Değerli anne ve babalar, 

Çocuklarımız en değerli varlıklarımiz... Onların eğitimi ve öğretimi çoğu zaman birinci önceliğimiz. Bunun için de her türlü fedakarlığı yaparak , bazen şartlarımizi zorlarayak bazen de "geleneğe uyarak" onları özel okullara , kurslara yolluyoruz. Ama maalesef her zaman beklediğimiz BAŞARIYI ELDE EDEMİYORUZ. 
Peki NEDEN, NE YAPMALIYIZ? 
Bu sorunun birçok cevabı var. Ama en önemli olanlarını belirtmekte fayda görüyorum. 
1. Biz istiyoruz ama öğrenci istiyor mu? Bunu sorgulamalı ve buna göre hareket etmeliyiz. Çünkü açlık hissiyatı olmayan bir çocuğun ağzına yemek kaşığını sokarsaniz 1-2 kaşık alır, 3. kaşığı...
2. Öğrencinin bir hedefi, hayali en önemlisi de okumak için GÜÇLÜ BİR NEDENİ var mı? Nedeni olmayan bir kişi en küçük bir engelle karşılaşınca o yoldan geri dönecektir. Bunun için GÜÇLÜ NEDENLERİNİ belirlemeli, ortaya çıkarmalıyız. 
3. Güçlü NEDENLERİNİ, HEDEFİNİ belirledikten sonra bunu elde etmek için tarihi belli olan bir PLANI, SİSTEMİ var mı? 
4. Çuvalla para verip gönderdiğimiz OKULLARIN eğitim sistemi, eğitim kadrosu buna uygun mu? 
5. Öğrencinin algısı, kapasitesi beklentilere uygun mu? 
6. Tüm bunlardan önce -hatta birinci sıraya koymamız gerekir- öğrenci düzenli olarak besleniyor mu, vücudun günlük ihtiyacı olan BESİN, VİTAMİN ve MİNERALLERİ alabiliyor mu, beyin hücreleri. ..vs kendini geliştirebiliyor mu, ALGISI yerinde mi? Unutmayalım ki günümüzde okul çağındaki çocukların en büyük sorunu DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU... Malesef buna yönelik kullanilan ilaçlar, en çok satılan İLAÇLAR LİSTESİNDE ilk sıralarda. 
7. Öğrenci, okul dışındaki zamanını TEKNOLOJİ BAĞIMLISI olarak mı, KİTAP okuyarak, analiz yaparak, sinema, tiyatro vs nin yanında en az bir SPOR dalına devam ederek, TEKNOLOJİK ve BİLİMSEL GELİŞMELERİ takip ederek mi geçiriyor?
...
tüm bunları sorgulayarak ve BUNLARI SAĞLAYARAK bir BAŞARI BEKLENTİSİ içerisine girebiliriz. 
Yoksa 2019 YKS tablosu hiçbir zaman değişmez. 
Sizin başarınıza... Eğitimci -yazar Musa AYYAYLA
 

Anahtar Kelimeler:
Değerli Anne Ve BabalarLgs

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol