DERDİ İNSAN, EĞİTİM ve TÜRKİYE OLAN HERKESE!

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dört duvar arasında, gün boyu tahta sıralarda oturarak öğretmeni dinlemeye dayalı okul düzeni iflas etmiştir. Yeni nesiller yeni bir eğitim modeline ihtiyaç duymaktadır.

Bu sadece ülkemizin değil bütün dünyanın sorunudur. Dünyada bu sorunun çözümüne kafa yoran eğitimcilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye, genç nüfusun avantajını kullanıp yeni eğitim modelleri geliştirebilecek kapasitededir. Bunu yapabildiği taktirde her alanda büyük bir atılım gerçekleştirebilir.

Yeni nesillerin ihtiyaç duyduğu eğitim modeli; merakı ve hayal gücünü artırma, yaratıcı, bilimsel ve eleştirel düşünceyi geliştirme üzerine odaklanmalıdır. Öğrenmeyi okulun dışına taşıyıp yaparak keşfetmeye, iş birliği yaparak birlikte öğrenmeye, araştırmaya ve proje geliştirmeye dayalı yenilikçi bir yaklaşıma sahip olmalıdır.

Geleceğin eğitim modelini tasarlayabilecek, bu modelin ihtiyaç duyduğu öğretmeni yetiştirebilecek, okulların ve öğrencileri böyle bir modele geçişini sağlayacak insan ve beyin gücümüz vardır. Sadece buna inanmaya, ihtiyaç duymaya, irade koymaya, karar almaya ve organizasyonu gerçekleştirmeye ihtiyaç vardır. Bu mekanizma ancak siyaset, bürokrasi, akademi ve öğretmen camiasının birlikte çalışması ve eğitim ile ilgili resmi ve sivil kurumların iş birliğiyle gerçekleşebilir.

İnsanını, ülkesini, vatanını seven ve değer veren herkese sesleniyorum; bu feryadı duyun ve duyurun lütfen!
Muhammet YILMAZ
Öğretmen/Eğitimci-Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol