DEHB Olan Öğrencilere Organize Kalmak

By Ezra Werb
Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler sık ​​sık işlerini organize etmekte zorlanırlar. Hiç DEHB olan bir öğrencinin sırt çantasına veya masasına baktınız mı? Bir kasırganın içinden yırtılmış gibi gözüküyor olabilir.

Bu olmadı çünkü bu tür öğrenciler tembel ya da dikkatsizler - dikkat zorlukları olan öğrenciler genellikle bu tür bir organizasyon için tasarlanmamış ve birçoğunun disleksi, spektrum bozuklukları, ince motor gecikmeleri veya duyusal gibi eşzamanlı öğrenme ve gelişimsel engelleri de var. mücadeleye ekleyebilecek entegrasyon sorunları.

Her okul gününün sonunda ödevini karalamak zorunda kalırken, zorlu, dağınık sırt çantasında ihtiyaç duyduğu tüm belgeleri aldığından emin olarak, yönetici fonksiyon eksikliği olan ve her öğrencinin grampomotor sorunları olan bir öğrencinin hissettiği stresi hayal etmeye çalışın.

Örgütlerini sürekli olarak yönetmek zorunda kalmadan öğrencileri bu şekilde desteklemek için ne yapabiliriz?

Kendi davranışlarıma bakarak bu soruya olası bir cevap buldum. Masam eskiden kağıtlarla kaplıydı. Birden fazla yerde birden fazla takvim tuttum. Post-it bir gizem için ipuçları gibi odaya dağılmış vardı. Tamamen dijital bir kuruluş rutinine geçmek her şeyi değiştirdi: Şimdi programlarımı, faturalarımı ve takvimlerimi çevrimiçi olarak düzenliyorum ve hepsine dizüstü bilgisayarımda ve telefonumda erişebiliyorum.

Çevrimiçi bir sınıf veya öğrenme yönetim sistemi (LMS), öğretmenlerin öğrencilerin ihtiyaç duydukları tüm bilgileri yüklemek ve sunmak için kullanabilecekleri bir uygulamadur: belgeler, notlar, ödev takvimi, vb. Bu portallar - Google Sınıfı, Hapara, Tuval ve Moodle , birkaçı - benim görüşüme göre, sınıf organizasyonu ile mücadele eden öğrenciler için birçok faydası olan oldukça etkili sistemlerdir.
ORGANİZASYONLA MÜCADELE EDEN ÖĞRENCİLER İÇİN LMS 4 KULLANIMI
1. Ödevlerin ve takvimlerin izlenmesi: Öğretmenler, LMS'lerinde proje ve okumalar için yaklaşan takvimi gösteren takvimler veya çizelgeler oluşturabilir ve bu da öğrencilerin hangi ödevleri tamamlamaları ve ne zaman biteceklerini açıkça görmelerini sağlar. Hatta bazı sistemler ana sayfadaki "yaklaşan atamaları" kaydırırlar.

Ben şimdi bir eğitim terapistiyim ve bu görevimde, oturumlarımın ilk 10 dakikasını, sırt çantalarını ve bağlayıcılarını kazan öğrencilerle, fosilleri araştırırken arkeologlar gibi, ev ödevlerinde tam olarak ne olduğunu deşifre etmeye çalışıyorlardı. . Şimdi, okulları LMS kullanan öğrencilerim bunu bağımsız olarak yapıyor ve tam olarak ne üzerinde çalışmaları gerektiğini bana söylemeleri bir dakika sürüyor.

2. Öğretmen geribildirimlerinin ardından: Yıllarca öğrencilerimin, öğretmenlerin el yazısıyla yazılmış yazılarını, çizgili kağıttaki kompozisyonların kenarlarına sıkışmış olarak okumaya zorlamalarını izledim. Bir LMS ile, öğrenciler yazılı bir belge gönderebilir ve doktorun yanına yazılan yorumlarda öğretmenlerinden doğrudan geri bildirim alabilirler.

Yorumlar, öğrencilerin metnindeki belirli ifadelere bağlıdır, bu nedenle öğretmenin neyi kastettiğini görmek kolaydır. Öğrenciler onlara kolayca erişebilir ve daha da iyisi, daha sonra tekrar başvurabilecekleri bir diyalog veya sohbet oluşturarak öğretmen yorumuna cevap verebilirler.

Bir lise öğrencisi bir zamanlar bir öğretmenden kompozisyonunda olası bir düzenleme yapılması yönünde bir öneri aldı ve tavsiyeyi tam olarak anlamadığını yazdığında öğretmen çabucak netleşti. Bu, öğrenci ve öğretmenin birbiriyle etkileşime girmesi için basit ama çok etkili bir yöntemdi.

3. Düzenleme ve yeniden yazma: Geçmişte, denemeleri hakkındaki kötü kırmızı kalemle ilgili yorumları aldıktan sonra, öğrenciler dağınık taslakta yapılan düzeltmeleri incelemeliler ve daha sonra öğretmenin dahil edilmesi için ayrı bir kağıda tamamen yeni bir taslak yazmaları gerekirdi. geri bildirim ve kendi cevapları.

Artık yetişkinlerden herhangi biri bunu kendi işimizde yapıyor mu? Tabii ki hayır - e-postalarımızı, belgelerimizi veya sunumlarımızı doğrudan taslakta düzenler ve ilerledikçe yeniden yazarız. (Ağaçlar minnettar değil mi?) Yazma mücadelesi, ifade dili ve dikkat sorunları ile uğraşan öğrenciler, bu tür çalışmalarla, bilgisayarları çalıştırıp çalıştırıp, Word gibi formatları kullanarak daha kolay bir zaman geçirmeli, Google Dokümanlar ve PowerPoint.

4. Gerçek dünya senaryolarını kullanarak yazma pratiği: Bir LMS kullanmak, öğrencilere pratik yazma becerilerini geliştirmek için ekstra fırsatlar sunar. Altıncı sınıf öğrencilerimden biri spektrumda ve kendini sözlü ve yazılı olarak ifade etmekte zorlanıyor; Aynı zamanda pragmatik sosyal dil ile de mücadele ediyor, bu yüzden cümleleri çoğu zaman kısa ve ayrıntılı olarak eksik. Okulunun LMS (PowerSchool) kullanımı sırasında, bir ödev hakkında karıştığında öğretmenlerine e-posta yazmayı öğrendi. Bir öğretmenin sorusunu anlamasını sağlamak için, iletmeye çalıştığı şeyi tam olarak ifade eden açık cümleler yazmaya özen gösterir, bu yüzden gerçekten yararlı iletişim becerileri geliştirir.

Şimdi dijital bir dünyada yaşıyoruz. Neyse ki DEHB ve öğrenme zorlukları olan öğrencilerimiz için şu anda mevcut olan çevrimiçi portallar sadece organizasyon sürecini desteklemeye yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda ödevleri izleme, zamanında teslim etme ve öğretmenleriyle etkileşime girme becerilerinde daha bağımsız ve özgüvenli olmalarına yardımcı olacak. dijital alan. Ve şimdi yetişkinlerin işleriyle ilgilenme şeklimiz bu değil mi?

https://www.edutopia.org/article/helping-students-adhd-stay-organized

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13