DEHB'yi Açıklayacak Model

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukluk çağında başlayan bir hastalıktır. Kökeni ve gelişimini açıklamak için birkaç girişimde bulunuldu. Ancak bunlardan biri çok dikkat çekti: Barkley modeli.

Bu bozukluk, sürekli davranışların kalıcı davranış şekli, aşırı aktivite ve dürtüleri veya dürtüsellik kontrol etme zorluğu ile karakterizedir . Çocuk psikopatolojisinde en çok çalışılan bozukluklardan biridir. Sonuç olarak, konuyla ilgili binlerce makale yayınlandı.


Başlangıçta, bu makalelerin tıbbi bir yaklaşımı vardı. Daha sonra, davranışsal, nörobilişsel, genetik ve sosyal yaklaşımlar ortaya çıktı. Bu, bu hastalığa ilişkin anlayışımızı zenginleştirmiştir. Geçen yüzyılın ilk yarısında baskın yaklaşım tamamen tıbbiydı. Profesyoneller, nörolojik bir bozukluğun DEHB'ye yol açtığını düşünüyor. Başka bir deyişle, bir tür beyin hasarı beyinde bir değişikliğe neden olmuştur.

Hastalığın ana semptomları kısa dikkat süresi , zayıf konsantrasyon, dürtüsellik ve hazları geciktirememe idi. Hepsi okulla ilgili konularda kendilerini gösterdiler.

Barkley modeli DEHB'yi açıklar.
Tıbbi modelden davranış modeline
Tıbbi sendromla ilgili kanıtların bulunmaması, DEHB'nin daha işlevsel bir tanımının aranmasına katkıda bulunmuştur. Böylece uzmanlar DEHB'yi davranışsal bir bozukluk olarak nitelendirmeye başladı. Bu yaklaşıma göre, aşırı aktivite en çok göze çarpan yöndü.

Bununla birlikte, 1972'de bazı bilim adamları, hiperaktif çocukların temel eksikliğinin aşırı derecede aktivite olmadıklarını savundu. Aksine, temel eksiklikleri, dikkatlerini verememe ve dürtüsüzlükleriydi. DEHB olan çocukların yaşadığı sorunların çoğu yetersiz öz denetimden kaynaklanmaktadır.


DEHB'ye güncel bakış açısı
DEHB ile ilgili mevcut bakış açısı, Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabında (DSM-5) yansıtılmaktadır  . Bunu ayrıca DSÖ'nün Uluslararası Hastalıklar Sınıflandırmasında da izleyebiliriz .

Bu hastalığın temel özelliği kalıcı bir dikkatsizlik ve / veya hiperaktivite-dürtüsellik modelidir.

Ortaya çıkan semptomlar adaptasyonu zorlaştırır ve spesifik davranış özelliklerinde kendini gösterir. Bunlar olumsuz bilişsel kişisel ve sosyal gelişimini etkiler. Ayrıca, okuldaki öğrenmeyi ve kişinin günlük işleyişini de engeller.


Barkley modeli
DEHB'nin kökenine dair araştırmalar ağırlıklı olarak atletizm, keşif ve tanımlayıcı olmuştur. Gelişmeye rağmen, altında yatan mekanizmalarda hala önemli tutarsızlıklar var.

Barkley modeli (bir engelleme modeli), hiperaktif çocukların temel sorununun davranışsal bir engelleme açığı olduğunu belirtir. Bu açık, düzenlemeleri için davranışsal engellemeye dayanan dört nöropsikolojik işlevi olumsuz yönde etkileyecektir.

Barkley modelinin dört işlevi
Dört fonksiyon çalışma hafızası, etkinin kendi kendini düzenleme, motivasyon ve uyarılma, konuşmanın içselleştirilmesi ve yeniden yapılanmadır (davranış analizi ve sentez). Buna karşılık, bu yürütme işlevleri, hedefe yönelik davranışı kontrol eden motor sistemini etkiler.

Bu fonksiyonlar aynı zamanda duyusal, algısal, dilbilimsel, hatırlatıcı ve duygusal sistemler gibi diğer nöropsikolojik sistemleri de etkiler. Çalışma hafızası (operasyonel hafıza) , bir görev üzerinde çalışırken, uyarıcı ortadan kalkmış olsa bile bilgileri saklamanıza izin verir.

Etki, motivasyon ve uyarılmanın kendi kendini düzenleme açığı DEHB olan çocukların belirli bir olaya duygusal tepkilerini kontrol etmelerine izin vermez . Sonuç olarak, Barkley modeline göre duygularını kamuya açık olarak gösteriyorlar.

Konuşmanın içselleştirilmesi de bu çocuklarda bir eksiklik gösterme eğilimindedir. İç konuşma olgunluğundaki bu eksiklik, kurallar tarafından yönetilen davranışların benimsenmesinde zorluklara ve ahlaki gelişimin gecikmesine neden olabilir.

DEHB olan bir kızla psikolog.
Daha az olgun ve daha az yaratıcı oyun davranışı
Yeniden yapılanma, davranış analizi ve sentez eksikliği, hiperaktif çocuğun durumları ve davranışları analiz etmesini önler. Aynı şekilde, problem çözme yeteneklerini de engeller. Oyun davranışları daha az olgun, daha az sembolik ve daha az yaratıcı. Uzmanlar sözel akıcılık görevlerinde daha düşük performansa sahip olduklarını ve sorunlara verdikleri cevapların daha az yeterli olduğunu keşfetmişlerdir.

Barkley modeline göre, bu muhtemelen yeni ve karmaşık motor dizileri gerektiren sözel olmayan görevlerin yerine getirilmesinde de belirgin olacaktır. Bu dört yürütme işlevi motor sistemini etkiler.

Diğer modeller DEHB'yi açıklamaya çalıştı. Terminolojideki değişikliklere ve zaman içinde DEHB'nin spesifik belirtilerine yapılan farklı vurgulara rağmen, temel belirtileri çok az değişti.

Kaynak: https://exploringyourmind.com/barkley-model-explain-adhd/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol