun, işbirliği yargıda değil. Sınıfınızın kuş bakışını dijital perspektiften, ayrıca diğer öğretmenlerin kaynaklarınızı kullanmaları ve ilham almak için günlük pratiklerinizi takip etmeleri için bir fırsat sunuyor. Google Classroom'uma birçok öğretmen davet ettim ve diğerleri tarafından davet edildim. Bugüne kadarki tüm deneyimlerim olumlu oldu.

Bu şekilde ortak öğretim için iki seviye vardır: başka bir öğretmenin Sınıfınızı görüntülemesine veya izlemesine ve aslında hem öğretmen sınıfları için tek bir Sınıf'ı kullanarak ortak öğretime izin vermesine izin verin.

Genellikle diğer öğretmenlerin Sınıfımı görmelerine izin veriyorum. Bu, özellikle yeni öğretmenlere danışmanlık yapmak için kullanışlıdır. Okul yönetimi e-posta sistemimiz aracılığıyla bir blog yazdığımdan ve sosyal medyada oldukça aktif olduğumdan, yazdığım bir şey hakkında soru sorduğumda veya öğrencilerimle yaptığım bir etkinlik hakkında bana e-posta gönderen yeni ELA öğretmenlerine sahibim. Bu öğretmenleri Classroom'a ekledim ve takip etmelerine izin verdim - istedikleri her şeyi ödünç alıyorlar ve ne yaptığımı ve nasıl gittiğini soruyorlar.

Bir meslektaşla birlikte öğretmeye karar verirseniz, hem yayınlananları hem de atananları kontrol edersiniz. Her iki sınıftaki öğrenciler de Classroom'a erişebilir ve iş hakkında yorum yapabilir ve gönderebilirler. Bu konuda öğretmenler için heyecan verici olan şey, yalnızca kaynakları değil, kursun öğrencileri öğrencilere aktarmanızdır. Öğrenciler, aynı ödevler üzerinde çalıştıkları için başka bir sınıftaki öğrencilerle işbirliği yapma fırsatından yararlanır.

Daha büyük bir okulda bu strateji, aynı kursun farklı bölümlerini öğreten çoklu öğretmenler tarafından kullanılabilir. Kursun öğrencilere nasıl sunulduğuna daha fazla tutarlılık sağlamanın yanı sıra, çoklu öğretmenlerin dersin sunumuna katkıda bulunduğu gibi, öğrencilerin birden fazla pedagojik açıdan faydalanmalarına olanak tanımaktadır.

İşbirlikçi bir şekilde öğretmek, işinize nasıl yaklaştığınız konusunda perspektifte bir değişiklik yapılmasını gerektirir. Bir takım sporu olarak öğretmeyi düşünün - takımınızda kimi istiyorsunuz?

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/collaborating-across-district-or-country

Anahtar Kelimeler:
Dijital çağöğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol