Derse İlgisiz Öğrencilerinizi Nasıl Yeniden Canlandırırsınız?

Eğitici yabani otların" sınıfıma sızmasına izin verdim mi?

Bugün arka bahçeme çıktım ve durumu hakkında çok şaşırdım. Hazırda bekletilen Bermuda çimenleri olması gerektiği gibi sarı-kahverengiydi, ancak bahçenin her tarafındaki tuz ve karabiberler, sonbaharda orada bulunmayan "beni durdurmaya cesaret edeceğim" kabarık beyaz tohumlu çiçekler ile parlak yeşil karahindibalardı.

Geçen yaz onları tamamen ortadan kaldırdığımı sanıyordum, ama kanıtlar göründü. Benim bahçem bir kez daha bu kadar çabuk ve çok zahmetsizce büyüyen o iğrenç karahindiba ile istila edildi. Öyleyse sınıfımdaki öğretim amaçlı yabani otlar neler? Öğrencilerimin birçoğunda görülen yanıltıcı davranışlar, aldatıcı işler ve apati var.
Evet, öğrencileri davranışları yüzünden suçlayabilirim ya da bu sinir bozucu öğrenmenin yabani otların çimlenmesini ve büyümesini engellemeye izin vermek için yaptığım şeye bakabilirim. İlk şeyi zaten yaptım ve duygusal olarak tatmin edici olsa da, sorunu çözmedi. Bu yüzden ne yaptığımı anlamaya çalışıyorum.

İşte durumdaki yansımam:

Öğrencilerin öğrenmesini sağlamak için çok uğraştığımı düşünüyorum. Yine de, diğer öğretmenlerin biraz gerisindeyim, bu yüzden köşelerini kesiyorum ve eğlenceli şeylerin bir kısmını yok ettim. Öğrencilerin dikkat ve odaklamalarını sağlamak için çok uğraştım (ama itiraf etmeliyim ki uygulama alıştırmaları üzerinde odaklanacağım en ilginç şeyler değil). Sınıf-zamanı verimli bir şekilde kullanmaya çalışıyorum, ama kabul edilebilir seviyelerde performans göstermelerini sağlamak için her masaya dayanmam gerektiğini hissediyorum. Hareket ettiğim an, tekrar gelene kadar rahatlar.

Öğrencilerin biraz yavaşladıklarını düşündüm, bu yüzden öğrencilerden ne beklediğimi bilmelerini sağlamak için kış tatilinden sonra sınıf kurallarını tekrar ziyaret ettim. Bazıları bir süredir uyumludur. Her bir aktivitenin davranış beklentilerini çerçevelemek için CHAMPS tekniğini kullanmaya odaklandım ve bu da öğrencilerin odaklanmasına yardımcı oluyor. Öğrencilerin dışarıda daha çok dışarı çıkmaya yalvardığını (daha önce bir futbol birimi yaptık) beni rahatsız ediyor, ancak bu süre boyunca bunu haklı çıkaramıyorum. Fiil becerileri ve kelime hazinesi üzerinde çok çalışıyoruz, ama hiçbir zaman gerçek iletişim kurmak için yeterli zamanım yok gibi görünüyor (bu arada, İspanyolca öğretiyorum).

Yani, bu yansıma. Yazdıklarıma baktığımda, öğrenme tasarımlarımda nelerin eksik olduğunu görmek oldukça açık. Öğrencilerin İspanyolca almasının nedeni, onu gerçekten heyecan verici ve yararlı yollarla kullanmaktır. Yıl başında, her şeyin yeni olduğu ve öğrencilerin evlerine giderken, öğrendikleri İspanyolları gösteren bir kıvılcım oldu. Bu nasıl oldu? Evet, öğrenme zor bir iştir, ama zaman tasarrufu için, en etkili ya da çok zevkli olmadığını bildiğim eğitim uygulamalarına geri döndüm. Öğrencileri yönetmek ve meşgul tutmak için, öğrenmek zorunda değil, kopyalama makinesinde çok fazla zaman harcadım. Dilleri ve kültürleri öğrenmekle ilgili heyecan verici şeyleri gözden kaçırdım.

Öğrencilere Don Kişot hakkında konuşmak, velilere sunmak için bir okuyucu tiyatrosunun yaratılmasının aciliyetini veya aynı heyecanını asla sağlamayacaktır. Kendi seyahat acentemizi kurmak, öğrencilere ders kitabını okumaktan daha fazla kelime öğrenmeye ve kullanmalarına ilham vermek için yüz kat daha etkilidir. Ama bunlar, azar azar, çok fazla zaman ve çaba harcayarak işten atıldım; Eğitici olarak tembelleştim. Herhangi biriniz hakkında konuştuğum şeyle ilişki kurabilirseniz, siz ikiniz de ne yapacağımızı biliyorsunuz. Büyük resme geri dönmem ve öğrenmeyi alakalı, ilgi çekici ve uygulamalı hale getirmem gerekiyor.

Baharı, sınıfım ve arka bahçem için yabani otları ve otları öldürmeyi dört gözle bekliyorum. Özürlülümü yok etmek, mükemmel işlere ilham vermek ve verimsiz davranışları ortadan kaldırmak için sınıfımı yeniden canlandırmak zorundayım. Tek yapmam gereken öğrencilere öğrenmesi için meşru bir sebep.

Kaynak: https://www.edutopia.org/blog/how-to-revitalize-your-students-ben-johnson

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13